Christie`s եւ Sotheby`s աճուրդի տներն այս տարի ռեկորդային արդյունքներ են գրանցել
Ինչպես հաղորդում է «Կոմերսանտ»-ը՝ վկայակոչելով ընկերության մամուլի հաղորդագրությունը, աճուրդի տան վաճառքները կազմել են $8,4 միլիարդ՝ 17%-ով ավելի, քան 2021-ին. սա «ամենաբարձր տարեկան ցուցանիշն է արվեստի ստեղծագործությունների շուկայի պատմության մեջ»։
Աճուրդները Christie`s-ին բերել են $7,2 միլիարդ, եւս $1,2 միլիարդ ընկերությունը վաստակել է փակ վաճառքներից: Մեկնաբանելով աճուրդի տան արդյունքները՝ ընկերության գլխավոր տնօրեն Գիյոմ Չերուտին նշել է, որ, չնայած «բարդ մակրոտնտեսական պայմաններին», նրանց հաջողվել է ռեկորդային ցուցանիշի հասնել, այդ թվում՝ շնորհիվ «արվեստի գործերի եւ շքեղության շուկաների ճկունության, ինչպես նաեւ հիանալի հաջողության՝ կապված մի քանի խոշոր հավաքածուների վաճառքի հետ»։
Նման հավաքածուներից է Microsoft-ի համահիմնադիր Փոլ Ալենի հավաքածուն: Նա մահացել է 2018 թվականին, սակայն իր վախճանից շատ առաջ կտակել էր իր մեծածավալ հավաքածուի վաճառքից ստացված հասույթը տրամադրել բարեգործական նպատակներին:
Հավաքածուն վաճառվել էր $1,62 միլիարդով՝ դառնալով Christie's-ի կողմից երբեւէ վաճառված ամենաթանկ հավաքածուն։ Միաժամանակ, դրանից արվեստի հինգ ստեղծագործություն, այդ թվում՝ Սեզանի, Վան Գոգի եւ Գոգենի գործերը, վաճառվել են յուրաքանչյուրն ավելի քան $100 միլիոնով։
Ինչպես հետեւում է Christie's-ի հաշվետվությունից, այս տարի վաճառքների ամենամեծ մասնաբաժինը բաժին է ընկել Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայից գնորդներին՝ 40% (35%՝ մեկ տարի առաջ): Եվրոպայից, Մերձավոր Արեւելքից եւ Աֆրիկայից գնորդների մասնաբաժինը նախորդ տարվա համեմատ չի փոխվել եւ կազմել է 34%: Սակայն Ասիայից գնորդների մասնաբաժինը նկատելիորեն նվազել է՝ 31%-ից մինչեւ 26%։
Sotheby`s աճուրդի տունն այս տարի նույնպես ակնկալում է ռեկորդային վաճառքներ։
Sotheby`s-ը դեռեւս չի հրապարակել իր ամփոփիչ հաշվետվությունը։ Այնուամենայնիվ, անցած շաբաթ վերջինս հայտնել էր, որ մինչեւ դեկտեմբերի 14-ն իր վաճառքները կազմել են $6,4 միլիարդ, եւ քանի որ ընկերությունը մինչեւ տարեվերջ դեռ ունի մոտ 30 աճուրդ, ակնկալվում է, որ վաճառքների ընդհանուր ծավալը կհասնի $8 միլիարդի, ինչն ամենաբարձր ցուցանիշն է Sotheby`s-ի 278-ամյա ողջ պատմության ընթացքում։

Аукционные дома Christie`s и Sotheby`s в этом году достигли рекордных показателей
Как передает «Коммерсант» со ссылкой на пресс-релиз компании, продажи аукционного дома составили $8,4 млрд, что на 17% выше показателя 2021 года и является «самым высоким годовым показателем в истории рынка произведений искусства».
Аукционы принесли Christie`s $7,2 млрд, еще $1,2 млрд компания заработала на закрытых продажах. Комментируя результаты аукционного дома, его генеральный директор Гийом Черутти отметил, что, несмотря на «непростые макроэкономические условия», им удалось добиться рекорда благодаря в том числе «гибкости рынков предметов искусства и роскоши, а также замечательного успеха с продажей нескольких крупных коллекций».
В числе таких коллекций - коллекция Пола Аллена, сооснователя Microsoft, который умер в 2018 году, но задолго до этого он завещал отдать на благотворительные цели доходы от продажи своей обширной коллекции, охватывающей 500 лет истории искусства.
Коллекция была продана за $1,62 млрд, став самой дорогой из продававшихся домом Christie`s. При этом пять произведений искусства из нее, включая работы Сезанна, Ван Гога и Гогена, были проданы более чем за $100 млн каждая.
Как следует из отчетности Christie`s, на покупателей из стран Северной и Южной Америки пришлась в текущем году наибольшая доля в продажах - 40% (годом ранее 35%). Доля покупателей из Европы, Ближнего Востока и Африки не изменилась по сравнению с прошлым годом и составила 34%. А вот доля покупателей из Азии заметно сократилась - с 31% до 26%.
Аукционный дом Sotheby`s также ожидает в нынешнем году рекордных продаж.
Sotheby`s пока не публиковал итоговой отчетности. Однако на прошлой неделе аукционный дом сообщил, что к 14 декабря его продажи составили $6,4 млрд. А с учетом того, что до конца декабря у компании еще около 30 аукционов, ожидается, что итоговые продажи достигнут $8 млрд, что является самым высоким показателем за всю 278-летнюю историю Sotheby`s.