Ապադոլարիզացիա․ «Կողմ» եւ «դեմ» փաստարկներ
Միջնաժամկետ հեռանկարում ԱՄՆ դոլարի դերը գլոբալ ֆինանսական համակարգում կնվազի աշխարհի երկրներում ապադոլարիզացիայի գործընթացների արագացման, համաշխարհային արժութային պահուստների կրճատման եւ թվային ազգային արժույթների օգտագործման ընդլայնման պատճառով։
Այս եւ այլ փաստարկները հօգուտ «համաշխարհային ֆինանսական համակարգի ճարտարապետության թարմացման» ներկայացրել են ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» Ազգային հետազոտական համալսարանի Համաշխարհային տնտեսության եւ համաշխարհային քաղաքականության փորձագետներն իրենց՝ գլոբալ տնտեսությանը վերաբերող հունիսյան զեկույցում, որի հետ ծանոթացել է RBC-ն։
Նրանց կարծիքով՝ պատժամիջոցների ճնշման շրջանակում Ռուսաստանի բանկի պահուստների սառեցումը «զգալի նախադեպ ստեղծեց աշխարհի երկրների՝ (հատկապես զարգացող) ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ վստահության կորստի համար»։ Աշխարհաքաղաքական նկատառումներից ելնելով՝ բացի Ռուսաստանից, աշխարհի մյուս երկրները եւս՝ Իսրայելը, Չինաստանը, Թուրքիան, Չիլին եւ այլն, ավելացրեցին  պահուստների մասնաբաժինն այլընտրանքային արժույթներով, ասված է մոնիթորինգում։
Դոլարի գերիշխող դիրքի կորուստը տեսականորեն հնարավոր է, բայց դա երկար տարիների եւ մի շարք հիմնարար պայմանների պահպանման հարց է, կարծում են այլ փորձագետներ, այդ թվում՝ RBC-ի կողմից հարցված։ Նրանց գնահատմամբ՝ դոլարի, որպես գերիշխող արժույթ փոխարինողի, միակ հավակնորդը յուանն է, սակայն դրա համար կպահանջվի Չինաստանի՝ իր արժույթն ավելի թափանցիկ դարձնելու որոշումը. Չինաստանը նման պատրաստակամություն դեռեւս չի ցուցադրում:
Ֆինանսական համակարգի փոխակերպման նշանները
Համաշխարհային ֆինանսական ճարտարապետության մասնակի վերանայման օգտին աշխատում են միանգամից մի քանի գործոններ, գրում են «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց»-ի փորձագետները․
- համաշխարհային արժութային պահուստների կրճատում. 2022 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներով՝ դրանք նվազել են մինչեւ համաշխարհային ՀՆԱ-ի 12,2%-ը․ սա ամենացածր ցուցանիշն է 2018 թվականից ի վեր, նշում են զեկույցի հեղինակները։
- երկրների պահուստների դիվերսիֆիկացում` հօգուտ այլընտրանքային արժույթների. ԱՄՀ-ի տվյալներով՝ ԱՄՆ դոլարով արժութային պահուստները 2022 թվականի սկզբին կազմել են 58,9%, մինչդեռ 2015 թվականին այդ մասնաբաժինը կազմում էր 66%, իսկ 1999 թվականին՝ 71%։
- համաշխարհային էներգետիկ շուկայում դոլարի գերակայության թուլացում. մասնավորապես, Սաուդյան Արաբիան եւ Չինաստանը բանակցում են նավթի մատակարարումների մի մասը յուանով վճարելու շուրջ։ Եվրոպացի հաճախորդների մեծ մասն անցել է Ռուսաստանից գազի համար ռուբլով վճարումներին, հունիսին տեղեկացրել էր ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը։
- թվային ազգային արժույթների եւ վճարային համակարգերի օգտագործման ընդլայնում. Չինաստանը եւ Ռուսաստանը ստեղծել են ֆինանսական տեղեկատվության փոխանցման սեփական համակարգերը՝ CIPS-ը եւ СПФС-ն: Չինաստանի իշխանություններն ընդլայնում են թվային յուանի օգտագործումը։ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկը պատրաստվում է ներդնել թվային ռուբլին. փետրվարից բանկերը սկսել են փորձարկել տեխնոլոգիան, իսկ 2023 թվականից նախատեսվում է սկսել թվային արժույթի փորձարկումն իրական հաճախորդների շրջանում։ Բացի այդ, ռուսաստանյան բիզնեսը եւ Դաշնային հարկային ծառայությունը հայտարարել են արտաքին առեւտրային գործարքների համար կրիպտոարժույթով վճարումներ թույլ տալու անհրաժեշտության մասին:
«Այդ գործընթացների արագացումը, միջազգային հաշվարկների համար նոր մեխանիզմների ստեղծման եւ միջնաժամկետ հեռանկարում բարտերային գործարքների կիրառման աճի հետ մեկտեղ, կշարունակի նվազեցնել ԱՄՆ դոլարի դերը համաշխարհային ֆինանսական համակարգում»,- ասված է «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց»-ի մոնիթորինգում:
Փաստարկներ դոլարի օգտին
Հակառակ տարածված կարծիքին, որ Ռուսաստանի կամ Իրանի դեմ պատժամիջոցները թուլացնում են դոլարի միջազգային դերը, Կալիֆոռնիայի համալսարանի տնտեսագետ Մայքլ Դուլին (20 տարի աշխատել է ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգում եւ ԱՄՀ-ում) ու նրա գործընկերները 2022 թվականի ապրիլին հրապարակեցին հոդված, որտեղ պնդում էին հակառակը․ դոլարը գերիշխող պահուստային արժույթն է հենց այն պատճառով, որ ԱՄՆ-ը միակ երկիրն է, որն ունի բավականաչափ ուժ՝ այլ երկրների նկատմամբ «վատ վարքագծի» համար պատժամիջոցներ կիրառելու համար։
«Բարձր ռիսկային երկրները, որոնք դուրս են գալիս դոլարային դաշինքից, օտարերկրյա ներդրողներ ներգրավելու շատ սահմանափակ հնարավորություններ կունենան։ Արդյունքում նրանք դուրս կմնան աճի ռազմավարությունից, ինչն անհնար է առանց պահուստային արժույթ թողարկող երկրի կապիտալի մասնակցության»,- կարծում են հետազոտողները։
«Ռուսաստանը փոքր է տնտեսական առումով, եւ նրա գործընկերների դաշինքը նույնպես փոքր կլինի։ Դոլարային պահուստներով հատուցելու Ռուսաստանի որոշման ռիսկային էֆեկտը կարճատեւ կլինի, մինչդեռ դոլարային դաշինքի մնացած անդամները միայն կավելացնեն իրենց ինտեգրումը կապիտալի շուկաներում եւ դոլարի ու ԱՄՆ այլ ակտիվների նկատմամբ համապատասխան պահանջարկը»,- կարծում են ամերիկացի փորձագետները։

Дедолларизация։ Аргументы «за» и «против»
В среднесрочной перспективе роль американского доллара в мировой финансовой системе будет снижаться из-за ускорения процессов дедолларизации в странах мира, снижения мировых валютных резервов, расширения использования цифровых национальных валют.
Эти и другие аргументы в пользу «обновления архитектуры мировой финансовой системы» привели эксперты Факультета мировой экономики и мировой политики НИУ ВШЭ в июньском обзоре глобальной экономики, с которым ознакомился RBC.
По их мнению, заморозка резервов Банка России в рамках санкционного давления «создала значимый прецедент утраты доверия стран мира (в особенности развивающихся) к доллару США». Исходя из геополитических соображений увеличили долю резервов в альтернативных валютах и другие страны мира кроме России - Израиль, Китай, Турция, Чили и т.д., говорится в мониторинге.
Утрата долларом доминирующего положения теоретически возможна, но это вопрос долгих лет и соблюдения ряда фундаментальных условий, считают другие эксперты, в том числе опрошенные RBC. По их оценке, единственным претендентом на то, чтобы заменить доллар как доминирующую валюту, является юань, но для этого потребуется решение Китая сделать свою валюту прозрачнее - КНР такой готовности пока не демонстрирует.
Признаки трансформации финансовой системы
В пользу частичного пересмотра мировой финансовой архитектуры работают сразу несколько факторов, пишут эксперты ВШЭ:
- снижение мировых валютных резервов. По итогам первого квартала 2022 года они снизились до 12,2% мирового ВВП - это минимум с 2018 года, указывают авторы обзора;
- диверсификация резервов стран в пользу альтернативных валют. По данным МВФ, на валютные резервы в долларах США в начале 2022 года приходилось 58,9%, в то время как в 2015 году эта доля составляла 66%, а в 1999 году - 71%.
- ослабление доминирования доллара на мировом рынке энергоресурсов. В частности, Саудовская Аравия и Китай ведут переговоры об оплате части поставок нефти в юанях. На оплату газа из России в рублях перешло большинство европейских клиентов, сообщал в июне вице-премьер Александр Новак;
- расширение использования цифровых национальных валют и платежных систем. В Китае и России созданы собственные системы передачи финансовой информации - CIPS и СПФС. Китайские власти расширяют возможности использования цифрового юаня. Российский ЦБ собирается внедрять цифровой рубль: с февраля банки начали тестирование технологии, а с 2023 года планируется начать тесты цифровой валюты на реальных клиентах. Кроме того, российский бизнес и ФНС заявляли о необходимости разрешить платежи в криптовалюте для внешнеторговых сделок.
«Ускорение этих процессов наряду с потенциальным созданием новых механизмов международных расчетов и ростом использования бартерных операций в среднесрочной перспективе продолжит снижать роль доллара США в мировой финансовой системе»,- утверждается в мониторинге ВШЭ.
Аргументы в пользу доллара
Вопреки популярному мнению о том, что санкции против таких стран, как Россия или Иран, приводят к ослаблению международной роли доллара, экономист из Калифорнийского университета в Санта-Крузе Майкл Дули (20 лет провел в ФРС США и МВФ) и его коллеги в апреле 2022 года опубликовали статью, в которой утверждают обратное: доллар является доминирующей резервной валютой как раз потому, что США - единственная страна, обладающая достаточной силой, чтобы налагать санкции на другие страны за «плохое поведение».
«Высокорисковые страны, которые выходят из долларового блока, будут иметь очень ограниченные возможности по привлечению иностранных инвесторов. Как следствие, они будут исключены из стратегии роста, которая невозможна без участия капитала из страны - эмитента резервной валюты»,- считают исследователи.
«Россия мала в экономическом смысле, и блок ее сателлитов тоже будет мал. Рисковый эффект от того, что Россия решила поплатиться своими долларовыми резервами, будет кратковременным, тогда как оставшиеся участники долларового блока только увеличат свою интеграцию на рынках капитала и соответствующий спрос на доллар и другие активы США»,- считают американские экономисты.