725 ռիսկային հարկ վճարող ընդգրկվել է հարկային ստուգումների տարեկան ծրագրում
28.06.2022 | 15:01 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ advantour.com
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ տնտեսվարողները ստուգումների տարեկան ծրագրում ընդգրկվում են բացառապես ռիսկերի գնահատման ինքնաշխատ համակարգի միջոցով՝ տնտեսվարողի ներկայացրած հաշվարկ-հաշվետվությունների եւ դրանցում արտացոլված ցուցանիշների հիման վրա:
Այս տարվա ստուգումների ծրագրում գերակշռում են բարձր ռիսկայնության խմբում ներառված սուբյեկտները` շուրջ 98.5%:
«Ստուգումների տարեկան ծրագրի կազմման գործընթացում նախապատվությունը տրվում է առավել մեծ ռիսկի միավոր ստացած եւ բարձր ռիսկային համարված, ինչպես նաեւ իրացման համեմատաբար մեծ շրջանառություն հայտարարագրած հարկ վճարողներին: Ծրագրում ընդգրկված հարկ վճարողների 2021-ի իրացման շրջանառությունը կազմում է գնահատված բոլոր հարկ վճարողների հայտարարագրած իրացման շրջանառության շուրջ 53%-ը։
2022-2023 թթ. ստուգումների տարեկան ծրագրում ընդգրկված տնտեսվարող սուբյեկտները հիմանականում գործում են մանրամեծածախ առեւտրի, մշակող արդյունաբերության, շինարարության, ֆինանսական եւ ապահովագրական գործունեության ոլորտներում: Ընդ որում, ծրագրում ընդգրկվածների ավելի քան 95%-ն ընդհանուր հարկման ռեժիմում գործունեություն իրականացնող տնտեսվարողներ են, այսինքն ավելացված արժեքի հարկով հարկվող սուբյեկտները»,- ասված է ՊԵԿ հաղորդագրության մեջ: