Իլոն Մասկին դատի են տվել Twitter-ը գնելու գործարքից հրաժարվելու համար
Twitter-ը Tesla եւ SpaceX ընկերությունների ղեկավար Իլոն Մասկից պահանջել է դատարանի միջոցով ավարտել $44 միլիարդով սոցցանցը ձեռք բերելու գործարքը՝ մեղադրելով նրան հարթակի եւ դրա բաժնետերերի նկատմամբ պարտավորությունները կատարելուց հրաժարվելու մեջ։ RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում են The New York Times-ը եւ The Guardian-ը։
Հայցը ներկայացվել է Դելավերի դատարան։ Դրանում ասվում է, որ գործարարը հրաժարվում է կատարել իր պարտավորությունները՝ պայմանավորված այն հանգամանքով, որ գործարքը դադարել է բավարարել իր անձնական շահերին։
«Մասկը, ըստ երեւույթին, կարծում է, որ ինքը, ի տարբերություն որեւէ այլ կողմի, որի վրա տարածվում է Դելավեր նահանգի պայմանագրային իրավունը, ազատ է փոխել իր որոշումը, կործանել ընկերությունը, խաթարել դրա գործունեությունը, ոչնչացնել բաժնետիրական արժեքը եւ հեռանալ»,- ասված է փաստաթղթում:
Twitter-ում գտնում են, որ Մասկի հրաժարվելը գործարքն ավարտին հասցնելուց հետեւել է կողմերի պայմանավորվածությունների «էական խախտումների երկար ցանկին», որոնք վնաս են հասցրել սոցցանցի հեղինակությանը։ Twitter-ում նշել են, որ հայցը նպատակ ունի կանխել Մասկի կողմից հետագա խախտումները, ստիպել նրան կատարել իրավաբանական պարտավորությունները եւ մի շարք պայմաններ կատարելուց հետո ավարտել գործարքը։
Twitter-ը նաեւ Մասկի որոշումն «անվավեր եւ անօրինական» է որակել՝ պատճառաբանելով, որ սոցցանցը չի խախտել կողմերի պարտավորություններից որեւէ մեկը։ Մասկը եւ նրա ներկայացուցիչները «գիտակցաբար, միտումնավոր եւ էականորեն խախտել են պայմանագիրը», հավելել են ընկերությունում։ Twitter-ը հայտարարել է, որ վստահ է կեղծ օգտահաշիվների մասնաբաժնի վերաբերյալ  իր տվյալների մեջ՝ հավելելով, որ օգտագործում է սպամի փորձագետներին՝ հաշվարկը ստուգելու եւ հավաստիությունն ապահովելու համար:
Twitter-ը միջնորդություն է ներկայացրել գործի արագացված ուսումնասիրության համար՝ խնդրելով դատարանին գործը սկսել սեպտեմբերին՝ դրա «կրիտիկական» բնույթի պատճառով։ Այս մասին Twitter-ի գլխավոր իրավախորհրդատու Շոն Էդջեթն աշխատակիցներին հայտնել է ներքին նամակագրության մեջ, հայտնում է The New York Times-ը:
Ինչպես նշում է պարբերականը, մինչ այդ Դելավերի դատարանն ընկերություններին թույլ չի տվել հրաժարվել գործարքներից։ Մասնավորապես, 2001 թվականին Tyson Foods-ը փորձեց հետ կանգնել IBP մսակոմբինատի ձեռքբերումից, սակայն դատարանը որոշեց, որ պայմանագիրը պետք է կյանքի կոչվի: Իսկ այն դեպքում, երբ դատարանը թույլ է տվել հրաժարվել գործարքներից, վերջինիս որոշումը  պարտավորեցնում էր փոխհատուցել վնասները:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 9-ին Իլոն Մասկը հրաժարվել էր Twitter-ը գնելու գործարքից այն պատճառով, որ սոցիալական ցանցը տեղեկատվություն չի տրամադրել կեղծ օգտահաշիվների եւ սպամ բոթերի մասին։
Twitter-ը «չի կարողացել կամ հրաժարվել է պատասխանել բազմաթիվ հարցումներին», որոնք վերաբերել են կեղծ օգտահաշիվների եւ գրառումների վերաբերյալ տվյալների տրամադրմանը, հայտարարել էին Մասկի ներկայացուցիչները: Նրանք Twitter-ին մեղադրել են Tesla-ի եւ SpaceX-ի ղեկավարի հետ համաձայնագրի մի քանի դրույթներ խախտելու մեջ։
Twitter-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Բրետ Թեյլորը հայտարարել էր սոցցանցի՝ դատի տալու մտադրության մասին։ Պայմանների համաձայն՝ գործարքը չկայանալու դեպքում Մասկը պետք է $1 միլիարդ տուգանք վճարի։
Նշենք, որ այս տարվա ապրիլին Իլոն Մասկը վերջնական համաձայնագիր էր կնքել Twitter սոցիալական ցանցը $44 միլիարդով ձեռք բերելու համար։ Սոցցանցի բաժնետերերը յուրաքանչյուր սովորական բաժնետոմսի համար պետք է ստանային $54,20։

На Илона Маска подали в суд за отказ от покупки Twitter
Twitter потребовала от главы Tesla и SpaceX Илона Маска через суд завершить сделку по приобретению социальной сети за $44 млрд, обвинив его в отказе выполнять обязательства перед платформой и ее акционерами. По сообщению RBC, об этом пишут The New York Times и The Guardian.
Иск подан в Канцлерский суд Делавэра. В нем говорится, что бизнесмен отказывается от выполнения обязательств из-за того, что сделка перестала отвечать его личным интересам.
«Маск, по-видимому, считает, что он, в отличие от любой другой стороны, на которую распространяется договорное право штата Делавэр, волен передумать, разгромить компанию, нарушить ее деятельность, уничтожить акционерную стоимость и уйти»,- говорится в документе.
В Twitter сочли, что отказ Маска от завершения сделки последовал за «длинным списком существенных нарушений» соглашений сторон, которые навредили репутации соцсети. Целью иска в Twitter назвали препятствование дальнейшим нарушениям со стороны Маска, принуждение к выполнению юридических обязательств и завершение сделки после выполнения ряда условий.
В Twitter также назвали решение Маска не завершать сделку «недействительным и неправомерным», утверждая, что соцсеть не нарушила ни одного обязательства из соглашения сторон. Маск и его представители «сознательно, намеренно, умышленно и существенно нарушили соглашение», продолжили в компании. В Twitter заявили об уверенности в своих данных о доле спам-аккаунтов, добавив, что используют экспертов по спаму для проверки подсчета и обеспечения его точности.
Twitter подал в суд ходатайство об ускоренном рассмотрении дела, попросив начать разбирательство в сентябре из-за его «критического» характера. Об этом главный юридический консультант Twitter Шон Эджетт сообщил сотрудникам во внутренней рассылке, узнал The New York Times.
Как указывает издание, прежде Канцлерский суд Делавэра не позволял компаниям отказываться от сделок. В частности, в 2001 году Tyson Foods попыталась отказаться от приобретения мясокомбината IBP, однако суд постановил, что соглашение должно быть выполнено. Если же суд позволял выходить из сделок, решение суда обязывало выплатить компенсацию убытков, отмечает газета.
Напомним, что 9 июля Илон Маск отказался от сделки на покупку Twitter из-за того, что социальная сеть не предоставила информацию о поддельных аккаунтах и спам-ботах.
Twitter «не смог или отказался отвечать на многочисленные запросы» о предоставлении данных о спам-аккаунтах и поддельных учетных записях, заявили представители Маска. Они обвинили Twitter в нарушении нескольких положений соглашения с главой Tesla и SpaceX.
Председатель совета директоров Twitter Брет Тейлор сообщил о намерении соцсети подать в суд. Согласно условиям, Маск должен уплатить неустойку в размере $1 млрд, если сделка не состоится.
Отметим, что в апреле этого года Илон Маск заключил окончательное соглашение о приобретении социальной сети Twitter за $44 млрд. По условиям соглашения, акционеры социальной сети должны были получить $54,20 за каждую обыкновенную акцию.