UBS․ Այս տարի աշխարհում կրճատվել է միլիարդատերերի թիվն ու նրանց կարողությունը
Շվեյցարական UBS բանկի տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի մարտի դրությամբ աշխարհում եղել է 2 668 միլիարդատեր՝ մեկ տարի առաջվա 2 755-ի դիմաց։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս տարի միլիարդատերերի ընդհանուր կարողությունը $13,1 տրիլիոնից նվազել է մինչեւ $12,7 տրիլիոն։
Ընթացիկ տարվա մարտին միլիարդատերերի մեծ մասը եղել է ԱՄՆ-ում՝ 735, նախորդ տարվա համեմատ նրանց թիվն աճել է 11-ով, իսկ ընդհանուր կարողությունը՝ գրեթե 7%-ով՝ հասնելով $4,701 տրիլիոնի։
Չինաստանը միլիարդատերերի թվով երկրորդ տեղում է՝ 540։ Սակայն մեկ տարվա ընթացքում նրանց թիվը նվազել է 86-ով, իսկ ընդհանուր կարողությունը $2,532 տրիլիոնից կրճատվել է մինչեւ $2,027 տրիլիոն:
Անկում է գրանցվել նաեւ Գերմանիայում, որտեղ մարտին եղել է 134 միլիարդատեր (2-ով պակաս, քան 2021 թվականին), Հոնկոնգում (67՝ 4-ով պակաս), Բրազիլիայում (62՝ 3-ով պակաս), Մեծ Բրիտանիայում (49՝ 7-ով պակաս) եւ Ճապոնիայում (40՝ 9-ով պակաս):
Ռուսաստանում արձանագրվել է միլիարդատերերի թվի եւ նրանց ակտիվների ամենազգալի նվազումը 2021 թվականի համեմատ։ Այս տարվա մարտին երկրում եղել է 83 միլիարդատեր՝ նախորդ տարվա 117-ի դիմաց։ Նրանց ընդհանուր կարողությունը նվազել է 43,5%-ով՝ $578,1 միլիարդից հասնելով $326,9 միլիարդի։
UBS-ում նշել են, որ, ընդհանուր առմամբ, Արեւելյան Եվրոպայում կրճատվել է ինչպես միլիարդատերերի թիվն, այնպես էլ նրանց միջոցները։ Բանկի փորձագետներն այս իրավիճակը կապում են տարածաշրջանում զինված հակամարտության հետ։
Միաժամանակ, միլիարդատերերի թիվն աճել է Ֆրանսիայում (42-ից մինչեւ 43) եւ Շվեյցարիայում (40-ից մինչեւ 41):
Սակայն հատկապես ուժեղ աճ է գրանցվել Հնդկաստանում, որտեղ միլիարդատերերի թիվը մեկ տարվա ընթացքում 140-ից հասել է 166-ի, իսկ նրանց ընդհանուր կարողությունն աճել է 25,7%-ով՝ հասնելով $749,8 միլիարդի:

UBS։ В этому году в мире сократилось число миллиардеров и их состояние
По данным на март 2022 года, в мире было 2 668 миллиардеров против 2 755 годом раньше, свидетельствуют данные швейцарского банка UBS.
По сообщению ТАСС, в этом году суммарное состояние миллиардеров сократилось с $13,1 трлн до $12,7 трлн.
Больше всего миллиардеров в марте текущего года было в США - 735. По сравнению с прошлым годом их число выросло на 11, а совокупное богатство - почти на 7%, до $4,701 трлн.
Китай занимает вторую строчку по числу миллиардеров - 540. Однако за год их число уменьшилось на 86, а суммарное состояние сократилось с $2,532 трлн до $2,027 трлн.
Снижение зафиксировано также в Германии, где в марте было 134 миллиардера (на 2 меньше, чем в 2021 году), Гонконге (67, на 4 меньше), Бразилии (62, на 3 меньше), Великобритании (49, на 7 меньше) и Японии (40, на 9 меньше).
В России зафиксировано самое значительное уменьшение числа миллиардеров и их активов в сравнении с 2021 годом. В марте текущего года в стране насчитывалось 83 миллиардера против 117 в прошлом году. Их суммарное состояние сократилось на 43,5% - с $578,1 млрд до $326,9 млрд.
В UBS обратили внимание, что в Восточной Европе в целом стало меньше и миллиардеров, и имеющихся у них средств. Эту ситуацию эксперты банка связывают с вооруженным конфликтом в регионе.
Одновременно, число миллиардеров выросло во Франции (с 42 до 43) и Швейцарии (с 40 до 41).
Но особенно сильный рост произошел в Индии, где число обладателей миллиардных состояний увеличилось за год со 140 до 166, а их суммарное богатство возросло на 25,7%, до $749,8 млрд.