Ռուբլու փոխարժեքի ամրապնդման հետ կապված իրավիճակը կփոխվի Ռուսաստանի՝ չեզոք երկրների հետ առեւտրի վերակողմնորոշման հաշվին, ասել է «Սբերբանկ»-ի ղեկավար Գերման Գրեֆը։«Ռուբլին ամրապնդվեց երկու պատճառով: Նախ, արտարժույթի փոխանցումն արտասահման դժվարացավ ֆինանսական պատժամիջոցների պատճառով. արտարժույթը սկսեց կուտակվել բանկային հաշիվների վրա: Երկրորդ՝ առեւտրային եւ օտարերկրյա ընկերությունների կողմից պատժամիջոցները սահմանափակել են ներմուծումը, ինչը դժվարացնում է արտարժույթի ծախսելը: Ըստ այդմ, փոխարժեքի ամրապնդումը կարող է զսպվել կամ արժութային ինտերվենցիաների, կամ ներմուծման համար հնարավորությունների ընդլայնման հաշվին։ Ռուսաստանի ազգային բարեկեցության հիմնադրամի կուտակումներն ապահովելու համար «կոշտ» արտարժույթի գնումները ներկայում անհասանելի են, ուստի Ֆինանսների նախարարությունն ուսումնասիրում է յուանի եւ այլ «փափուկ» արժույթների գնելու հնարավորությունը»,- Գրեֆի խոսքերն է մեջբերում Finmarket-ը։«Փոխարժեքի հետ կապված իրավիճակը կշտկվի չեզոք երկրների հետ առեւտրային լոգիստիկայի վերակառուցման հաշվին»,- հավելել է նա։Ռուբլու փոխարժեքի ամրապնդումն անհանգստացնում է ռուսաստանյան ընկերություններին, առաջին հերթին՝ արտահանողներին։ Փորձելով պայքարել այս գործընթացի դեմ՝ նույնիսկ գաղափար առաջացավ գնաճի թիրախավորումից վերադառնալ փոխարժեքի կառավարմանը:Ռուբլու փոխարժեքի չափից ավելի ամրապնդման պայմաններում ՌԴ ֆինանսների նախարարությունն առաջարկում է ազդել դրա վրա բյուջետային նոր կանոնի միջոցով՝ ինտերվենցիաներ իրականացնելով «բարեկամական» երկրների արժույթներով։ Տնտեսական զարգացման նախարարությունը չի պաշտպանում այս գաղափարը՝ դրանում տեսելով տնտեսության վիճակի վատթարացման ռիսկեր։ 29.06.2022 | 15:55 Ռուսաստանում միակարծիք չեն արտարժութային ինտերվենցիաների հարցում Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը պնդում է գնաճային թիրախավորման եւ ռուբլու լողացող փոխարժեքի ռեժիմի պահպանման վրա։ «Երբ արտաքին պայմանները փոխվում են, անմիջապես փոխվում է փոխարժեքը։ Այո, մենք հավատարիմ ենք լողացող փոխարժեքի քաղաքականությանը, քանի որ հենց լողացող փոխարժեքն է հնարավորություն տալիս տնտեսությանը հարմարվել փոփոխվող պայմաններին։ Եվ նախկին պայմաններում եղած փոխարժեքն ունենալու փորձերը կհանգեցնեն արհեստական փոխարժեքի, կամ էլ տեղի կունենա կտրուկ արժեզրկում, ինչպես մեզ մոտ արդեն եղել է»,- ավելի վաղ ասել էր ՌԴ Կենտրոնական բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան։ Tweet Դիտում՝ 8950

Ситуация с укреплением курса рубля изменится за счет переориентации России на торговлю с нейтральными странами, считает президент - председатель правления Сбербанка Герман Греф.«Рубль укрепился по двум причинам. Во-первых, перевод валюты за границу из-за финансовых санкций усложнился - валюта начала накапливаться на банковских счетах. Во-вторых, торговые санкции и самосанкции иностранных компаний ограничили импорт - валюту стало сложнее тратить. Соответственно, сдержать укрепление курса можно либо за счет валютных интервенций, либо за счет расширения возможностей для импорта. Покупки твердой валюты для накопления Фонда национального благосостояния сейчас недоступны, поэтому Минфин изучает возможности покупок юаня и других мягких валют»,- приводит слова Грефа Finmarket.ru.«Далее ситуация с курсом будет исправляться за счет перестройки логистики на торговлю с нейтральными странами»,- добавил он.Переукрепление рубля беспокоит российские компании, в первую очередь, экспортеров. В попытках борьбы с этим процессом появилась даже идея вновь перейти к управлению курсом от таргетирования инфляции.Минфин России предлагает влиять на курс рубля в условиях его избыточного укрепления через новое бюджетное правило, при этом интервенции осуществлять через валюты «дружественных» стран. Минэкономразвития эту идею не поддерживает, видит в ней риски ухудшения ситуации в экономике. 29.06.2022 | 15:55 В России нет единого мнения относительно необходимости валютных интервенций Центральный банк России настаивает на сохранении режима инфляционного таргетирования и плавающего курса рубля. «Когда внешние условия меняются, сразу меняется курс. Да, мы придерживаемся политики плавающего курса, потому что именно плавающий курс дает возможность экономике адаптироваться к изменившимся условиям. И попытки иметь тот курс, который был при старых условиях, это искусственный курс - либо произойдет резкая девальвация, как у нас уже бывало»,- заявляла ранее глава ЦБ РФ Эльвира Набиуллина. Tweet Просмотры 8929