Allianz-ը դժվար ժամանակներ է կանխատեսում աշխարհի տնային տնտեսությունների համար
Համաշխարհային տնային տնտեսությունների բարեկեցությունը 2022 թվականին կնվազի ավելի քան 2%-ով, ասված է գերմանական Allianz ապահովագրական ընկերության զեկույցում, որին ծանոթացել է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը։
«2022 թվականը շրջադարձային է: Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողությունն արգելակել է COVID-19-ից հետո վերականգնումը եւ աշխարհը գլխիվայր շուռ տվել. գնաճն անզսպելի է, էներգիայի եւ պարենի պակաս կա, իսկ դրամավարկային քաղաքականության խստացումը սեղմում է շուկաները: Տնային տնտեսություններն իրենց վրա կզգան հարվածը»,- ասված է զեկույցում։
Allianz-ը նշում է, որ տնային տնտեսությունների բարեկեցության 2%-ով կրճատումն առաջին ամենաէական անկումն է 2008 թվականի համաշխարհային ճգնաժամից հետո։ Բայց ի տարբերություն 2008-ի, որին հաջորդեց համեմատաբար արագ վերականգնումը, այժմ միջնաժամկետ հեռանկարները բավականին մռայլ են. ֆինանսական ակտիվների միջին անվանական աճը մինչեւ 2025 թվականը կկազմի 4,6%, մինչդեռ նախորդ երեք տարիներին այդ ցուցանիշը 10,4% էր:
Փորձագետների խոսքով՝ 2021 թվականն «ավարտեց դարաշրջանը», եւ 2022 թվականը, ինչպես նաեւ դրան հաջորդող տարիներն «ուրիշ կլինեն»: «Քաղաքական գործիչների առջեւ հսկայական խնդիր է դրված՝ հաղթահարել էներգետիկ ճգնաժամը, ապահովել կանաչ փոխակերպումը եւ խթանել աճը։ Ազգային մակարդակում հաջողության բանալին նորարարական եւ նպատակաուղղված միջոցներն են, իսկ վերազգային մակարդակում՝ եվրոպական միասնությունը»,- նշել են Allianz-ի վերլուծաբանները:
Շուկաների մեծամասնությունը, ամենայն հավանականությամբ, տարին կավարտի վնասով, եւ պարզ չէ՝ արդյոք վերջին շրջանում բաժնետոմսերի նկատմամբ հետաքրքրությունը, որպես ակտիվների դասի, կգերակշռի աշխարհի որոշ մասերում՝ ցածր եկամտաբերության հեռանկարների ֆոնին, հավելել են Allianz-ում:

Allianz прогнозирует тяжелые времена для мировых домохозяйств
Благосостояние мировых домохозяйств сократится более чем на 2% в 2022 году, следует из доклада немецкой страховой компании Allianz, с которым ознакомилось российское издание Forbes.
«В 2022 году наступает переломный момент. Спецоперация на Украине затормозила восстановление после COVID-19 и перевернула мир с ног на голову: инфляция безудержна, энергии и продовольствия не хватает, а ужесточение денежно-кредитной политики сжимает экономику и рынки. Благосостояние домашних хозяйств почувствует на себе удар»,- говорится в отчете.
Allianz отмечает, что сокращение благосостояния домохозяйств на 2% - первое наиболее значительное со времен глобального кризиса 2008 года. Но в отличие от 2008 года, за которым последовал относительно быстрый разворот в сторону роста, теперь среднесрочные перспективы довольно мрачные: средний номинальный рост финансовых активов составит 4,6% до 2025 года по сравнению с 10,4% за предыдущие три года.
По словам экспертов, 2021 год «завершил эпоху», и 2022 год, а также последующие годы «будут другими». «Перед политиками стоит грандиозная задача: преодолеть энергетический кризис, обеспечить зеленую трансформацию и стимулировать рост. Ключом к успеху являются инновационные и целенаправленные меры на национальном уровне и европейское единство на наднациональном уровне»,- заявили аналитики Allianz.
Большинство рынков, скорее всего, закончат год «в минусе», и неясно, возобладает ли недавний интерес к акциям как классу активов в некоторых частях мира на фоне сдержанных перспектив доходности, добавил Allianz.