ԵԿԲ. Փչում է բիթքոինի վերջին շունչը, այն պետք է առ ոչինչ համարել
Բիթքոինը ոչ ընդունելի վճարային միջոց է, ոչ էլ ներդրման ձեւ, եւ, հետեւաբար, չպետք է օրինականացվի կարգավորիչների կողմից: «Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ նման կարծիք են հայտնել Եվրոպական կենտրոնական բանկի (ԵԿԲ) փորձագետները:
Ֆինանսական հատվածը պետք է զգուշանա բիթքոինով ներդրումների խթանման երկարաժամկետ հետեւանքներից՝ չնայած հնարավոր կարճաժամկետ շահույթին:
«Հաճախորդների հետ հարաբերությունների վրա բացասական ազդեցությունը եւ ողջ ոլորտի համար հեղինակության վնասը հսկայական կլինի, երբ բիթքոին ներդրողները նոր կորուստներ կրեն»,- ասված է ԵԿԲ զեկույցում:
Բիթքոինի փոխարժեքը 2021 թվականի նոյեմբերին բարձրացավ մինչեւ $69 000, իսկ 2022 թվականի հունիսի կեսին ընկավ մինչեւ $17 000, որից հետո այն տատանվում է $20 000-ի սահմաններում:
«Բիթքոինի կողմնակիցների համար այս կայունացումը նոր առավելագույն ցուցանիշների բարձրանալուց առաջ շունչ քաշելու պես մի բան է  թվում: Սակայն ավելի հավանական է, որ սա արհեստականորեն պահպանվող վերջին շունչն է անգոյություն տանող ճանապարհից առաջ»,- նշել են ԵԿԲ փորձագետները։
Նրանց կարծիքով՝ բիթքոինի հայեցակարգը եւ տեխնոլոգիական թերությունները կասկածի տակ են դնում կրիպտոարժույթի ընդունելության հարցը որպես վճարային միջոց։
«Բիթքոինը երբեք որեւէ լուրջ ձեւով չի օգտագործվել իրական աշխարհում գործարքների համար»,- նշել են փորձագետները:
Այն փաստը, որ կրիպտոարժույթի ներդրումը հիմնված է բացառապես շահարկումների վրա, բիթքոինն անընդունելի է դարձնում նաեւ որպես ներդրման միջոց, կարծում են նրանք:
«Բիթքոինը չի բերում գումար (ինչպես անշարժ գույքը), շահաբաժիններ (ինչպես բաժնետոմսերը), չի կարող օգտագործվել օգուտով (ինչպես հումքային ապրանքները), կամ բերել սոցիալական օգուտ (ինչպես ոսկին),- ասված է զեկույցում:
«Քանի որ բիթքոինը պիտանի չէ ոչ որպես վճարման միջոց, ոչ որպես ներդրման ձեւ, այն պետք է առ ոչինչ համարել»,- նշել են փորձագետները։

В ЕЦБ считают, что биткоин находится «на последнем дыхании»
Биткоин не является ни приемлемым платежным средством, ни формой инвестиций, в связи с чем не должен быть легитимизирован регуляторами. По сообщению «Интерфакс», такого мнения придерживаются эксперты Европейского центрального банка (ЕЦБ).
Финансовый сектор должен остерегаться долгосрочных последствий продвижения биткоиновых инвестиций, несмотря на возможные краткосрочные прибыли.
«Негативные последствия для отношений с клиентами и репутационный ущерб для всей отрасли станет огромным, когда биткоиновые инвесторы понесут новые потери»,- говорится в обзоре ЕЦБ.
Курс биткоина поднимался до $69 тыс. в ноябре 2021 года и упал до $17 тыс. к середине июня 2022 года, после чего колеблется около отметки в $20 тыс.
«Сторонникам биткоина эта стабилизация кажется передышкой перед подъемом к новым максимумам. Однако более вероятно, что это искусственно поддерживаемый последний вздох перед дорогой в небытие»,- отмечают эксперты ЕЦБ.
По их мнению, концепция биткоина и технологические несовершенства ставят под вопрос приемлемости криптовалюты как платежного средства.
«Биткоин никогда не использовался в сколько-нибудь серьезной мере для транзакций в реальном мире»,- говорят эксперты.
Тот факт, что инвестиция криптовалюты основана исключительно на спекуляциях, делает биткоин неприемлемым и как средство для инвестиций, считают они.
«Биткоин на приносит денег (как недвижимость), дивидендов (как акции), не может применяться с пользой (как сырьевые товары) или давать социальные выгоды (как золото)»,- говорится в обзоре.
«Поскольку он не подходит ни как платежное средство, ни как форма инвестиций, с ним и нужно обращаться как с ничем»,- отмечают эксперты.