Լիրան փրկելու համար Թուրքիայում նոր միջոց կկիրառվի
Թուրքիայի Կենտրոնական բանկը հայտարարել է ֆինանսական հաստատությունների կողմից մեծ ծավալով արտարժույթ ունեցող ընկերություններին վարկավորելու արգելքի մասին։
Հայտարարված միջոցը կաջակցի ազգային արժույթին՝ առանց հիմնական տոկոսադրույքի բարձրացման, հայտնում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։
Բանկերը չեն կարողանա լիրայով վարկեր տրամադրել կորպորատիվ վարկառուներին, որոնց արտարժույթի մնացորդը հաշիվների վրա 15 միլիոն լիրայից (մոտ $900 հազ.) ավելի է եւ գերազանցում է ընկերության ընդհանուր ակտիվների կամ տարեկան վաճառքների 10%-ը:
Bloomberg-ի աղբյուրը նշել է, որ ընդհանուր առմամբ, նոր կանոնը կանդրադառնա մոտ 10 հազար ընկերության վրա՝ միաժամանակ պարունակելով մի շարք բացառություններ:
Ակնկալվում է, որ կարգավորիչի նման որոշումը կստիպի ընկերություններին վաճառել արտարժույթ՝ լիրայով նոր վարկերին հասանելիություն ստանալու համար:
Նոր միջոցի ազդեցությունը «կոշտ» կլինի, սակայն այն կդրսեւորվի միայն կարճաժամկետ հեռանկարում, երբ խոշոր արտահանող ընկերությունները կկրճատեն արտարժույթով իրենց հաշվեկշիռները, կարծում են Deutsche Bank-ի տնտեսագետները։
Միաժամանակ, շատ փորձագետներ կարծում են, որ 70%-ը գերազանցող գնաճի պայմաններում լիրան երկար ժամանակ չի կարող ամրապնդվել առանց Թուրքիայի Կենտրոնական բանկի կողմից հիմնական տոկոսադրույքների բարձրացման:
Ավելի վաղ լիրայի անկման ֆոնին Թուրքիան մշակում էր օտարերկրյա ներդրողներին պարտատոմսերի շուկա ներգրավելու պլան, որի համաձայն՝ երկրի ԿԲ-ն անտոկոս վարկի տակ լիրա կտրամադրի օտարերկրյա այն ներդրողներին, որոնք կգնեն տեղական պարտատոմսերը՝ առնվազն երկու տարի մարման ժամկետով:
Բացի անտոկոս ֆինանսավորումից, մարման ժամկետին ներդրողներին առաջարկվում է դոլարային արտահայտությամբ 4% երաշխավորված եկամտաբերություն: Պլանի մանրամասները կարող են փոփոխվել, նշել էր Bloomberg-ը:

В Турции будет принята новая мера для спасения лиры
Центральный банк Турции объявил о запрете для финансовых институтов на кредитование компаний, располагающих крупными объемами иностранной валюты.
Объявленная мера призвана поддержать национальную валюту без подъема ключевой процентной ставки, сообщает Finmarket.ru со ссылкой на агентство Bloomberg.
Банки не смогут выдавать кредиты в лирах корпоративным заемщикам, сумма иностранной валюты на счетах которых превышает 15 млн лир (порядка $900 тыс.) и превосходит 10% общих активов или годовых продаж компании.
В общей сложности, новое правило затронет порядка 10 тыс. компаний, одновременно, оно содержит ряд исключений, отмечает источник Bloomberg.
Такое решение регулятора, как ожидается, заставит компании продавать иностранную валюту, чтобы получить доступ к новым кредитам в лирах.
Эффект от новой меры будет «жестким», однако он проявится лишь в краткосрочной перспективе, когда крупные компании-экспортеры сократят свои балансы в иностранной валюте, считают экономисты Deutsche Bank.
Многие эксперты при этом полагают, что лира не сможет долгое время укрепляться без подъема ключевых процентных ставок турецким ЦБ в условиях инфляции, превышающей 70%.
Ранее на фоне обвала лиры Турция работала над планом по привлечению иностранных инвесторов на рынок облигаций. Согласно этому плану, Центральный банк Турции будет предоставлять лиры под беспроцентный кредит иностранным инвесторам, которые купят местные облигации со сроком погашения не менее двух лет.
Помимо беспроцентного финансирования, инвесторам предлагается гарантированная доходность к погашению 4% в долларовом выражении.  Тем не менее, детали плана могут измениться, отмечало агентство Bloomberg.