Հիանալի կամ սարսափելի․ Բուտերինը երկու սցենար է կանխատեսում Twitter-ի համար
Twitter-ն Իլոն Մասկի կողմից ձեռք բերելուց հետո կարող է դառնալ «իսկապես հիանալի» կամ «իսկապես սարսափելի» սոցիալական ցանց։
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ethereum նախագծի համահիմնադիր Վիտալի Բուտերինը՝ ելույթ ունենալով Սինգապուրում ընթացող FinTech փառատոնում։
«Իլոնը շատ անկանխատեսելի խաղացող է: Նա կարող է Twitter-ը դարձնել իսկապես հիանալի կամ իսկապես սարսափելի, բայց նույնիսկ եթե Twitter-ը սարսափելի դառնա, դա այնքան էլ վատ չէ, քանի որ հնարավորություններ է բացում այլ մարդկանց համար՝ վերջինիս փոխարեն ինչ-որ բարձրագույն բան անելու»,- նշել է Բուտերինը:
Գործարարը հույս է հայտնել, որ առաջիկա 5-10 տարում կհայտնվի ավելի կատարելագործված սոցիալական ցանց, որտեղ չեն լինի ներկայում գոյություն ունեցող արդիական խնդիրները։ «Դա կարող է լինել Twitter-ը կամ այլընտրանքային նոր հարթակներ, հավանաբար, երկուսն էլ լինի»,- ասել է նա:
Իլոն Մասկը Twitter սոցիալական ցանցը գնել է հոկտեմբերի վերջին՝ $44 միլիարդով։ Դրանից անմիջապես հետո նա աշխատանքից ազատել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Պարագ Ագրավալին, ֆինանսական տնօրեն Նեդ Սիգալին եւ այլ թոփ մենեջերներին։
Նոյեմբերի 3-ին հայտնի է դարձել անձնակազմի կեսը կրճատելու նրա ծրագրերի մասին։ Twitter-ի 7500 աշխատակիցից 3700-ին աշխատանքից ազատելու մասին հայտնել էին Bloomberg-ի եւ Financial Times-ի աղբյուրները։ Մասկը դեռեւս հրապարակայնորեն չի հաստատել այս տեղեկությունը։

Замечательный или ужасный։ Бутерин прогнозирует два сценария для Twitter
Twitter после приобретения Илоном Маском может стать «действительно замечательной» или «действительно ужасной» социальной сетью.
Как передает российское издание Forbes со ссылкой на Bloomberg, об этом заявил соучредитель проекта Ethereum Виталий Бутерин, выступая на Cингапурском фестивале FinTech․
«Илон - очень непредсказуемый игрок. Он мог бы сделать Twitter действительно замечательным или действительно ужасным, но даже если Twitter станет ужасным, то это не так уж и плохо, поскольку это откроет возможности для других людей сделать что-то великое ему на замену»,- отметил Бутерин.
Бизнесмен выразил надежду, что в ближайшие 5-10 лет появится более усовершенствованная социальная сеть, в которой не будет существующих актуальных проблем, с которыми сталкиваются социальные сети. «Это может быть Twitter или новые альтернативные платформы, возможно, это будет и то и другое»,- сказал он.
Илон Маск купил социальную сеть Twitter в конце октября за $44 млрд. Сразу после этого он уволил гендиректора компании Парага Агравала, финансового директора Неда Сигала и других топ-менеджеров.
3 ноября стало известно о его планах сократить половину сотрудников. Об увольнении 3700 из 7500 работников Twitter рассказали источники Bloomberg и Financial Times. Маск публично пока не подтвердил эту информацию.