«Թվային արբիտրաժ» Wildberries-ում՝ կեղծ ապրանքներից պաշտպանվելու համար
Wildberries առցանց ռիթեյլերը հայտարարել է, որ գործարկում է «Թվային արբիտրաժ» նոր ծառայությունը՝ իրավատերերին եւ գնորդներին կեղծ ապրանքներից պաշտպանելու համար:
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ ծառայությունն իրավատերերին թույլ կտա ուղղակիորեն կապ հաստատել այլ վաճառողների հետ եւ կասկածի դեպքում, թե խախտվում են մտավոր սեփականության իրավունքները, կազմել պաշտոնական բողոքարկումներ եւ ինքնուրույն ստուգել իրավունքը հաստատող փաստաթղթերը։
Եթե ստուգման արդյունքում հաստատվի ապրանքի վաճառքի օրինականությունը, ծառայությունը կարձանագրի վաճառողի կողմից խախտումների բացակայության փաստը։ Իրավունքը հաստատող փաստաթղթերի բացակայության կամ դրանց ոչ հավաստիության դեպքում Wildberries-ը կթաքցնի նման ապրանքները առցանց խանութի ցուցափեղկից, իսկ կրկնվող եւ զանգվածային խախտումների դեպքում վաճառողի հետ համագործակցությունը կարող է ամբողջությամբ դադարեցվել:
«Եթե նախկինում հնարավոր խախտողների հետ նամակագրությունը պաշտոնական կապուղիներով կարող էր տեւել երկար ժամանակ եւ միշտ չէ, որ հանգեցնում էր խնդրի լուծմանը, ապա նոր ծառայության շնորհիվ վեճերը կարող են կարգավորվել մի քանի օրում։ Բացի այդ, «Թվային արբիտրաժ»-ն էլ ավելի թափանցիկ կդարձնի առցանց հարթակի ապրանքների ցուցադրությունը եւ կպաշտպանի գնորդներին հնարավոր կեղծ ապրանքներից»,- նշել են ընկերությունում:
Իրավատերն իրավունք կունենա դատարանի միջոցով խախտողից գանձել փոխհատուցումը։ Անբարեխիղճ վաճառողի հետ նամակագրությունը, որը կատարվել է Wildberries-ի նոր ծառայության միջոցով, կարող է օգտագործվել դատարանում։
Wildberries-ը խոստացել է հետեւել իրավատերերի ու վաճառողների շփումներին եւ ձեռնարկել արձագանքման անհրաժեշտ միջոցներ։

Wildberries запустит сервис «Цифровой арбитраж» для защиты от контрафакта
Wildberries объявил, что запускает новый сервис защиты правообладателей и покупателей от контрафакта - «Цифровой арбитраж».
Как сообщает «Интерфакс», сервис позволит правообладателям напрямую связываться с другими продавцами и при подозрении, что нарушаются их права на интеллектуальную собственность, создавать официальные обращения и самостоятельно проверять правоустанавливающие документы.
Если проверка подтвердит законность продажи товара, сервис зафиксирует факт отсутствия нарушений со стороны продавца. При отсутствии правоустанавливающих документов или их недостоверности Wildberries будет скрывать такие товары с онлайн-витрины, при неоднократных и массовых нарушениях возможна полная остановка сотрудничества с продавцом.
«Если раньше переписка с возможными нарушителями через их официальные каналы могла занимать длительное время и не всегда приводила к разрешению проблемной ситуации, то благодаря новому сервису спорные вопросы можно будет урегулировать за несколько дней. Кроме того, «Цифровой арбитраж» сделает еще более прозрачной товарную «витрину» онлайн-площадки, позволит защитить покупателей от возможной контрафактной продукции»,- отметили в компании.
За правообладателем останется право через суд взыскать с нарушителя компенсацию. Переписка с недобросовестным продавцом в новом сервисе Wildberries может быть использована в суде.
Wildberries пообещал следить за контактами правообладателей и продавцов и принимать необходимые меры реагирования.