Կիեւում սկսված արեւմտյան բանկիրների դեմ սպառնալիքների արշավը պոպուլիզմի եւ եսասիրության դրսեւորում է «սեփական կերակրողների» եւ Ուկրաինային օգնողների նկատմամբ, RBC-ի համար սյունակում գրել է ՎՏԲ-ի ղեկավար Անդրեյ Կոստինը։Այսպես է նա արձագանքել Ուկրաինայի նախագահի տնտեսական հարցերով խորհրդական Օլեգ Ուստենկոյի հայտարարությանը, ով սպառնացել է Միջազգային քրեական դատարան (ICC) հայցեր ներկայացնել Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի խոշորագույն բանկերի դեմ, եթե նրանք չխզեն հարաբերությունները ռուսաստանյան նավթի առեւտրով զբաղվող ընկերությունների հետ։ Նման բովանդակությամբ նամակներ էին ուղարկվել JPMorgan Chase-ի, Citigroup-ի, HSBC-ի եւ Credit Agricole-ի ղեկավարներին: Կիեւը սպառնացել էր, որ պահանջը չկատարելու դեպքում բանկերին թույլ չեն տա մասնակցել Ուկրաինայի հետագա վերականգնմանը: 17.07.2022 | 16:31 Կիեւը արեւմտյան որոշ բանկերին մեղադրել է «ռազմական հանցագործությունների» մեջ «Ուկրաինայի քաղաքական գործիչների այս անվերջ պոպուլիզմն արդեն սովորական է դարձել։ Արեւմուտքի հետ երկխոսության մեջ գտնվող ուկրաինական նոր «իսթեբլիշմենտը» գնալով ավելի շատ հիշեցնում է Ֆոնվիզինի համանուն դասական կատակերգության տհասին: Ի վերջո, սեփական կերակրողների նկատմամբ եսասիրությունն անհնար է թաքցնել անճարտար շողոքորթության եւ մանիպուլյացիայի շիրմայի հետեւում»,- կարծում է ՎՏԲ-ի նախագահը։Կոստինը նշել է, որ իրեն «չի զարմացնում ուկրաինական իշխանությունների անզսպությունն իրենց «ընկերների» նկատմամբ»։ Սակայն այն հանգստությունն ու հանդուրժողականությունը, որով «կոլեկտիվ Արեւմուտքը» վերաբերում է նման հարձակումներին, երբեք չի դադարում զարմացնել։ Նրա կարծիքով՝ արեւմտյան բանկիրներն այս մեղադրանքներին կպատասխանեն «միջազգային եւ ներքին օրենսդրության շրջանակում կայուն մասնագիտական աշխատանքով»։Նշված բանկերին Ուկրաինայի վերականգնման ֆինանսավորումը թույլ չտալու սպառնալիքները Կոստինը գնահատել է որպես դեպք, «երբ երկրի ապագայով, այնուամենայնիվ, առեւտուր է իրականացվում»։ՎՏԲ-ի ղեկավարն իր սյունակում գրել է, որ բանկային բիզնեսի 25 տարվա ընթացքում իրեն հաջողվել է աշխատել եւ անձամբ շփվել, այդ թվում՝ ընտանեկան շրջապատում, համաշխարհային բանկային բիզնեսի բազմաթիվ ճանաչված գործիչների հետ։ «Նրանք բանակցությունների մարդիկ են, ոչ թե վերջնագրերի։ Հավասարակշռության կողմնակիցներ են, ոչ թե ծայրահեղությունների: Նրանք նախընտրում են հանգիստ եւ արդյունավետ գործողություններ, արհամարhում են ամպագոռգոռ հայտարարություններն ու դատարկ խոստումները։ Խաղում են երկար ժամանակով եւ խուսափում են պոպուլիստական որոշումներից: Կառուցում են կամուրջներ, չեն այրում դրանք: Սրանք հաջողակ գործարարի եւ իրեն հարգող ցանկացած բանկիրի ունիվերսալ կանոններն են։ Ամերիկյան եւ եվրոպական առաջատար բանկերի ղեկավարների հասցեին Զելենսկու անդեմ խորհրդականներից մեկի վերջերս հնչեցրած սպառնալիքները հակասում են այս բոլոր սկզբունքներին»,- ասել է նա։Կոստինն ընդգծել է, որ նշված բանկերի ղեկավարներին հարգում են ողջ աշխարհում, նրանց կարծիքները հաշվի են առնում նախագահները եւ գործարար վերնախավը, իսկ Կիեւից «նրանց սովորեցնում են ավելի լավ հաշվել եւ արտահայտվել»։ Tweet Դիտում՝ 7574

Кампания угроз западным банкирам, которую начали в Киеве, служит проявлением популизма и эгоизма по отношению к «собственным кормильцам» и тем, кто помогает Украине, написал в колонке для RBC глава ВТБ Андрей Костин.Так он отреагировал на заявление советника президента Украины по вопросам экономики Олега Устенко, который пригрозил исками в Международный уголовный суд (МУС) против крупнейших банков Европы и США, если те не разорвут отношений с торгующими российской нефтью компаниями. Письма с претензиями были отправлены в JPMorgan Chase, Citigroup, HSBC и Credit Agricole. В случае невыполнения требований Киева банкам пригрозили отстранением от финансирования будущего восстановления страны. 17.07.2022 | 16:31 Киев обвиняет некоторые западные банки в «военных преступлениях» «Есть уже нечто привычное во всем этом бесконечном популизме украинских политиков. Новый украинский «истеблишмент» в диалоге с Западом все больше напоминает недоросля из одноименной классической комедии Фонвизина. Эгоизм по отношению к собственным кормильцам в конечном счете оказывается невозможно спрятать за ширмой из неуклюжей лести и манипуляций»,- считает глава ВТБ.Костин отметил, что «оголтелость украинских власть предержащих по отношению к своим «друзьям» не удивляет». Но удивлять не перестают спокойствие и терпимость, с которыми к таким выпадам относится «коллективный Запад». По его мнению, западные банкиры ответят на эти обвинения «стабильной профессиональной работой в рамках международного и внутреннего законодательства».Угрозы не допустить указанные банки к финансированию восстановления Украины Костин расценил как случай, «когда будущим страны все-таки торгуют».В своей колонке глава ВТБ написал, что за 25 лет в банковском бизнесе успел поработать и лично пообщаться, в том числе в семейном кругу, со многими видными деятелями мирового банковского бизнеса. «Это люди переговоров, не ультиматумов. Сторонники баланса, не крайностей. Предпочитают тихие и эффективные действия, презирают громкие заявления и пустые обещания. Играют вдолгую и избегают популистских решений. Строят мосты, не сжигают их. Впрочем, это универсальные правила успешного бизнесмена и любого уважающего себя банкира. Недавние угрозы одного из очередных безликих советников Зеленского в адрес руководителей ведущих американских и европейских банков разом идут вразрез со всеми этими принципами»,- отметил он.Костин подчеркнул, что руководителей названных банков уважают во всем мире, с их мнением считаются президенты и бизнес-элита, а из Киева «их поучают лучше считать и выражаться». Tweet Просмотры 7578