ՌԴ-ն խարդախություն է որակել ԵՄ՝ «ռուսաստանյան ակտիվներով» հիմնադրամի գաղափարը
Ուկրաինային օգնելու համար «ռուսաստանյան ակտիվներով» հիմնադրամ ստեղծելու Եվրամիության գաղափարը հանգում է խարդախ սխեմաների: Այս մասին RBC-ին ասել են ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարությունում։
Գերատեսչությունում նշել են, որ եվրոպական իշխանությունները մտածում են, թե ինչպես «գրպանել սառեցված ռուսաստանյան ակտիվները», նաեւ այնպես անել, որ դա օրինական գործողության տեսք ունենա:
«Այս կապակցությամբ տարբեր էկզոտիկ գաղափարներ են առաջ քաշվում։ Բայց բոլորն էլ, ըստ էության, հանգում են խարդախ սխեմաների, որոնցում փորձում են բացահայտ ապօրինությունները քողարկել օրենքի գերակայության ցինիկ հղումներով»,- ընդգծել են ԱԳՆ-ում։
Նախարարությունում նշել են, որ ՌԴ ակտիվների հետ կապված ԵՄ գործողություններն ու ծրագրերն ամբողջությամբ վարկաբեկում են դաշինքն օտարերկրյա ներդրողների աչքերում՝ որպես ներդրումների եւ միջոցների պահպանման համար ապահով «ապաստան». խոսքը շուկայական տնտեսության համար մասնավոր սեփականություն անձեռնմխելիության հիմնարար սկզբունքի մերժման մասին է։
Գերատեսչության ներկայացուցչի խոսքով՝ Արեւմուտքը պարտքային ճգնաժամի մեջ է, եւ ԵՄ անդամ շատ երկրներ արդեն չունեն կամ շուտով չեն ունենա միջոցներ վարկերը մարելու համար։ Այս ֆոնին արեւմտյան երկրները պետք է շարունակեն կատարել Կիեւին սուբսիդավորելու իրենց խոստումները։
«Այս ամենը Բրյուսելին դրդում է նոր կեղծ իրավական պատրվակներ փնտրել երրորդ երկրներին պարտքերը չվճարելու կամ նրանց ակտիվներն առգրավելու համար։ Սեփական խնդիրներն ուրիշի հաշվին լուծելու գայթակղությունը կաճի։ Հիմա խոսքը Ռուսաստանի ակտիվների մասին է, իսկ վաղը դրա փոխարեն կարող են հայտնվել այլ անցանկալի պետություններ»,- զգուշացրել են նախարարությունում։
ՌԴ ԱԳՆ-ն հավաստիացրել է, որ Ռուսաստանի քաղաքացիների, ընկերությունների կամ պետական պահուստների ունեցվածքի բռնագրավման դեպքում ՌԴ պատասխան միջոցները «երկար սպասել չեն տա»։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի վերջին Եվրահանձնաժողովը առաջարկել էր ստեղծել հատուկ հիմնադրամ, որը բաղկացած կլինի ՌԴ Կենտրոնական բանկի €300 միլիարդ եւ մասնավոր €19 միլիարդ ծավալով սառեցված ակտիվներից՝ այդ միջոցները ԵՄ կառավարմամբ ներդնելու, իսկ հասույթն օգտագործելու Ուկրաինային փոխհատուցվող վճարումների համար։

МИД РФ оценило идею ЕС о фонде «русских активов» мошеннической схемой
Идея Евросоюза о создании фонда «русских активов» для помощи Украине сводится к мошенническим схемам. Об этом RBC заявили в Министерстве иностранных дел России.
В ведомстве указали на то, что европейские власти думают над тем, как «прикарманить замороженные российские активы» и сделать это так, чтобы это выглядело как законное действие.
«Выдвигаются различные экзотические идеи на этот счет. Но все они, по сути, сводятся к мошенническим схемам, при которых откровенное беззаконие пытаются прикрывать циничными ссылками на верховенство права»,- подчеркнули в МИД-е.
В российском министерстве отметили, что действия и планы ЕС в отношении российских активов полностью дискредитируют блок в глазах иностранных инвесторов как безопасную «гавань» для вложения и хранения средств, - речь идет об отказе от базового для рыночной экономики принципа неприкосновенности частной собственности.
По словам представителя ведомства, Запад находится в состоянии долгового кризиса и у многих стран - членов ЕС уже нет или вскоре не будет средств на выплаты по займам. На этом фоне западные страны должны продолжать выполнять обещания о субсидировании Киева.
«Все это толкает Брюссель к поиску новых псевдоправовых предлогов для того, чтобы не платить по долгам третьим странам или изымать их активы. Соблазн решать свои проблемы за чужой счет будет расти. Сейчас речь идет об активах России, а завтра на ее месте могут оказаться другие неугодные государства»,- предупредили в министерстве.
В МИД России заверили, что в случае конфискации собственности российских граждан, компаний или госрезервов российские ответные меры «не заставят себя долго ждать».
Напомним, что в конце ноября Еврокомиссия предложила создать фонд из замороженных €300 млрд активов Центробанка РФ и €19 млрд частных активов, чтобы инвестировать эти средства под управлением ЕС, а выручку использовать для компенсационных выплат Украине.