Կրեմլն արձագանքել է ՌԴ ակտիվների հաշվին Ուկրաինայի վերականգման գաղափարին
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը «Մեծ յոթնյակ»-ի (G7) ծրագրերը՝ օգտագործել ռուսաստանյան ակտիվներն Ուկրաինայի վերականգնման համար, որակել է որպես գողության օրինականացում եւ միջազգային ավազակություն, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Պատասխանելով հարցին՝ ինչպես է Կրեմլը վերաբերվում G7 գագաթնաժողովում հնչած գաղափարներին, Պեսկովը նշել է, որ դրանք «ծայրահեղ բացասական են» ընկալվել։ Նրա փոխանցմամբ՝ «փաստացի խոսքը նախկինում կատարված գողության օրինականացման հնարավորությունը քննարկելու անթաքույց փորձերի մասին է»։
«Սա պարզապես միջազգային ավազակություն է»,- ընդգծել է Պեսկովը։ Նրա կարծիքով՝ «շատ տխուր է, որ նման թեմաները հայտնվում են այդպիսի համաժողովների օրակարգում»։
G7 երկրները գտնում են, որ Ուկրաինայի հետպատերազմյան վերականգնման գործընթացում կարող են օգտագործվել նաեւ ՌԴ միջոցները։ Այս մասին ասված է G7 առաջնորդների համատեղ հայտարարության մեջ, որն այսօր տարածել է Գերմանիայի կառավարությունը։
«Խաղաղ կարգավորումը պետք է ներառի հետեւյալ տարրերը՝ տարածքային ամբողջականության եւ ինքնիշխանության պաշտպանության մասին ՄԱԿ-ի կանոնադրության դրույթներին հետեւելը, ապագայում իրեն պաշտպանելու Ուկրաինայի կարողության պահպանումը, Ուկրաինայի վերականգնման ու վերակառուցման ապահովումը, ներառյալ՝ Ռուսաստանից ստացված միջոցների հաշվին դա ապահովելու հնարավորությունների որոնումը»,- ասված է փաստաթղթում։

Кремль ответил на идею использовать российские активы для восстановления Украины
Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков назвал планы «Большой семерки» (G7) использовать российские активы для восстановления Украины легализацией воровства и международным бандитизмом, передает ТАСС.
Отвечая на вопрос об отношении Кремля к идеям, прозвучавшим на саммите G7, Песков отметил, что они были восприняты «крайне негативно». По его оценке, «фактически речь идет о неприкрытых попытках обсуждать возможность легализации ранее совершенного воровства».
«Это просто чистый международный бандитизм»,- подчеркнул Песков. По его мнению, «очень печально, что подобные темы попадают в повестку дня таких форумов».
Страны G7 считают, что в процессе послевоенного восстановления Украины помимо прочего можно использовать российские средства. Об этом говорится в совместном заявлении лидеров G7, распространенном сегодня кабинетом министров ФРГ.
«Мирное урегулирование должно включать в себя следующие элементы: соблюдение положений Устава ООН о защите территориальной целостности и суверенитета, сохранение способности Украины защищать себя в будущем, обеспечение восстановления и реконструкции Украины, включая поиск возможностей для обеспечения этого за счет средств из России»,- отмечается в документе.