Bloomberg-ը` ՌԴ-ի դեֆոլտի դեպքում ներդրողների համար հնարավոր սցենարների մասին
Ռուսաստանյան պետական պարտատոմսերի օտարերկրյա սեփականատերերն իրավաբանների հետ անհատապես քննարկում են Ռուսաստանի դեֆոլտի դեպքում իրենց գործողությունների տարբերակները: Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին Bloomberg-ին հայտնել են իրազեկ աղբյուրները։
Նրանց համար առաջին տարբերակն է հասնել դեֆոլտի ճանաչմանը, գրում է Bloomberg-ը։ Եթե արտոնյալ ժամկետը լրացել է, իսկ պարտատոմսերի սեփականատերերը դեռ չեն ստացել միջոցները, ապա դեֆոլտի մասին հայտարարությունը սովորաբար ստացվում է վարկանիշային գործակալություններից, սակայն Եվրամիությունը դրանց արգելել է լուսաբանել Ռուսաստանը։ Եթե շրջանառության մեջ գտնվող պարտատոմսերի 25%-ի սեփականատերերը համաձայնում են, որ տեղի է ունեցել «դեֆոլտի դեպք», նրանք կարող են իրենք հասնել դեֆոլտի ճանաչմանը:
Բայց նույնիսկ եթե վճարումների ժամկետը լրացել է, դեֆոլտի ճանաչումը կախված է խնդրի նկատմամբ մոտեցումից, նշում է Bloomberg-ը։ Ռուսաստանն այժմ ունի 30-օրյա արտոնյալ ժամկետ՝ 2026 եւ 2036 թվականներին մարման ժամկետով պարտատոմսերի համար մայիսի վերջի դոլարով եւ եվրոյով վճարումների համար լուծում գտնելու ուղղությամբ։ Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը պնդում է, որ այդ փոխառությունների գծով արդեն կատարել է արտարժույթով վճարումները՝ միջոցները փոխանցելով Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիային: Ռուսաստանը նաեւ հայտարարել է, որ եթե չկարողանա վճարել արտարժույթով, ապա կդիմի ռուբլով վճարումների։ Բացի այդ, Մոսկվան փորձում է խուսափել դեֆոլտից՝ մշակելով մեխանիզմ, որը թույլ կտա սուվերեն եվրապարտատոմսերի բոլոր սեփականատերերին ստանալ իրենց հասանելիք վճարումները՝ չնայած ԱՄՆ-ի կողմից թույլտվության լիցենզիայի բացակայությանը։
«Ռուսաստանը կարող է եւ ցանկանում է վճարել: Սա կարող է ամրապնդել Ռուսաստանի փաստարկները ներդրողների առջեւ, այդ թվում՝ դատարանում՝ դեֆոլտ հայտարարելու դեպքում, առ այն, որ  պարտատոմսերով դեֆոլտ չի եղել, քանի որ վճարումների բացակայությունը պայմանավորված է ԱՄՆ կառավարության գործողություններով»,- գործակալությանն ասել է Dechert LLP-ի գործընկեր Դարշակ Դխոլակիյան:
Երկրորդ տարբերակը՝ չշտապել դեֆոլտ հայտարարելու հարցում եւ դիմել դատարան, գրում է Bloomberg-ը։ Վարկատուները կարող են գործել՝ կախված Ուկրաինայում ռազմական հատուկ գործողության ընթացքից եւ պատժամիջոցների մակարդակից, քանի որ նրանց պահանջները վավեր են վճարման օրվանից երեք տարվա ընթացքում։ Ըստ Quinn Emanuel իրավաբանական ընկերության սուվերեն գործերով դատավարությունների պրակտիկայի ղեկավար Դենիս Հրանիցկիի՝ պարտատոմսերի սեփականատերերը կարող են ժամանակի ընթացքում պահանջել դեֆոլտի ճանաչումը, այնուհետեւ սկսել դատարան դիմել՝ իրենց պահանջները հստակ ներկայացնելու եւ գործընթացին ավելի լավ պատրաստված: Allen & Overy-ի գործընկեր Յանիս Մանուելիդեսը կարծում է, որ, ամենայն հավանականությամբ, ավելի լավ կլինի, եթե Ռուսաստանը եւս սպասի այն պահին, երբ պարտատոմսերի սեփականատերերը վարույթ սկսեն եւ ընտրեն իրավասությունը, քանի որ Մոսկվայի համար դա ավելի դժվար կլինի անել՝ հաշվի առնելով պատժամիջոցները:
Միաժամանակ, եթե անգամ պարտատերերը վարույթ նախաձեռնեն, Ռուսաստանը նախկինի պես հնարավորություն կունենա ներկայացնելու իր փաստարկները։ «Ռուսաստանը կարող է փորձել ապացուցել նման դատական գործընթացում, որ պատժամիջոցներն «անհնար» են դարձրել պայմանագրի կատարումը, ինչը անգլո-ամերիկյան պայմանագրային իրավունքում ընդունված իրավական պաշտպանություն է»,- ասել է Ելենա Դեյլին՝ Փարիզում գործող EM Conseil ընկերության հիմնադիրը:
Երրորդ տարբերակն արտադատական գործարքն է կամ պարտքի վերակառուցումը: Իրավաբաններն ընդունում են, որ պարտատոմսերի փաստաթղթերում չկա հրաժարում սուվերեն անձեռնմխելիությունից, ինչը կդժվարացնի դատարանի ցանկացած որոշման կատարումը: Allen & Overy-ի գործընկեր Դեբորա Նորթը կարծում է, որ իրավասությունն ընտրելիս ներդրողները պետք է հաշվի առնեն, թե որտեղ են գտնվում ռուսաստանյան ակտիվները եւ որքանով է դատարանի որոշումը ճանաչվելու այնտեղ: Քանի որ Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ակտիվներն ունեն պաշտպանության ավելի բարձր մակարդակ, իսկ դիվանագիտական ակտիվները պաշտպանված են Վիեննայի կոնվենցիայով, ներդրողները ստիպված կլինեն փնտրել ինքնաթիռներ, բաժնետոմսերի փաթեթներ, անշարժ գույք, ՌԴ ֆինանսների նախարարության բանկային հաշիվներն իրավասություններում, որոնք կիրականացնեն, օրինակ՝ անգլիական կամ ամերիկյան դատարանի որոշումը։
Եթե դատարանի որոշումը կատարման ենթակա չէ, ապա պարտատոմսերի սեփականատերերի համար այլընտրանք կարող է լինել արբիտրաժային հայց ներկայացնելը` հիմնված Ռուսաստանի միջազգային պայմանագրերի վրա, որոնք պաշտպանում են ներդրումները ներդրողների իրավունքների խախտման դեպքում: Մեկ այլ տարբերակ է փոխադարձ համաձայնությամբ Ռուսաստանի սուվերեն պարտքի արտադատական վերակառուցումը: Բայց դա դժվար է՝ հաշվի առնելով պատժամիջոցները եւ հեղինակության այն խնդիրները, որոնց կբախվեն պարտատոմսերի սեփականատերերը, գրում է Bloomberg-ը:

Bloomberg изложил возможные сценарии для инвесторов при дефолте России
Зарубежные держатели российских гособлигаций в индивидуальном порядке обсуждают с юристами варианты своих действий на случай дефолта России. Как передает российское издание Forbes, об этом сообщили Bloomberg информированные источники.
Первый доступный им вариант - добиться признания дефолта, описывает Bloomberg. Если льготный период истек, а держатели облигаций по-прежнему не получили средства, объявление о дефолте обычно исходит от рейтинговых агентств, но Евросоюз запретил им освещать Россию. Если держатели 25% находящихся в обращении облигаций согласны, что произошло «событие дефолта», они могут добиться признания дефолта сами.
Но даже если время выплат истекло, признание дефолта зависит от подхода к проблеме, отмечает Bloomberg. Сейчас у России есть 30-дневный льготный период, чтобы найти решение по выплатам на конец мая в долларах и евро по облигациям с погашением в 2026 и 2036 году. Минфин России утверждает, что уже произвел выплаты в валюте по этим займам, переведя средства в Национальный расчетный депозитарий (НРД). Россия также заявила, что если она не может платить в иностранной валюте, то прибегнет к выплатам в рублях. Кроме того, Москва пытается избежать дефолта, разрабатывая механизм, который позволит всем держателям суверенных евробондов получить причитающиеся выплаты, несмотря на отсутствие разрешающей лицензии США.
«Россия может и хочет платить. Это может усилить аргументы России перед инвесторами, в том числе в суде в случае объявления дефолта, что дефолта по облигациям не было, поскольку отсутствие платежей связано с действиями правительства США».- заявил агентству партнер Dechert LLP Даршак Дхолакия.
Второй вариант - не спешить с объявлением дефолта и обращаться в суд, пишет Bloomberg. Кредиторы могут действовать в зависимости от хода военной спецоперации на Украине и уровня санкций, ведь их требования действительны в течение трех лет с даты платежа. По мнению главы практики судебных разбирательств по суверенным делам в юридической фирме Quinn Emanuel Денниса Храницки, держатели облигаций могут потребовать признания дефолта через какое-то время, а затем начать обращаться в суд, чтобы четко заявить свои требования и лучше подготовиться к процессу. Партнер Allen & Overy Яннис Мануэлидес считает, что и России, возможно, лучше дождаться того момента, пока держатели облигаций начнут разбирательство и выберут юрисдикцию, ведь Москве будет сложнее самой сделать это, учитывая санкции.
При этом даже если кредиторы инициируют разбирательство, Россия по-прежнему будет иметь возможность выдвинуть свои аргументы. «Россия может попытаться доказать в таком судебном процессе, что санкции сделали выполнение ею контракта «невозможным», что является признанной правовой защитой в англо-американском договорном праве»,- отметила основатель парижской консалтинговой фирмы EM Conseil Елена Дейли.
Третий вариант - внесудебная сделка или реструктуризация долга. Юристы признают, что в документах по облигациям нет отказа от суверенного иммунитета, что затруднит исполнение любого решения суда. Партнер Allen & Overy Дебора Норт считает, что инвесторам при выборе юрисдикции придется учитывать то, где находятся российские активы и в какой степени там будет признано судебное решение. Так как активы ЦБ России имеют более высокий уровень защиты, а дипломатические активы защищены Венской конвенцией, то инвесторам придется искать самолеты, пакеты акций, объекты недвижимости, банковские счета российского Минфина в юрисдикциях, которые приведут в исполнение решение, например, английского или американского суда.
Если решение суда не подлежит исполнению, то альтернативой для держателей облигаций может стать подача арбитражного иска на основании международных соглашений России, которые защищают инвестиции в случае нарушения прав инвесторов. Другой вариант - внесудебная реструктуризация суверенного долга России по обоюдному согласию. Но это сложно, учитывая санкции и репутационные проблемы, с которыми столкнутся держатели облигаций, пишет Bloomberg.