Sabah. Թուրքիան 5 անգամ կբարձրացնի Բոսֆորով եւ Դարդանելով անցնելու արժեքը
Թուրքիան հինգ անգամ բարձրացնում է Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցներով անցման արժեքը, գրում է Sabah թերթը՝ հղում անելով Թուրքիայի տրանսպորտի եւ ենթակառուցվածքների նախարարության աղբյուրներին։ Նոր արժեքներն ուժի մեջ կմտնեն հոկտեմբերի 7-ից։ Այս մասին հայտնում է ՌԲԿ-ն։
Հրատարակությունը բացատրում է, որ երբ 1936 թվականին ստորագրվել էր Մոնտրոյի կոնվենցիան, վճարների չափը որոշվում էր ֆրանսիական ֆրանկով։ Երբ այս արժույթը դուրս է եկել շրջանառությունից, հաշվարկներում սկսել են օգտագործվել թուրքական լիրան եւ դոլարը, սակայն 1 ժերմինալ ֆրանկը դեռ հավասար էր 0,29 գ ոսկու՝ չնայած գնաճին եւ ոսկու գների աճին։ Վճարների ծավալը ժամանակի ընթացքում դարձել է աննշան։ 1983 թվականին Թուրքիան 1 ֆրանկը հավասարեցրել է $0,8։ Այժմ Անկարան արժեքը հասցրել է $4 (վճարը հաշվարկելիս այս գումարը բազմապատկվում է նավի նետտո տոննաժով)։ Դա, ըստ հրատարակության տվյալների, կավելացնի նեղուցներով նավերի անցումից ստացվող տարեկան եկամուտը՝ $40 միլիոնից $200 միլիոն։
Երկու նեղուցների նկատմամբ Թուրքիայի ինքնիշխանությունը վերականգնվել է Մոնտրոյի կոնվենցիայով։ Փաստաթղթի համաձայն՝ առեւտրային նավերն իրավունք ունեն ազատ անցնել Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցներով, իսկ ռազմանավերի համար ռեժիմը կախված է, թե սեփականատեր երկիրը ելք ունի՞ դեպի Սեւ ծով (եթե ոչ, ապա կան տոննաժային սահմանափակումներ)։ Sabah-ը հիշեցնում է, որ Թուրքիան իրավունք ունի նեղուցներով անցնող նավերից փարոսային, սանիտարական եւ փրկարարական վճարներ հավաքել։
Ուկրաինայում ռուսական ռազմական գործողության մեկնարկից հետո Կիեւը Անկարային խնդրել էր արգելել նեղուցներով անցումը Ռուսաստանի համար (պատերազմի ժամանակ Թուրքիան կարող է նման որոշում կայացնել, եթե որոշակի երկրի նավերը համարի սպառնալիք տարածաշրջանային կամ իր անվտանգության համար։) Մարտի սկզբից Բոսֆորի եւ Դարդանելի նեղուցները փակ են բոլոր ռազմանավերի համար։

Sabah: Турция в пять раз увеличит стоимость прохода через Босфор и Дарданеллы
Турция в пять раз увеличивает стоимость прохода через проливы Босфор и Дарданеллы, пишет газета Sabah со ссылкой на источники в турецком Министерстве транспорта и инфраструктуры. Новые тарифы вступят в силу 7 октября. Об этом передает РБК.
Издание поясняет, что при подписании в 1936 году конвенции Монтрё размер сборов был определен во французском франке. Когда эта валюта вышла из обращения, в расчетах стали использоваться турецкая лира и доллар, но 1 франк жерминаль по-прежнему приравнивался к 0,29 г золота, несмотря на инфляцию и рост цен на золото. Объем сборов со временем стал незначительным. В 1983 году Турция приравняла 1 франк к $0,8. Теперь же Анкара увеличила стоимость до $4 (при расчете размера сбора эта сумма умножается на нетто-тоннаж судна). Это, по данным издания, позволит увеличить ежегодный доход от прохода судов через проливы с $40 млн до $200 млн.
Суверенитет Турции над двумя проливами был восстановлен конвенцией Монтрё. Согласно документу торговые суда имеют право свободно проходить через Босфор и Дарданеллы, а для военных кораблей режим зависит от того, есть ли у страны-владельца выход к Черному морю (если нет, то есть ограничения по тоннажу). Sabah напоминает, что Турция имеет право взимать маячные, санитарные и спасательные сборы с судов, которые проходят через проливы.
После начала российской военной операции на Украине Киев попросил Анкару запретить проход через проливы для России (в военное время Турция может принять такое решение, если сочтет корабли той или иной страны угрозой региональной или собственной безопасности). С начала марта Босфор и Дарданеллы закрыты для всех военных кораблей.