Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունը նվազեցրել է 2022 թվականին համաշխարհային տնտեսական աճի կանխատեսումը մարտին սպասվող 3,5%-ից մինչեւ 2,9%, այդ թվում՝ գնաճի ուժեղացման պատճառով, հաղորդում է Finmarket-ը։Առավել զգալիորեն վերանայվել է Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճի գնահատականը՝ 4,8%-ից մինչեւ 3,7%: Բացի այդ, այժմ ակնկալվում է, որ ԱՄՆ-ի տնտեսությունը կաճի 2,9%-ով (նախկինում՝ 3,5%), Եվրոգոտունը՝ 2,6%-ով (նախկինում՝ 3%)։Fitch-ը նաեւ նվազեցրել է 2023 թվականին համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը մինչեւ 2,7%՝ երեք ամիս առաջ սպասվող 2,8%-ից:«Գլոբալ գնաճային ճնշումը շարունակում է ուժեղանալ՝ գնալով ավելի անբարենպաստ ազդեցություն ունենալով տնտեսական աճի հեռանկարների վրա: Չինաստանում վերջին լոքդաուններն ավելացնում են ճնշումը համաշխարհային արտադրական մատակարարումների շղթաների վրա: Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ պատերազմի պատճառով էներգակիրների եւ պարենային մատակարարումների ընդհատումները սպասվածից ավելի էական ազդեցություն ունեն եվրոպական գնաճի վրա»,- ասված է թարմացված Global Economic Outlook-ում (GEO): Գնաճային ճնշումն ուժեղանում է նաեւ ծառայությունների ոլորտում, հատկապես ԱՄՆ-ում եւ Մեծ Բրիտանիայում, որտեղ աշխատաշուկայի խիստ պայմանները նպաստում են աշխատավարձերի բարձրացմանը: Արդյունքում, Fitch-ը զգալիորեն եւ կտրուկ վերանայել է գնաճի կանխատեսումները, հատկապես Եվրոպայում այս տարվա երկրորդ կիսամյակի համար։Շանհայում լոքդաունը կհանգեցնի նրան, որ Չինաստանի ՀՆԱ-ն երկրորդ եռամսյակում կնվազի նախորդ երեք ամիսների համեմատ։ Քանի որ COVID-19-ի նկատմամբ զրոյական հանդուրժողականության քաղաքականությունը շարունակում է գործել, գործակալության վերլուծաբանները հնարավորություն չեն տեսնում երկրի տնտեսության արագ վերականգնման համար։ 21.05.2022 | 13:48 COVID-Zero-ն եւ Չինաստանի ու ԱՄՆ-ի դերերի հնարավոր փոփոխությունը ԱՄՆ-ի տնտեսությունն աճի կարճաժամկետ ազդակ ունի, սպառողական ծախսերն աջակցվում են աշխատատեղերի թվի եւ աշխատավարձերի աճով: Սակայն 2023 թվականի կեսից աճը կդանդաղի դրամավարկային քաղաքականության ավելի ագրեսիվ խստացման պատճառով:Fitch-ը կանխատեսում է, որ ԱՄՆ-ի աճի տեմպերը 2023 թվականին կնվազեն մինչեւ 1,5%, իսկ 2024 թվականին՝ մինչեւ 1,3%: Պատմական փորձը վկայում է ԱՄՆ-ում ռեցեսիայի զգալի ռիսկի մասին դրամավարկային քաղաքականության կտրուկ խստացումից հետո։ 14.06.2022 | 12:46 Տնտեսագետները 2023 թվականին ԱՄՆ-ում ռեցեսիա են կանխատեսում «Գնաճային խնդիրներն այնքան ակնհայտ են դարձել, որ կենտրոնական բանկերը ստիպված են արձագանքել՝ հրաժարվելով նախկին մտադրություններից ու կանխատեսումներից։ Գնաճի արմատավորման ռիսկը չափազանց մեծ է այն անտեսելու համար»,- ասել է Fitch-ի գլխավոր տնտեսագետ Բրայան Քոուլթոնը:Գործակալության վերլուծաբաններն այժմ ակնկալում են, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգն այս տարվա չորրորդ եռամսյակում կբարձրացնի հիմնական տոկոսադրույքը մինչեւ տարեկան 3%, իսկ հաջորդ տարվա առաջին եռամսյակում՝ մինչեւ տարեկան 3,5%: Ըստ կանխատեսման՝ Անգլիայի Բանկը այն կավելացնի համապատասխանաբար մինչեւ տարեկան 2% եւ 2,5%։Փորձագետները կանխատեսում են, որ Եվրոպական կենտրոնական բանկն այս տարի կբարձրացնի տոկոսադրույքը 100 բազիսային կետով, իսկ 2023 թվականին՝ 50 բազիսային կետով։ Ներկայումս այն գտնվում է զրոյական մակարդակում։ Tweet Դիտում՝ 5172

Fitch понизило прогноз роста мировой экономики
Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings ухудшило прогноз роста глобальной экономики в 2022 году до 2,9% с ожидавшихся в марте 3,5%, в том числе из-за усиления инфляции, передает Finmarket.ru.
Наиболее существенно была пересмотрена оценка подъема ВВП Китая - до 3,7% с 4,8%. Кроме того, теперь ожидается повышение экономики США на 2,9% (ранее 3,5%), Еврозоны - на 2,6% (ранее 3%).
Также Fitch ухудшило прогноз роста мирового ВВП в 2023 году до 2,7% с предполагавшихся три месяца назад 2,8%.
«Глобальное инфляционное давление продолжает усиливаться со все более неблагоприятными последствиями для перспектив экономического роста. Недавние локдауны в Китае усиливают давление на глобальные производственные цепочки поставок. Перебои с поставками энергоносителей и продовольствия из-за войны между Россией и Украиной оказывают более значительное влияние на европейскую инфляцию, чем ожидалось»,- говорится в обновленном Global Economic Outlook (GEO).
Инфляционное давление также усиливается в секторе услуг, особенно в США и Великобритании, где жесткие условия на рынке труда способствуют росту заработной платы. В результате Fitch значительно и резко пересмотрело прогнозы инфляции в сторону повышения, особенно для Европы на второе полугодие текущего года.
Локдаун в Шанхае приведет к тому, что ВВП КНР во втором квартале снизится относительно предыдущих трех месяцев. Поскольку политика нулевой терпимости в отношении COVID-19 продолжает действовать, аналитики агентства не видят возможности для быстрого восстановления экономики страны.
Экономика США имеет краткосрочный импульс к росту, потребительские расходы поддерживаются увеличением числа рабочих мест и заработной платы. Но подъем должен замедлиться с середины 2023 года до едва положительных показателей в поквартальном сравнении из-за более агрессивного ужесточения денежно-кредитной политики.
Fitch прогнозирует падение темпов роста в США до 1,5% в 2023 году и 1,3% в 2024 году. Исторический опыт указывает на значительный риск рецессии в США после резкого ужесточения денежно-кредитной политики.
«Инфляционные проблемы стали настолько явными, что центральные банки вынуждены реагировать, отказываясь от прежних намерений и прогнозов. Риск укоренения инфляции слишком велик, чтобы его игнорировать»,- полагает главный экономист Fitch Брайан Коултон.
Аналитики агентства теперь ожидают, что Федеральная резервная система США повысит базовую процентную ставку до 3% годовых к четвертому кварталу этого года и до 3,5% годовых к первому кварталу следующего года. По прогнозу, Банк Англии увеличит ее соответственно до 2% и 2,5% годовых.
Европейский центральный банк поднимет ставку на 100 базисных пунктов в текущем году и на 50 б.п. в 2023 году, полагают эксперты. Сейчас она находится на нулевом уровне.