«Մի դրամի ուժը». 4.827.643 դրամ՝ «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին
Իդրամն ու IDBank-ը ամփոփել են «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնության հոկտեմբեր ամսվա ծրագիրը։ Կուտակված ողջ գումարը, որը կազմել է 4.827.643 դրամ, փոխանցվել է «Զինվորի տուն» վերականգնողական կենտրոնին։
Ինչպես հայտնել են IDBank-ից, սա Իդրամի եւ IDBank-ի հետ «Զինվորի տան» երկրորդ համագործակցությունն էր։ Այս անգամ եւս նվիրաբերված գումարը կուղղվի զինհաշմանդամների համար իրականացվող ծրագրերին՝ նպաստելով նրանց առողջության վերականգնմանն ու սոցիալական խնդիրների լուծմանը։
Ընկերությունները նաեւ հայտարարել են նոյեմբեր ամսվա շահառուին․ Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am առցանց հարթակով, Իդրամով կամ ընկերությունների տերմինալներով կատարվող վճարումներից նոյեմբեր ամսվա ընթացքում կուտակված ամբողջ գումարը փոխանցվելու է «Արեն Մեհրաբյան» բարեգործական հիմնադրամին։
«Արեն Մեհրաբյան» բարեգործական հիմնադրամը ստեղծվել է Արեն Մեհրաբյանի մեծ ընտանիքի նախաձեռնությամբ, որի հիմքում ավագ որդու՝ 44-օրյա պատերազմում զոհված Արենի երազանքն է՝ հիմնել աէրոտիեզերական շարժիչների եւ ուղղահայաց վերելքով ու վայրէջքով թռչող Էլեկտրական սարքերի (eVTOL) մեքենաշինական արտադրություն Հայաստանում՝ հիմք դնելով հայկական տիեզերական ծրագրին:
Բանկի հաղորդակցման բաժնի ղեկավար Տաթեւիկ Վարդեւանյանի խոսքով՝ կրթությունը Բանկի եւ Իդրամի համար ԿՍՊ հիմնական ուղղություն է, եւ առաջին անգամ չէ, որ «Մի դրամի ուժի» կուտակած գումարները պետք է ուղղվեն կրթական ոլորտի զարգացմանը։
«Արենի ծնողներն իրենց որդու երազանքն իրականություն դարձնելու համար հիմնադրամ են ստեղծել, որի միջոցով ներկայում կրթում են 44-օրյա պատերազմի մասնակից 120 երիտասարդի։ Նրանք ստանում են աշխարհում խիստ պահանջված մասնագիտացումներով կրթություն եւ որ հատկապես կարեւոր է, դասընթացների ավարտից հետո ապահովվում են նաեւ աշխատանքով։ Չնայած սա ամենափոքր բանն է, որ կարող ենք անել նման մեծ առաքելություն ունեցող հիմնադրամի համար, հույս ունենք, որ սա վարակիչ օրինակ կլինի նաեւ մի շարք կազմակերպությունների համար, որովհետեւ որակյալ կրթությունը մեր ապագայի հիմնասյունն է», - ասել է Տաթեւիկ Վարդեւանյանը։
Նշվում է, որ «Արեն Մեհրաբյան» հիմնադրամը ստեղծել է կրթական մի համակարգ, որը կարճաժամկետ տեխնիկական դասընթացների միջոցով անվճար կրթություն է տրամադրում 44–օրյա պատերազմի մասնակիցներին, պատերազմի հետեւանքով հաշմանդամ դարձածներին, զոհված զինծառայողների ընտանիքի անդամներին, ինչպես նաեւ՝ բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են կրթվել մեքենաշինական ինժեներության, ծրագրավորման եւ աէրոտիեզերական ինժեներության ոլորտում։
«Արեն Մեհրաբյան» հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Մհեր Մեհրաբյանի խոսքով՝ «Մի դրամի ուժը» հնարավորություն է ստեղծում պատերազմի ընթացքում իրենց առողջությունը չխնայած մեր հայրենակիցների համար անհնարին թվացող կրթական ծրագրերը կյանքի կոչել:
«Ծրագիրն ապացուցել է, որ համախմբվածության, հետեւողական ու պրոֆեսիոնալ թիմի աշխատանքի շնորհիվ անհնարինը հնարավոր է դառնում։ Դժվար է կտրվել առօրեականությունից եւ լուծել ապագայի խնդիրները։ «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությունը հանդիսանում է այն կամուրջը, որը կապում է առօրեականությունը մեր երիտասարդների ապագայի կերտման հետ»,- ասել է Մհեր Մեհրաբյանը։
«Բոլորս կարող ենք դառնալ բարի կամքի դեսպան՝ աջակցելով մի շարք կենսական կարեւորության կազմակերպությունների, հիմնադրամների՝ պարզապես կատարելով վճարումները Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am առցանց հարթակով, Իդրամով կամ ընկերությունների տերմինալներով»,- ասված է բանկի հաղորդագրությունում:

«Сила одного драма»: 4 827 643 драмов - Реабилитационному Центру защитника Отечества
Idram и IDBank подвели итоги октябрьской программы инициативы «Сила одного драма». Вся накопленная сумма 4 827 643 драмов была переведена Реабилитационному центру защитника Отечества.
Как сообщили из IDBank, Idram и IDBank уже второй раз сотрудничают с Реабилитационным центром защитника Отечества. И на этот раз пожертвованные деньги будут направлены на программы, реализуемые для военнослужащих-инвалидов, способствующие восстановлению их здоровья и решению социальных проблем.
Компании также объявили бенефициара ноября. Вся сумма, накопленная за ноябрь месяц от платежей, совершенных через приложение Idram&IDBank, онлайн-платформу IDBanking.am, Idram или терминалы компании, будет перечислена в благотворительный фонд «Арен Меграбян».
Благотворительный фонд «Арен Меграбян» был создан по инициативе семьи Арена Меграбяна, в основе создания - осуществление мечты погибшего в 44-дневной войне старшего сына Арена - наладить машиностроительное производство авиационно-космических двигателей и электрических устройств с вертикальным взлетом и посадкой (eVTOL) в Армении, тем самым заложив основу для армянской космической программы.
По словам руководителя отдела по коммуникациям Банка Татевик Вардеванян, образование является основным направлением КСО для банка и Idram, и уже не в первый раз сумма, собранная инициативой «Сила одного драма», будет направлена на развитие сферы образования.
«Для исполнения мечты сына родители Арена создали фонд, через который в настоящее время обучают 120 молодых людей, принявших участие в 44-дневной войне. Они получают образование по востребованным в мире специальностям и, что особенно важно, после окончания курсов будут обеспечены работой. Это самое малое, что мы можем сделать для фонда с такой большой миссией, и мы надеемся, что это станет заразительным примером и для ряда организаций, ведь качественное образование – это основа нашего будущего», – сказала Татевик Вардеванян.
Отмечено, что Фонд «Арен Меграбян» создал образовательную систему, обеспечивающую бесплатное обучение на краткосрочных технических курсах участникам 44-дневной войны, членам семей погибших военнослужащих, а также всем тем, кто хочет получить образование в области машиностроения, программирования и аэрокосмической инженерии.
По словам директора-основателя фонда «Арен Меграбян» Мгера Меграбяна, инициатива «Сила одного драма» создает возможность для наших соотечественников, не пощадивших своего здоровья во время войны, реализовать, казалось бы, невозможные образовательные программы.
«Проект доказал, что невозможное становится возможным благодаря сплоченности, слаженной и профессиональной работе команды. Очень трудно оторваться от повседневности и решить проблемы будущего. Инициатива «Сила одного драма», пожалуй, является тем мостом, который соединяет повседневную жизнь с построением будущего нашей молодежи», - сказал Мгер Меграбян.
Все мы можем стать послами доброй воли, поддержав ряд жизненно важных организаций, фондов, просто совершив платеж через приложение Idram&IDBank, онлайн-платформу IDBanking.am, Idram или терминалы компаний.