ՕECD-ն վատթարացրել է համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը 2023թ. համար
Տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման կազմակերպությունը (ՕECD) 2023 թվականի համար վատթարացրել է համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը մինչեւ 2,2%՝ հունիսին սպասվող 2,8%-ից:
Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ ՕECD-ն զգուշացնում է, որ հետեւանքները կարող են էլ ավելի լուրջ լինել, եթե Եվրոպան ստիպված լինի ձմռանը չափավորել էներգիայի սպառումը։
Նշվում է, որ Եվրոգոտու տնտեսությունը 2023 թվականին կաճի ընդամենը 0,3%-ով, Գերմանիայի ՀՆԱ-ն կնվազի 0,7%-ով։ Հունիսյան կանխատեսումները ենթադրում էին հաջորդ տարի Եվրոգոտու ՀՆԱ-ի աճ 1,6%-ով, Գերմանիայի՝ 1,7%-ով։
ՕECD-ն հաջորդ տարվա համար իջեցրել է ԱՄՆ ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը մինչեւ 0,5%՝ հունիսին ակնկալվող 1,2%-ից՝ միաժամանակ զգուշացնելով, որ տնտեսությունը կարող է ավելի լուրջ թուլանալ, եթե գնաճը չդանդաղի Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) սպասումներին համապատասխան:
Չինաստանի տնտեսությունն, ըստ ՕECD-ի, հաջորդ տարի կարագացնի աճը մինչեւ 4,7%՝ 2022 թվականի 3,2%-ից։ «Այս տարվա կանխատեսումը ենթադրում է Չինաստանի ՀՆԱ-ի ամենադանդաղ աճը 70-ականներից ի վեր՝ առանց համավարակի շրջանը հաշվի առնելու: Հաջորդ տարի կանխատեսում է զգալիորեն ավելի թույլ աճ, քան Չինաստանը գրանցել է երկար տարիներ»,- ասված է զեկույցում:
Կանխատեսվում է, որ 2022 թվականին գնաճը G20 երկրներում կկազմի 8,2%, իսկ 2023 թվականին՝ 6,6%, G20-ի զարգացած երկրներում՝ համապատասխանաբար 6,2% եւ 4%։

ОЭСР ухудшила прогноз роста мирового ВВП на 2023 год
Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) ухудшила прогноз роста мирового ВВП на 2023 год до 2,2% с ожидавшихся в июне 2,8%.
По сообщению Finmarket.ru, ОЭСР предупреждает, что последствия могут оказаться еще более серьезными в том случае, если Европе придется нормировать потребление энергоресурсов в зимних условиях.
Экономика Еврозоны в 2023 году вырастет всего на 0,3%, ВВП Германии снизится на 0,7%, прогнозирует ОЭСР. Июньские прогнозы предполагали увеличение ВВП Еврозоны в следующем году на 1,6%, Германии - на 1,7%.
ОЭСР понизила прогноз роста ВВП США на 2023 год до 0,5% с ожидавшихся в июне 1,2%, предупредив при этом, что экономику может ждать более серьезное ослабление, если темпы инфляции не будут замедляться в соответствии с ожиданиями Федеральной резервной системы (ФРС).
Китайская экономика, согласно прогнозу ОЭСР, ускорит рост в следующем году до 4,7% с 3,2% в 2022 году. «Прогноз на текущий год предполагает самые низкие темпы повышения ВВП КНР с 70-х гг., без учета периода пандемии. На следующий год мы прогнозируем существенно более слабый рост, чем Китай фиксировал в течение многих лет»,- отмечается в докладе.
Инфляция в странах G20, согласно докладу организации, составит 8,2% в 2022 году и 6,6% в 2023 году, в развитых странах G20 - соответственно 6,2% и 4%.
ОЭСР является одной из ведущих экономических организаций мира, которая включает 38 наиболее развитых государств.