JPMorgan․ ԱՄՆ տնտեսության կանխատեսումը վտանգավոր աստիճանի մոտ է ռեցեսիայի
JPMorgan Chase & Co.-ի վերլուծաբանները վատթարացրել են ԱՄՆ տնտեսության աճի կանխատեսումը, հայտնում է Bloomberg-ը։ Հիմնական պատճառներից մեկը սպառողական պահանջարկի դանդաղեցումն է։
Բանկի գնահատմամբ՝ երկրորդ եռամսյակում ԱՄՆ ՀՆԱ-ն տարեկան կտրվածքով կարձանագրի 1% աճ՝ նախկին 2,5% գնահատականի համեմատ։ Տնտեսագետներն ակնկալում են, որ ընթացիկ տարվա վերջին երեք ամիսներին ՀՆԱ-ի աճի տեմպերը կարագանան մինչեւ 1,5%, ինչը պայմանավորված կլինի ավտոմեքենաների արտադրության աճով եւ գնաճի դանդաղեցմամբ:
«Մեր կանխատեսումը վտանգավոր աստիճանի մոտ է ռեցեսիայի»,- նշել է ԱՄՆ-ում JPMorgan-ի գլխավոր տնտեսագետ Մայքլ Ֆերոլին: «Սակայն մենք տնտեսության աճ ենք ակնկալում, մասամբ այն պատճառով, որ կարծում ենք՝ գործատուները չեն ցանկանա աշխատանքից հեռացնել աշխատակիցներին նույնիսկ ցածր պահանջարկի ժամանակաշրջանում»,- Ֆերոլիի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն:
Վերլուծաբանները բարձրացրել են ռեցեսիայի հավանականության իրենց կանխատեսումները՝ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (FRS) տոկոսադրույքի բարձրացման եւ գնաճի ավելացման ֆոնին, գրում է գործակալությունը։ Հունիսի կեսին FRS-ը 1994 թվականից ի վեր առաջին անգամ բարձրացրեց տոկոսադրույքը միանգամից 0,75 տոկոսային կետով՝ մինչեւ տարեկան 1,50-1,75%: Ըստ Աշխատանքի վիճակագրության դաշնային բյուրոյի տվյալների՝ մայիսին Միացյալ Նահանգներում գնաճը տարեկան կտրվածքով հասել է 8,6%-ի, ինչն ամենաարագ աճն է 1981 թվականի դեկտեմբերից ի վեր:
Հուլիսի 1-ին Ատլանտայի Դաշնային պահուստային բանկը (FRS-ի կազմի մեջ մտնող 12 բանկերից մեկը) նույնպես հայտարարեց ռեցեսիայի հավանականության մասին, հայտնում է CNBC-ն։
Այնուամենայնիվ, Արժույթի միջազգային հիմնադրամում կարծում են, որ թեեւ ԱՄՆ տնտեսությունը 2022-2023 թվականներին կդանդաղի, սակայն կհաջողվի խուսափել ռեցեսիայից։ Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ գնաճի նվազումը եւ գների կայունության ապահովումը կպաշտպանեն իրական եկամուտները եւ միջնաժամկետ հեռանկարում կնպաստեն տնտեսական աճին:
ԱՄՆ Առեւտրի նախարարության տվյալներով, որոնք ներկայացրել է Reuters-ը, սպառողական ծախսերը, որոնց բաժին է ընկնում երկրում տնտեսական ակտիվության ավելի քան երկու երրորդը, մայիսին աճել են 0,2%-ով, ինչն ամենացածր ցուցանիշն է վերջին հինգ ամսվա ընթացքում։ Գերատեսչությունը նաեւ վերանայել է ապրիլ ամսվա տվյալները դեպի նվազում՝ ծախսերի աճը կազմել է ոչ թե 0,9%, այլ 0,6%։

JPMorgan։ Наш прогноз экономики США опасно близок к рецессии
Аналитики JPMorgan Chase & Co. ухудшили прогноз по росту экономики США, сообщает Bloomberg. Одной из основных причин стало замедление потребительского спроса.
По оценкам банка, во втором квартале ВВП США покажет рост на 1% в годовом выражении по сравнению с предыдущей оценкой в 2,5%. Экономисты ожидают, что в последние три месяца года темпы роста ВВП ускорятся до 1,5%, чему будет способствовать рост производства автомобилей и замедление инфляции.
«Наш прогноз опасно близок к рецессии»,- заявил главный экономист JPMorgan в США Майкл Фероли. «Однако мы ждем роста экономики, отчасти потому, что считаем - работодатели не захотят увольнять сотрудников даже в период низкого спроса»,- приводит слова Фероли RBC.
Аналитики повысили прогнозы вероятности рецессии на фоне повышения процентной ставки Федеральной резервной системы (ФРС) США и роста инфляции, пишет агентство. В середине июня ФРС повысила ставку сразу на 0,75 процентных пункта впервые с 1994 года, до 1,50 - 1,75% годовых. По данным Федерального бюро статистики труда, в мае инфляция в Соединенных Штатах составила 8,6% в годовом выражении, что стало самым быстрым ростом с декабря 1981 года.
1 июля Федеральный резервный банк Атланты (один из 12 банков, входящих в ФРС) также заявил о вероятности рецессии, передает CNBC.
Однако в Международном валютном фонде считают, что, хотя американская экономика в 2022 -2023 годах замедлится, рецессии удастся избежать. По прогнозу аналитиков, снижение инфляции и обеспечение ценовой стабильности защитят реальные доходы и помогут поддержать экономический рост в среднесрочной перспективе.
По данным Министерства торговли США, которые приводит Reuters, потребительские расходы, на которые приходится более двух третей экономической активности в стране, выросли в мае на 0,2%, это самый низкий показатель за пять месяцев. Ведомство также пересмотрело данные за апрель в сторону понижения: рост расходов составил не 0,9%, а 0,6%.