Արտաքին վարկատուներն Ուկրաինային տարկետում են տվել
Ուկրաինան արտաքին պարտքով վճարումների հետաձգում է ստացել մինչեւ 2024 թվականը։ Ներդրողները, որոնց բաժին է ընկնում $19,6 միլիարդի օտարերկրյա պարտատոմսերի մոտ 75%-ը, համաձայնել են սպասել արժեկտրոնների եւ մայր գումարների վճարմանը մինչեւ 2024 թվականը, հայտնել է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարությունը։
«Իզվեստիա»-ն գրում է, որ այս գործընթացին աջակցում են Ուկրաինայի առանցքային դաշնակիցները, ներառյալ` ԱՄՆ-ը եւ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը, քանի որ երկրին կանխիկ գումար է անհրաժեշտ՝ սկսած կենսաթոշակների վճարումից մինչեւ զինված հակամարտությունում մասնակցությունը: Այս միջոցն, ի թիվս վարկատուների կողմից առաջարկվող այլ միջոցների, հնարավորություն կտա պետությունը խնայել $5,8 միլիարդ:
«Մենք նաեւ ուրախ էինք լսել, որ մեր ներդրողների մեծ մասը պատրաստակամություն է հայտնել մասնակցել պատերազմից հետո Ուկրաինան վերականգնելու ջանքերին: Հուսով եմ, որ վաղ թե ուշ մենք կվերականգնվենք հատուկ գործողության հետեւանքով առաջացած տնտեսական շոկից եւ կվերադառնանք շուկա, ինչպես միշտ, որպես պատասխանատու եւ վստահելի թողարկող»,- գործակալությունը մեջբերում է Ուկրաինայի ֆինանսների նախարարության հայտարարությունը՝ հղում կատարելով պետական պարտքի կառավարման հանձնակատար Յուրի Բուցուին։
Bloomberg-ը գրում է՝ Ուկրաինան, որը բախվում է պետական ֆինանսների ամսական մոտ $5 միլիարդ դեֆիցիտին, ապավինում էր կենտրոնական բանկի ֆինանսավորմանը եւ սպառել է արժութային պահուստները: Այս տարի երկրի տնտեսությունը կարող է կրճատվել մեկ երրորդով:

Кредиторы Украины дали стране отстрочку по внешним обязательствам
Украина получила отсрочку выплат по внешнему долгу до 2024 года. Инвесторы, на долю которых приходится около 75% иностранных облигаций на сумму $19,6 млрд, согласились подождать выплат купона и основного долга до 2024 года, сообщило в агентство Bloomberg со ссылкой на украинский минфин.
Как пишут «Известия», процесс реструктуризации поддерживается ключевыми союзниками Украины, включая США и Международный валютный фонд, поскольку стране нужны наличные деньги для всего: от выплаты пенсий до участия в вооруженном конфликте. Последняя мера наряду с другими, предложенными кредиторам, может сэкономить государству $5,8 млрд.
«Мы также были рады услышать, что большинство наших инвесторов выразили готовность участвовать в усилиях по послевоенному восстановлению Украины. Надеюсь, рано или поздно мы оправимся от экономического шока из-за спецоперации и вернемся на рынок, как всегда, в качестве ответственного и надежного эмитента»,- приводит агентство цитату из заявления министерства финансов со ссылкой на уполномоченного по управлению госдолгом Юрия Буцу.
Украина, которая сталкивается с ежемесячным дефицитом государственных финансов примерно в $5 млрд, полагалась на финансирование центрального банка и истощила валютные резервы. Ее экономика может сократиться на треть в этом году, пишет Bloomberg.