Սեչինը՝ Եվրոպայի «էներգետիկ ինքնասպանության» եւ BP-ի անսպասելի հայտարարության մասին
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներով Եվրոպան «էներգետիկ ինքնասպանություն» է գործում, որը երկարաժամկետ հետեւանքներ կունենա։
Այս մասին Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովում հայտարարել է «Ռոսնեֆտ»-ի ղեկավար Իգոր Սեչինը։ «Մենք արդեն տեսնում ենք նրա տնտեսական ներուժի նվազումը, մրցունակության կորուստը եւ ներդրողների համար վնասները»,- Սեչինի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն:
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները պարտադրվել էին Եվրոպային։ Արդյունքում նա «վերջնականապես կորցրեց իր սուբյեկտությունն ու հնարավորությունները դառնալու ոչ միայն քաղաքական, այլեւ մրցունակ տնտեսական բեւեռ՝ այլընտրանք ԱՄՆ-ին»։
Եվրոպայի մրցունակության մակարդակն ընկավ այն բանից հետո, երբ վերջինս դարձավ աշխարհում ամենաբարձր էներգիայի արժեք ունեցող տարածաշրջանը, մանրամասնել է «Ռոսնեֆտ»-ի ղեկավարը:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Սեչինը նաեւ հայտարարել է, որ BP-ն (British Petroleum) պահպանում է մասնաբաժինը «Ռոսնեֆտ»-ում եւ մի շարք համատեղ ձեռնարկություններում, չնայած հակառակի մասին անսպասելի հայտարարություններին: Սա ձեռնտու է, քանի որ 2003 թվականից ի վեր BP-ն Ռուսաստանում ստացել է $36 միլիարդի եկամուտ եւ կարող է հույս ունենալ «Ռոստեֆտ»-ից «արտարժույթով ինը զրոներով» շահաբաժինների։
Սեչինը նշել է, որ «Ռոսնեֆտ»-ի համար անսպասելի էր BP-ի այս տարվա փետրվարին հեռանալու մասին արված հայտարարությունը՝ վերջինիս հետ 30 տարվա հաջող համագործակցությունից հետո։ «2003 թվականից ի վեր ռուսաստանյան բիզնեսը նրան բերել է $36 միլիարդ եկամուտ՝ ընդամենը $10 միլիարդ ծավալով միագումար ներդրումների դեպքում»,- ասել է Սեչինը: Նա հավելել է, որ ընկերության հնարավոր հեռանալը չի բխում BP-ի եւ նրա բաժնետերերի առեւտրային շահերից։
Այսպես, մինչ օրս BP-ն մնում է «Ռոսնեֆտ»-ի խոշորագույն մասնավոր բաժնետերը՝ 19,75% բաժնեմասով, ինչպես նաեւ բաժնետոմսեր ունի խոշոր համատեղ ձեռնարկություններում, ընդգծել է Սեչինը։ «Այս բոլոր գործողություններն ավելի շուտ խոսում են «Ռոսնեֆտ» ընկերության ակտիվ մասնակից մնալու եւ անբարենպաստ աշխարհաքաղաքական իրավիճակի ավարտին սպասելու ցանկության մասին՝ առանց իրական կորուստների»,- կարծում է նա։
Սեչինի խոսքով՝ արտերկրում իր ակտիվների կալանքի ֆոնին Ռուսաստանը խոչընդոտներ չի ստեղծում արտասահմանյան ընկերությունների համար, մասնավորապես՝ BP-ի շահաբաժինների հարցում։ «Գումարն արտարժույթով ինը զրոներով թիվ կկազմի»,- ընդգծել է Սեչինը։ Նա հավելել է, որ միակ սահմանափակումը ռուսաստանյան կարգավորիչի՝ հատուկ հաշվից օգտվելու պահանջն է։

Сечин - об «энергетическом самоубийстве» Европы и неожиданном заявлении BP
Cанкциями против России Европа совершает «энергетическое самоубийство», которое будет иметь долгосрочные последствия.
Об этом на Петербургском международном экономическом форуме заявил глава «Роснефти» Игорь Сечин. «Мы уже видим снижение ее экономического потенциала, утрату конкурентоспособности и прямые потери для инвесторов»,- приводит слова Сечина RBC.
По его словам, антироссийские санкции были навязаны Европе. В результате та «окончательно утратила субъектность и шансы стать не только политическим, но и конкурентоспособным экономическим полюсом, альтернативным США».
Уровень конкурентоспособности Европы упал после того, как та стала регионом с самой высокой стоимостью энергии в мире, пояснил глава «Роснефти».
По сообщению ТАСС, Сечин также заявил, что компания BP (British Petroleum) сохраняет долю в «Роснефти» и ряде СП, несмотря на неожиданные заявления об обратном. Это выгодно, так как BP с 2003 года получила в России доход в $36 млрд и может рассчитывать на дивиденды «с девятью нулями в валюте» от «Роснефти».
Сечин отметил, что для «Роснефти» после 30 лет успешного сотрудничества с BP стало неожиданным объявление последней в феврале этого года об уходе. «Российский бизнес принес ей $36 млрд доходов с 2003 года при лишь $10 млрд суммарных инвестиций»,- отметил Сечин. Он добавил, что возможный уход не соответствует коммерческим интересам BP и ее акционеров.
Так, BP по сей день остается крупнейшим частным акционером «Роснефти» с долей 19,75%, а также владеет долями в крупных СП, подчеркнул Сечин. «Все эти действия говорят скорее о желании остаться действующим участником компании «Роснефть» и переждать невыгодную геополитическую ситуацию без реальных потерь»,- считает он.
По словам Сечина, Россия на фоне ареста своих активов зарубежом не создает иностранным компаниям препятствий, в частности, по дивидендам в адрес BP. «Сумма составит цифру с девятью нулями в валюте»,- подчеркнул Сечин. Он добавил, что единственное ограничение - требование российского регулятора использовать специальный счет.