«Ֆիքսված փոխարժեքը կհանգեցնի տնտեսական ինքնիշխանության կորստի»
Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) դրամավարկային քաղաքականության դեպարտամենտի տնօրեն Կիրիլ Տրեմասովը գտնում է, որ ռուբլու փոխարժեքը ֆիքսելու գաղափարը կհանգեցնի երկրի տնտեսական ինքնիշխանության կորստի։
«2014 թվականին ԿԲ-ն անցավ գնաճի թիրախավորման ռեժիմի, որը ենթադրում է ազատ լողացող փոխարժեք։ Արտարժույթի շուկայի տատանողականությունն այժմ ավելացել է, եւ ֆիքսված փոխարժեքի թեման վերադարձել է տնտեսական օրակարգ։ Ֆիքսված փոխարժեքը թույլ չի տալիս անկախ դրամավարկային քաղաքականություն վարել։ Դուք կորցնում եք ձեր տնտեսական ինքնիշխանության մի մասը։ Եվ հակառակը, լողացող փոխարժեքը թույլ է տալիս անկախ լինել տնտեսական քաղաքականության առումով»,- Տրեմասովի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն։
Ֆիքսված փոխարժեքն, ըստ նրա, նվազեցնում է երկրի տնտեսության պաշտպանվածությունն արտաքին ցնցումներից։ Նա, մասնավորապես, նշել է բարձր գնաճը, որն աշխարհի շատ երկրներում ռեկորդային է։
Որպես օրինակ, թե ինչպես կարող է լողացող փոխարժեքը նվազեցնել գնաճը, Կիրիլ Տրեմասովը բերել է Գերմանիայի Կենտրոնական բանկի գործողությունները 1970-ականներին։ Այդ ժամանակ ամբողջ աշխարհում բարձր գնաճ էր նավթի էմբարգոյի պատճառով։ Տրեմասովն ասել է, որ շնորհիվ Բունդեսբանկի (երկրի Կենտրոնական բանկի) քաղաքականության, Գերմանիային հաջողվեց այդ շրջանն ավելի լավ անցնել, քան մյուս զարգացած երկրները։
Մինչեւ 1973 թվականը Գերմանիան ուներ ֆիքսված փոխարժեքի ռեժիմ՝ գերմանական մարկը կապված էր ԱՄՆ դոլարին: Լուրջ ինտերվենցիաները, որոնք գերմանական կարգավորիչը ստիպված էր իրականացնել 1960-ականների վերջին եւ 1970-ականների սկզբին՝ ֆիքսված փոխարժեքը պահպանելու համար, դժվարացրին գնաճի դեմ պայքարը։
«1973 թվականի կեսին գնաճը Գերմանիայում հասավ 8%-ի։ Նույն տարվա մարտին Բունդեսբանկն անցավ լողացող փոխարժեքի եւ կենտրոնացավ գնաճի դեմ պայքարի վրա։ 1978 թվականին գնաճը Գերմանիայում իջավ մինչեւ 2,7%։ Իսկ նավթային շոկի երկրորդ ալիքի ժամանակ, որը տեղի ունեցավ 1979 թվականին, գնաճը երկրում բարձրացավ առավելագույնը մինչեւ 6,3%»,- ասել է ՌԴ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության տնօրենը՝ հավելելով, որ այդ ժամանակ գնաճն ԱՄՆ-ում երկնիշ էր։
«Եթե հիմա ֆիքսենք փոխարժեքը, ապա կստեղծենք բոլոր պայմանները, որպեսզի գլոբալ բարձր գնաճը ներթափանցի մեր տնտեսություն»,- ընդգծել է Կիրիլ Տրեմասովը։

«Фиксированный курс рубля приведет к потере страной экономического суверенитета»
Директор департамента денежно-кредитной политики Банка России (ЦБ) Кирилл Тремасов считает, что идея зафиксировать курс рубля приведет к потере страной экономического суверенитета.
«В 2014 году ЦБ перешел к режиму таргетирования инфляции, который предполагает свободно плавающий валютный курс. Волатильность валютного рынка сейчас увеличилась, и тема фиксированного валютного курса вновь вернулась в экономическую повестку. Фиксированный курс не позволяет проводить независимую денежно-кредитную политику. Вы теряете часть вашего экономического суверенитета. И наоборот, плавающий курс позволяет вам быть независимым в части экономической политики»,- приводит слова Тремасова RBC.
Фиксированный курс, по его словам, снижает защищенность экономики страны от внешних шоков. В частности, он отметил высокую инфляцию, которая во многих странах мира находится на рекордах нескольких десятилетий.
В качестве примера того, как плавающий курс может снизить инфляцию, Кирилл Тремасов привел действия Центрального банка Германии в 1970-е годы. Тогда во всем мире была высокая инфляция из-за нефтяного эмбарго. Германии удалось пройти этот период лучше других развитых стран благодаря политике Бундесбанка (ЦБ страны), отметил он.
До 1973 года в Германии действовал режим фиксированного курса - немецкая марка была привязана к доллару США. Серьезные интервенции, которые немецкий регулятор был вынужден проводить в конце 1960-х - начале 1970-х для поддержания фиксированного курса, мешали бороться с инфляцией.
«В середине 1973 года инфляция в Германии достигала 8%. В марте того же года Бундесбанк перешел к плавающему курсу и сконцентрировался на борьбе с инфляцией. К 1978 году инфляция в Германии снизилась до 2,7%. А во время второй волны нефтяного шока, которая случилась в 1979 году, инфляция в стране поднималась максимум до 6,3%»,- отметил директор департамента денежно-кредитной политики ЦБ, добавив, что в это же время инфляция в США была двузначной.
«Если мы сейчас зафиксируем валютный курс, то создадим все условия для того, чтобы высокая мировая инфляция была транслирована в нашу экономику»,- подчеркнул Кирилл Тремасов.