ԱՄՆ-ում մշակվում է միջոցների փաթեթ՝ նվազեցնելու երկրում ավելացող գնաճի ազդեցությունը
ԱՄՆ վարչակազմն ու երկրի օրենսդիրները մշակում են նախաձեռնությունների փաթեթ՝ ուղղված որոշ ապրանքների եւ ծառայությունների արժեքի նվազեցմանը, որպեսզի մեղմեն երկրում զգալիորեն ավելացող գնաճի ազդեցությունը։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին CBS հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է Սպիտակ տան Ազգային տնտեսական խորհրդի ղեկավար Բրայան Դիզը (Brian Deese)։
«Գները ներկայում անընդունելի բարձր են։ Նախագահը հայտարարել է, որ տնտեսական ոլորտում պետք է կենտրոնանալ այս հարցի շուրջ եւ անել հնարավորը գները նվազեցնելու համար»,- ասել է նա։ Ինչպես ավելացրել է Դիզը, ամենաարդյունավետն, ինչ այժմ կարող է անել ԱՄՆ վարչակազմը, Կոնգրեսի հետ աշխատելն է՝ ընդունելու օրենսդրություն, որը կնվազեցնի մի շարք ծառայությունների եւ ապրանքների, այդ թվում՝ դեղատոմսով դեղերի արժեքը:
Սպիտակ տան ներկայացուցիչը նշել է, որ օրինագիծը, որի վրա աշխատանք է տարվում, ներառում է կոմունալ ծառայությունների արժեքը նվազեցնելու միջոցներ՝ էներգետիկ ոլորտում հարկային արտոնությունների տրամադրման, ինչպես նաեւ հարկման կանոնների փոփոխության միջոցով։
«Եթե մեզ հաջողվի վերջնական տեսքի բերել միջոցների այս փաթեթը, ապա մոտ ապագայում մենք կձեռնարկենք հետագա քայլերը։ Սա ոչ միայն կնպաստի գների իջեցմանը, այլեւ ազդանշան կուղարկի շուկաներին եւ համաշխարհային տնտեսությանը, որ ԱՄՆ-ն իսկապես լրջորեն է վերաբերվում գնաճի դեմ պայքարին»,- ընդգծել է Դիզը:
Նրա խոսքով՝ այս հարցի շուրջ ԱՄՆ վարչակազմը սերտորեն աշխատում է առանցքային օրենսդիրների հետ: Ազգային տնտեսական խորհրդի ղեկավարն ակնկալում է, որ առաջիկա շաբաթներին առաջընթաց կգրանցվի այս փաթեթին վերջնական տեսք տալու ուղղությամբ։
«Մենք պարզ հասկացնել կտանք, որ տնտեսության մեջ գնաճի դեմ պայքարը մեր առաջնահերթությունն է։ Մենք կոչ կանենք Կոնգրեսին միջոցներ ձեռնարկել»,- ընդգծել է նա։
Իր հերթին, ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Ջանեթ Յելենը ABC հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է, որ «գնաճն իսկապես անընդունելի բարձր է», եւ դրա պատճառներից մեկը Ուկրաինայում հակամարտությունն է։
«Սա էներգիայի եւ պարենային ապրանքների գների բարձրացման է հանգեցրել ԱՄՆ-ում եւ ամբողջ աշխարհում: Կարեւոր է գիտակցել, որ ԱՄՆ-ը միակ զարգացած տնտեսությունը չէ, որը տուժում է բարձր գնաճից։ Մենք դա տեսնում ենք Մեծ Բրիտանիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում: Դրա պատճառները գլոբալ են, ոչ թե լոկալ»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ «այդ գործոնները դժվար թե անմիջապես անհետանան, բայց ես ակնկալում եմ, որ գնաճը կնվազի»:
«Մենք միասնական ենք մեր դաշնակիցների հետ՝ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկելու, որպեսզի արձագանքենք, պատժենք Ռուսաստանին այն ամենի համար, ինչ նա անում է Ուկրաինայում։ Սա մեզ համար եւս ծախսեր է ենթադրում»,- ընդգծել է Ջանեթ Յելենը։

Белый дом разрабатывает комплекс мер по снижению воздействия роста инфляции в США
Администрация США и американские законодатели разрабатывают пакет инициатив, направленный на снижение стоимости некоторых товаров и услуг с целью смягчения воздействия значительного роста инфляции в стране.
По сообщению ТАСС, об этом заявил накануне глава Национального экономического совета Белого дома Брайан Диз (Brian Deese) в эфире телеканала CBS.
«Цены сейчас неприемлемо высокие. Поэтому президент заявил, что нам нужно обратить на это основное внимание в сфере экономики и сделать все возможное, чтобы снизить их»,- отметил он. Как добавил Диз, самое эффективное, что сейчас может сделать администрация США, - это работать с Конгрессом, чтобы принять закон, который позволит снизить стоимость ряда услуг и товаров, в том числе рецептурных лекарств.
Представитель Белого дома отметил, что законопроект, над которым ведется работа, включает в себя меры по снижению стоимости коммунальных услуг путем предоставления налоговых льгот в сфере энергетики, а также изменение норм налогообложения.
«Если мы сможем доработать данный пакет мер, то в ближайшем будущем предпримем дальнейшие шаги. Это не только поможет снизить цены, но и даст сигнал рынкам и мировой экономике, что Соединенные Штаты по-настоящему серьезно настроены на борьбу с инфляцией»,- подчеркнул Диз.
По его словам, администрация США очень тесно работает над этим с ключевыми законодателями. Глава Национального экономического совета рассчитывает, что в ближайшие недели будет достигнут прогресс в том, что касается придания данному пакету мер окончательной формы.
«Мы ясно дадим понять, что принятие мер в связи с инфляцией является нашим приоритетом в экономике. И мы также призовем Конгресс к принятию мер»,- подчеркнул он.
Диз отметил, что Белый дом также рассчитывает на скорый прогресс в работе над законопроектом, который направлен на преодоление кризиса вокруг поставок микросхем.
В свою очередь, министр финансов США Джанет Йеллен в интервью телеканалу ABC заявила, что «инфляция, действительно, неприемлемо высокая» и одной из причин является конфликт на Украине.
«Это привело к росту цен на энергетику и продовольствие в США и в мире. Важно признать, что США - не единственная развитая экономика, страдающая от высокой инфляции. Мы наблюдаем это в Великобритании, Франции, Германии. Причины этого глобальны, не локальны»,- сказала она, добавив, что «эти факторы вряд ли немедленно исчезнут, но я ожидаю, что инфляция снизится».
«Мы едины с нашими союзниками в том, чтобы принять необходимые шаги для реагирования, наказания России за то, что она делает на Украине. Это имеет издержки и для нас», - подчеркнула Джанет Йеллен.