Մեծ Բրիտանիան կօգնի վերականգնել Ուկրաինայի ենթակառուցվածքները
Մեծ Բրիտանիան եւ Ուկրաինան համաձայնագիր են ստորագրել ենթակառուցվածքների վերականգնման հարցում Լոնդոնի կողմից օգնություն տրամադրելու վերաբերյալ: Այս մասին ասվում է բրիտանական կառավարության մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ, հաղորդում է 1prime.ru-ն:
Ստորագրված համաձայնագրի շրջանակում Մեծ Բրիտանիան Ուկրաինային կտրամադրի բրիտանական մասնավոր ընկերությունների եւ ձեռնարկությունների փորձագետների օգնությունն օդանավակայանների, թռիչքուղիների եւ նավահանգիստների վերակառուցման գործում: Նրանք կաշխատեն բարելավել օդանավակայանի աշխատողների, դիսպետչերների եւ ավիացիոն անվտանգության անձնակազմի հմտությունները, ասվում է մամուլի հաղորդագրությունում։
Մեծ Բրիտանիայի տրանսպորտի նախարար Գրանթ Շապսը տեսակոնֆերանս է անցկացրել Ուկրաինայի ենթակառուցվածքների նախարար Ալեքսանդր Կուբրակովի հետ. նրանք քննարկել են համատեղ գործողությունների ծրագիրը։
Ըստ հաղորդագրության, Շապսը մանրամասներ է ներկայացրել Ուկրաինայի երկաթուղիների վերականգնման համար 10 միլիոն ֆունտ ստերլինգ օգնության փաթեթի վերաբերյալ:

Лондон и Киев подписали соглашение о восстановлении инфраструктуры Украины
Британия и Украина подписали соглашение о предоставлении помощи в восстановлении инфраструктуры, сообщили в пресс-службе британского правительства. Об этом передает 1prime.ru.
В рамках подписанного соглашения Великобритания предоставит Украине помощь экспертов из британских частных компаний и предприятий в вопросах отстраивания аэропортов, взлётно-посадочных полос и портов. Они будут работать над поиском возможностей повышения квалификации работников аэропортов, диспетчеров и сотрудников службы авиационной безопасности, говорится в пресс-релизе.
Министр транспорта Великобритании Грант Шэппс провел видеоконференцию с министром инфраструктуры Украины Александром Кубраковым, в ходе которой они обсудили совместный план действий, говорится на сайте.
В ходе встречи Шэппс предоставил более подробную информацию о пакете помощи на сумму 10 миллионов фунтов стерлингов для восстановления украинских железных дорог, о котором было объявлено ранее на саммите стран «Большой семерки», отмечается в документе.
Средства пойдут на восстановление дорог, мостов, тоннелей, закупку наиболее важных ручных инструментов.