Ռուսաստանն ու Իրանն աշխատում են SWIFT-ի նմանօրինակի ստեղծման շուրջ
Իրանական եւ ռուսական կողմերն աշխատում են SWIFT-ի նման միջբանկային վճարումների համատեղ համակարգի ստեղծման շուրջ, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է տնտեսական դիվանագիտության հարցերով Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մեհդի Սաֆարին։
«Բնականաբար, երկու երկրները, որոնք ցանկանում են ապադոլարացնել իրենց գործարքները, պետք է ունենան SWIFT-ի նման հատուկ համակարգ: Իրանական եւ ռուսական կողմերն առաջարկել են նման համակարգի մեկական տարբերակ։ Այժմ գործնականում լավ պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել, որի հիման վրա կկարողանանք արժութային գործարքներ իրականացնել երկու երկրների միջեւ»,- ասել է Սաֆարին։
Նա նաեւ հայտնել է, որ Իրանում շուտով կգործարկվի ռուսաստանյան «Միր» վճարային համակարգը։ «Կարծում եմ, որ այն շուտով կակտիվանա Իրանում։ Նշված հարցի շուրջ կա պայմանավորվածություն»,- Սաֆարիի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։
Հիշեցնենք, որ Իրանի Կենտրոնական բանկի ղեկավար Ալի Սալեhաբադին հուլիսի 7-8-ը Մոսկվայում ՌԴ իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ կայացած հանդիպումների արդյունքներով հույս էր հայտնել, որ Ռուսաստանի հետ ստորագրված միջբանկային համագործակցության մասին հուշագրերը շուտով կկիրառվեն գործնականում։
Նա ասել էր, որ Թեհրանը եւ Մոսկվան ապագայում կկարողանան կապել իրենց բանկերը երկու պետություններին համապատասխանող տեղեկատվության փոխանցման եւ վճարումների կատարման միջբանկային համակարգի օգնությամբ՝ աշխարհում լայն կիրառվող SWIFT համակարգի օրինակով։

Россия и Иран работают над совместным аналогом SWIFT
Иранская и российская стороны работают над созданием совместной межбанковской системы платежей, подобной SWIFT, заявил «РИА Новости» замглавы МИД Ирана по вопросам экономической дипломатии Мехди Сафари.
«Естественно, две страны, которые хотят дедолларизировать свои транзакции, должны обладать специальной системой, подобной SWIFT. Иранская и российская стороны предложили по одному варианту такой системы. Сейчас мы практически достигли весьма неплохого соглашения, на основе которых мы могли бы совершать валютные операции между двумя странами»,- сказал Сафари.
Он также сообщил, что в Иране скоро запустят российскую платежную систему «Мир». «Я думаю, что эта платежная система скоро будет активирована в Иране. Cоглашение на этот счет есть»,- приводит слова Сафари агентство «Прайм».
Напомним, что глава Центрального банка Ирана Али Салехабади по итогам встреч с представителями российских властей в Москве 7-8 июля выразил надежду, что подписанные с Россией меморандумы о межбанковском сотрудничестве в скором времени будут реализованы на практике.
Он отметил, что Тегеран и Москва в будущем смогут связать свои банки с помощью подходящей для двух государств межбанковской системы передачи информации и совершения платежей по примеру широко использующейся в мире системы SWIFT.