“Պրո Կրեդիտ Բանկը” նշել է “Խնայողությունների համաշխարհային օրը”
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Պրո Կրեդիտ Բանկը” առաջին անգամ Հայաստանում նշել է “Խնայողությունների համաշխարհային օրը”##:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, բանկն այսօր իր մասնաճյուղերում խնայողությունների թեմայով մի շարք կրթական միջոցառումներ է կազմակերպել տարբեր թիրախային խմբերի համար:
“Պրո Կրեդիտ Բանկի” բանկային ծառայությունների բաժնի ղեկավար Ալեքսեյ Պանիկլովն ասել է, որ բանկը հատուկ ուշադրություն է դարձնում հաճախորդների ֆինանսական կրթմանը:
“Մենք խթանում ենք Հայաստանում խնայողության կուլտուրայի տարածումը, քանի որ այսօր բանկերի նկատմամբ վստահությունն երկրում բարձր չէ, իսկ ֆիզիկական անձանց ավանդների հարաբերակցությունը ՀՆԱ նկատմամբ կազմում է ընդամենը 20 տոկոս”,- ասել է Ալեքսեյ Պանիկլովը: Նրա խոսքերով, բանկերի նկատմամբ փոքր վստահության հիմնական պատճառներից մեկը բնակչության ոչ բավարար տեղեկացվածությունն է:
Խնայողությունների համաշխարհային օրը շատ երկրներում նշվում է արդեն 84 տարի: Այդ օրը նշելու գաղափարը ծագել է 1924 թվականին Միլանում` խնայողական բանկերի միջազգային կոնգրեսում: 1989 թվականին այդ օրը պաշտոնապես հաստատվել է ՄԱԿ-ի կողմից:

«ПроКредит Банк» впервые в Армении отметил «Всемирный день сбережений»
Как сообщает агентство Медиамакс, банк организовал сегодня в своих филиалах ряд образовательных мероприятий на тему сбережений для разных целевых групп.
Руководитель отдела банковских услуг «ПроКредит Банка» Алексей Паниклов сказал, что что банк уделяет особое внимание финансовому образованию клиентов.
«Мы стимулируем распространение культуры сбережения в Армении, поскольку доверие к банкам сегодня в стране невысокое, а соотношение вкладов физических лиц к ВВП составляет всего 20%», - сказал Алексей Паниклов. По его словам, одной из основных причин низкого доверия к банкам является недостаточное информирование населения.
Всемирный день сбережений отмечается во многих странах уже 84 года. Идея отмечать этот день возникла в 1924-ом году в Милане на международном конгрессе сберегательных банков. В 1989-ом году этот день официально утвержден ООН.