ՀԲ․ Ամենաաղքատ երկրների 60%-ը կանգնած է պարտքային լուրջ ճգնաժամի առջեւ
Ամենաաղքատ երկրների մոտ 60%-ը կանգնած է պարտքային լուրջ ճգնաժամի առջեւ, 2000 թվականից պարտքերի սպասարկումը հասել է ռեկորդային ցուցանիշի։ Prime գործակալության փոխանցմամբ՝ այս մասին են վկայում Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) նախօրեին հրապարակած տվյալները։
Նշվում է, որ 2021 թվականի վերջին Զարգացման միջազգային ասոցիացիայի (International Development Association, IDA) երկրների արտաքին պարտքը գերազանցել է $1 տրիլիոնը՝ երեք անգամ ավելի, քան մեկ տասնամյակ առաջ։ Զարգացող երկրների պարտքային պարտավորությունների ընդհանուր ծավալը նույն ժամանակահատվածում կրկնապատկվել է՝ գերազանցելով $9 տրիլիոնը։
«Աճող տոկոսադրույքները եւ համաշխարհային տնտեսական աճի դանդաղումը ռիսկ են պարունակում, որ մեծ թվով երկրներ կհայտնվեն պարտքային ճգնաժամի մեջ, ամենաաղքատ երկրների մոտ 60%-ն արդեն գտնվում է պարտքային ճգնաժամի վտանգի տակ կամ արդեն իսկ ճգնաժամի մեջ է»,- ասված է կազմակերպության զեկույցում։
«Ամենաաղքատ երկրները, որոնք կարող են վարկ վերցնել Զարգացման միջազգային ասոցիացիայի ծրագրով, ծախսում են իրենց արտահանման եկամուտների մոտ մեկ տասներորդ մասը երկարաժամկետ պետական արտաքին պարտքի սպասարկման վրա, ինչը 2000 թվականից ի վեր ամենաբարձր մասնաբաժինն է»,- նշել են ՀԲ-ում։
2021 թվականի վերջին այս ցուցանիշը հասավ միագումար $46,2 միլիարդի, ինչը կազմում է դրանց արտահանման հասույթների 10,3%-ը եւ համախառն ազգային եկամտի մոտ 1,8%-ը։ Համեմատության համար՝ 2010 թվականին այդ ցուցանիշները կազմել են համապատասխանաբար 3,1% եւ 0,7%։
Համաձայն ՀԲ կանխատեսումների՝ 2022 թվականին ամենաաղքատ զարգացող երկրների պարտքի սպասարկման վճարումները կավելանան 35%-ով եւ կգերազանցեն $62 միլիարդը։ «Սա տարեկան կտրվածքով կդառնա ամենախոշոր աճը վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում»,- զգուշացնում է ՀԲ-ն:
«Զարգացող երկրների առջեւ ծառացած պարտքային ճգնաժամն ուժեղացել է, պարտքի կրճատումը պահանջում է համապարփակ մոտեցում, թափանցիկության բարձրացում եւ աջակցություն՝ ավելի արագ վերակառուցման համար, որպեսզի երկրները կարողանան կենտրոնանալ տնտեսական աճի եւ աղքատության կրճատման վրա»,- տվյալների հրապարակման կապակցությամբ հայտարարել է Համաշխարհային բանկի ղեկավար Դեւիդ Մելպասը։

ВБ։ 60% беднейших стран стоят перед угрозой серьезного долгового кризиса
Около 60% беднейших стран стоят перед угрозой серьезного долгового кризиса, обслуживание долгов достигло рекордного с 2000 года показателя. Как передает агентство «Прайм», об этом свидетельствуют опубликованные накануне данные Всемирного банка (ВБ).
Отмечается, что на конец 2021 года внешний долг стран Международной ассоциации развития (МАР) превысил $1 триллион, более чем в три раза больше, чем десятилетие назад. Совокупный объем долговых обязательств развивающихся стран в этот же период удвоился, превысив $9 триллионов долларов.
«Растущие процентные ставки и замедление всемирного экономического роста несут риск того, что большое число стран окажется в долговом кризисе, около 60% беднейших стран уже находятся перед риском долгового кризиса или уже испытывают его»,- говорится в докладе организации.
«Беднейшие страны, которые могут осуществлять заимствования по программе Международной ассоциации развития, тратят около десятой части своих экспортных доходов на обслуживание долгосрочного государственного внешнего долга, что является самой высокой долей с 2000 года»,- отметили в ВБ.
В конце 2021 года этот показатель достиг в совокупности $46,2 миллиардов, что составляет 10,3% их экспортных доходов и порядка 1,8% их валового национального дохода. Для сравнения, в 2010 году эти показатели достигали 3,1% и 0,7% соответственно.
По прогнозам ВБ, в 2022 году платежи по обслуживанию долговых обязательств беднейших развивающихся стран увеличатся на 35% и превысят $62 миллиарда. «Это станет крупнейшим увеличением в годовом исчислении за последние два десятилетия»,- предупреждает Всемирный банк.
«Долговой кризис, с которым сталкиваются развивающиеся страны, усилился, для сокращения долга необходим комплексный подход, увеличение прозрачности и содействие более быстрой реструктуризации, чтобы страны могли сосредоточить усилия на поддержке экономического роста и снижении бедности»,- в связи с публикацией данных заявил глава Всемирного банка Дэвид Мэлпас.