Քայլեր են ձեռնարկվում էլեկտրոնային ստորագրության հավաստագրում մասնագիտացած արտասահմանյան կազմակերպություններին հայաստանյան շուկա ներգրավելու ուղղությամբ
13.11.2008 | 13:56 Գլխավոր էջ / Նորություններ / Նորություններ /
Երեւան /Մեդիամաքս/. Էլեկտրոնային ստորագրության հավաստագրի միջազգային կենտրոններին հայաստանյան շուկա ներգրավելը կամ տեղական բիզնեսի ջանքերով դրանք ստեղծելը կարեւոր քայլ կդառնա Հայաստանում լիարժեք փաստաթղթաշրջանառության ապահովման համար եւ կնպաստի երկրում էլեկտրոնային հասարակության զարգացմանը:
Այդ մասին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հետ հարցազրույցում ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման վարչության պետ Ժենյա Ազիզյանը:
Անհրաժեշտ օրենսդրական բազան Հայաստանում գործում է 2005 թվականից. հիմնական դերակատարում ունի էլեկտրոնային փաստաթղթերի եւ էլեկտրոնային թվային ստորագրության մասին օրենքը, որում հավաստող կենտրոնների ռեզիդենտության նկատմամբ սահմանափակումներ նախատեսված չեն:
Մի շարք բանկային եւ այլ մասնավոր կազմակերպություններ փաստաթղթաշրջանառության նպատակով արդեն կիրառում են էլեկտրոնային ստորագրությունը ներքին էլեկտրոնային ցանում: ՀՀ կառավարության որոշմամբ` հավաստող կենտրոնները հավատարմագրող մարմին է նշանակվել էկոնոմիկայի նախարարությունը: Վերոնշյալ հավատարմագրումն ըստ գործող օրենսդրության պարտադիր է պետական մարմիններում էլեկտրոնային ստորագրության կիրառման համար:
Կառավարության 2008թ. որոշմամբ որոշվել են նաեւ չափորոշիչները եւ տեղայնացվել են էլեկտրոնային ստորագրությունների համապատասխան չափանիշները պետական հաստատությունների եւ գերատեսչությունների համար, որոնք համապատասխանում են ISO/IEC միաջզգային չափանիշներին:
Սակայն, Ժենյա Ազիզյանի խոսքերով, մասնավոր հատվածը դեռեւս հետաքրքրություն չի ցուցաբերում էլեկտրոնային ստորագրության ծառայությունների մատուցման նկատմամբ, ինչը, հնարավոր է, պայմանավորված է ինչպես տեղեկացվածության թույլ մակարդակով, այնպես էլ էլեկտրոնային ստորագրության հավաստագրի շուկայի գնահատականների բացակայությամբ: Նա տեղեկացրել է, որ քայլեր են ձեռնարկվում էլեկտրոնային ստորագրության հավաստագրում մասնագիտացած արտասահմանյան կազմակերպություններին հայաստանյան շուկա ներգրավելու ուղղությամբ:
Ժենյա Ազիզյանը վստահություն է հայտնել, որ արդեն հաջորդ տարի էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության մեջ էլեկտրոնային ստորագրության ներդրման գործում լուրջ առաջընթաց կգրանցվի:
Էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության լիարժեք գործարկումն իր հերթին կարագացնի տպագրությունը դուրս մղելու միտումը` որպես փաստաթղթերի հավաստագրման անհրաժեշտ ռեկվիզիտ:

Предпринимаются шаги по привлечению на армянский рынок иностранных организаций, специализирующихся на удостоверении электронной подписи
13.11.2008 | 13:56 Главная страница / Новости / Новости /
Ереван /Медиамакс/. Привлечение на армянский рынок международных центров удостоверения электронной подписи, либо их создание усилиями местного бизнеса станет важным шагом для обеспечения полноценности электронного документооборота в Армении и будет споспособствовать развитию электронного общества в стране.
Об этом в интервью агентству Медиамакс сообщила начальник управления развития информационных технологий министерства экономики Армении Женя Азизян.
Необходимая законодательная база действует в Армении с 2005 года - основную роль играет закон об электронных документах и электронной цифровой подписи, в которой не предусмотрены ограничения к резидентности удостоверяющих центров.
Ряд банковских и других частных организаций уже используют электронную подпись во внутренней электронной сети для оборота документации. Решением правительства Армении аккредитационным органом для удостоверяющих центров определено министерство экономики. Вышеуказанная аккредитация по действующему законодательству обязательна для использования электронной подписи в государственных органах.
В 2008 году постановлением правительства также определены критерии и локализованы соответствующие стандарты электронных подписей для государственных учреждений и ведомств, соответствующие международным стандартам ISO/IEC.
Однако, по словам Жени Азизян, частный сектор пока не проявляет интереса к предоставлению услуг электронной подписи, что, возможно, обусловлено как недостаточным уровнем информированности, так и отсутствием оценок рынка удостоверения электронной подписи. Она сообщила, что предпринимаются шаги по привлечению на армянский рынок иностранных организаций, специализирующихся на удостоверении электронной подписи.
Основанием для аккредитации удостоверяющих центров может являться наличие сертификатов, удостоверяющих соответствие электронной подписи, генерирующих ее программных средств и смежных услуг условиям, утвержденным правительством Армении, если сертификаты соответствия предоставлены признанными со стороны уполномоченного органа местными или международными сертификационными органами.
Женя Азизян выразила уверенность, что уже в следующем году будет отмечен серьезный прогресс в деле внедрения электронной подписи в электронный оборот документации.
Полноценное задействование электронной документации в свою очередь ускорит тенденцию вытеснения печати, как необходимого реквизита удостоверения документов.