Վրաստանում կրճատվել է սպառողական վարկերի առավելագույն ժամկետը
Օգոստոսի 16-ից Վրաստանում ուժի մեջ է մտել Ազգային բանկի որոշումը՝ սպառողական վարկերի տրամադրման առավելագույն ժամկետը կրճատելու մասին։
Ինչպես հայտնում է Sputnik Georgia-ն՝ Ազգային բանկի ֆինանսական կայունության դեպարտամենտի ղեկավար Դավիթ Ուտիաշվիլին ասել է, որ ժամկետի կրճատումը 4-ից 3 տարի կազդի ինչպես ունիվերսալ սպառողական վարկերի, այնպես էլ վարկային քարտերի եւ օվերդրաֆտների վրա:
Վրաստանի Ազգային բանկն ակնկալում է, որ վարկերի մարման ժամկետի կրճատումը կօգնի նվազեցնել վարկային ակտիվությունը 1%-ով, ինչը դրական ազդեցություն կունենա գնաճի մակարդակի վրա։
«Կարծում ենք, որ մեկ տարուց գնաճը կվերադառնա նպատակային մակարդակին եւ այդ գործիքի լրացուցիչ կիրառման անհրաժեշտություն չի լինի»,- ասել է Ուտիաշվիլին։

В Грузии сокращен максимальный срок выдачи потребкредитов
16 августа в Грузии вступило в силу решение Национального банка о сокращении максимального срока выдачи потребительских кредитов.
Как сообщает Sputnik Грузия, начальник департамента финансовой стабильности Национального банка Давид Утиашвили сказал, что сокращение срока с 4 до 3 лет коснется как универсальных потребительских кредитов, так и кредитных карт, рассрочки и овердрафта.
В Нацбанке Грузии ожидают, что решение сократить срок погашения кредитов поможет снизить кредитную активность на 1%, что положительно скажется на уровне инфляции.
«Мы думаем, что через год инфляция вернется к целевому уровню и необходимости в дополнительном использовании этого инструмента больше не будет», - сказал Утиашвили.