Էներգետիկ ճգնաժամը երրորդ եռամսյակում հանգեցրել է գլոբալ շահաբաժինների զգալի աճի
2022 թվականի երրորդ եռամսյակում ներդրողները ստացել են ռեկորդային եկամուտ՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նավթային ընկերությունների կողմից բաժնետիրական վճարումների 7%-ով ավելացման ֆոնին:
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով ակտիվների կառավարման ոլորտում գործող բրիտանա-ամերիկյան Janus Henderson խմբի վերլուծաբանների հաշվարկները։ Ընդհանուր առմամբ, 2022 թվականի սեպտեմբերի 30-ին ավարտված երեք ամիսների ընթացքում բաժնետերերին շահաբաժինների տեսքով վճարվել է $415,9 միլիարդ։
«Էներգետիկ ճգնաժամը երրորդ եռամսյակում հանգեցրեց շահաբաժինների զգալի աճի, քանի որ նավթային ընկերությունները ռեկորդային շահույթներ էին հատկացնում բաժնետերերին»,- ասված է Janus Henderson-ի զեկույցում:
Ընկերությունում նաեւ նշել են, որ աճը տեղի է ունեցել հատուկ վճարումների հաշվին, որոնք սովորաբար ավելի մեծ են, քան ստանդարտ շահաբաժինները: Դրանց վճարումների ամենամեծ աճը գրանցվել է Բրազիլիայի, Հոնկոնգի, ԱՄՆ-ի եւ Կանադայի ընկերություններում։
Ինչպես հաղորդում է թերթը՝ վկայակոչելով Janus Henderson-ի գլոբալ շահաբաժինների ինդեքսը, համաշխարհային ընդհանուր շահաբաժինների ծավալը չէր փոխվի անցած տարվա համեմատ, եթե նավթային ոլորտի ընկերությունները բաժնետերերին չվճարեին $19,9 միլիարդ: Janus Henderson-ում նաեւ նշել են, որ անցած եռամսյակի բարձր արդյունքների ֆոնին ընկերությունը $30 միլիարդով բարձրացնում է 2022 թվականի շահաբաժինների կանխատեսումը՝ հասցնելով այն $1,56 տրիլիոնի:
«Հաջորդ տարի վճարումների հեռանկարը կախված կլինի համաշխարհային տնտեսությունից. եթե մենք շարժվում ենք դեպի ռեցեսիա, ապա եկամուտները կտուժեն։ Բայց լավ նորությունն այն է, որ շահաբաժինները, որպես  կանոն, ավելի կայուն են: Ընկերությունները հիմնականում չեն ցանկանում կրճատել վճարումները»,- նշել են Janus Henderson-ում:

Энергокризис привел к значительному росту глобальных дивидендов в третьем квартале
В третьем квартале 2022 года инвесторы получили рекордный доход от дивидендов на фоне увеличения акционерных выплат нефтяными компаниями на 7% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как передает RBC, об этом пишет Financial Times со ссылкой на подсчеты аналитиков британо-американской группы по управлению активами Janus Henderson. Всего за три месяца, закончившихся 30 сентября 2022 года, акционерам в виде дивидендов было выплачено $415,9 млрд.
«Энергетический кризис привел к значительному росту дивидендов в третьем квартале, поскольку нефтяные компании распределили рекордные прибыли среди акционеров»,- говорится в отчете Janus Henderson.
В компании также отметили, что увеличение произошло за счет специальных выплат, которые обычно больше стандартных дивидендов. Наибольший прирост дивидендных выплат произошел в компаниях Бразилии, Гонконга, США и Канады.
Как сообщает газета со ссылкой на индекс глобальных дивидендов Janus Henderson, общий мировой объем дивидендов не изменился бы по сравнению с прошлым годом, если бы компании нефтяного сектора не выплатили акционерам $19,9 млрд. В Janus Henderson также добавили, что на фоне высоких результатов прошедшего квартала компания повышает на $30 млрд свои прогнозы по дивидендам на 2022 год, до $1,56 трлн.
«В следующем году перспективы выплат будут зависеть от мировой экономики, если мы движемся в сторону рецессии, то доходы пострадают. Но хорошая новость заключается в том, что дивиденды, как правило, более устойчивы. Компании обычно не хотят сокращать выплаты»,- отметили в Janus Henderson.