Եվրամիության պատժամիջոցների շրջանակում նավթային սահմանափակումների պատճառով Ռուսաստանի բյուջեում որեւիցե կորուստներ չեն գրանցվում, Մոսկվան արդեն ավելացնում է նավթի վաճառքներն այլընտրանքային շուկաներում եւ 2022 թվականին զգալիորեն կավելացնի էներգակիրների արտահանումից ստացվող շահույթը։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը «Սերբական Հանրապետության ռադիո եւ հեռուստատեսություն» մեդիա ընկերությանը տված հարցազրույցում։«Նավթը, մեծ հաշվով, քաղաքականությանը չի ենթարկվում, դրա նկատմամբ կա պահանջարկ։ Նավթի շուկաները չեն կատարում քաղաքական «պատվերներ», «քմահաճույքներ»։ Մենք ունենք սպառման այլընտրանքային շուկաներ, որտեղ արդեն ավելացնում ենք վաճառքները։ Հաշվի առնելով գների այն մակարդակը, որը ձեւավորվել է Արեւմուտքի քաղաքականության արդյունքում, մենք բյուջեի որեւիցե կորուստներ չունենք։ Ընդհակառակը, այս տարի մենք զգալիորեն կավելացնենք մեր էներգակիրների արտահանումից ստացվող շահույթը»,- Լավրովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։Ինչպես նշել է նախարարը, ռուսաստանյան կողմը դասեր է քաղում ստեղծված իրավիճակից առ այն, որ Արեւմուտքում «այլեւս չպետք է հույսը դնել այդ մարդկանց վրա»։ «Սա չի նշանակում, որ մենք ընդհանրապես չենք խոսելու նրանց հետ։ Երբ նրանք հանդարտվեն, տեսնենք, թե ինչ են մեզ ասում։ Ոչ մի դեպքում, այժմ եւ ընդմիշտ, մենք չպետք է թույլ տանք, որ մեր պետության կենսունակության կարեւոր ոլորտները, մեր ժողովրդի կյանքը կախված լինեն արեւմտյան երկրների ներդրումներից եւ տեխնոլոգիաներից»,- հավելել է Լավրովը։ 04.06.2022 | 20:35 Եվրոպայում գնահատել են Ռուսաստանի նկատմամբ նավթային էմբարգոյի հետեւանքները Միաժամանակ, նախարարը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ կիրառվող պատժամիջոցների արդյունքում Եվրոպայի բնակիչները բախվում են գնաճի եւ կենսամակարդակի վատթարացման հետ, նրանցից շատերին սպառնում է աղքատություն։«Եվրոպայում կենսամակարդակը վատթարանում է, գնաճն ավելանում է, դանդաղում են աճի տեմպերը։ Անգամ հայտնվել է «նոր աղքատ» հասկացությունը։ Մարդիկ տառապում են առաջացող խնդիրներից, այդ թվում՝ թանկացումներից։ Շատերին աղքատություն է սպառնում»,- ասել է նա:Այնուամենայնիվ, ինչպես նշել է Լավրովը, տասնյակ միլիարդավոր դոլարներ եւ եվրոներ են ծախսվում Ուկրաինային զինելու համար։ «Գերմանիան հայտարարել է, որ իրենց համար կարեւոր է ոչ թե աջակցել գերմանացիներին գների բարձրացման դժվարին ժամանակաշրջանում, այլ $100 միլիարդ հատկացնել իրենց երկրի ռազմականացման համար»,- հավելել է նախարարը:Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը վաղուց կորցրել է հավատը արեւմտյան երկրների բանակցելու ունակության եւ հուսալիության նկատմամբ։ Լավրովը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ 2014 թվականին կիրառված պատժամիջոցներից հետո Ռուսաստանը սկսեց ապավինել սեփական ուժերին եւ վստահելի գործընկերների հետ շփումներին։ «Ձեռնարկված միջոցների արդյունքում մենք դարձել ենք խոշոր գյուղատնտեսական տերություն։ Մինչ այդ մենք երկար տարիներ մեծ քանակությամբ պարենամթերք էինք ներմուծում»,- ընդգծել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։ Tweet Դիտում՝ 8661

Никаких потерь российского бюджета в связи с нефтяными санкционными ограничениями Евросоюза не фиксируется, Москва уже увеличивает продажи нефти на альтернативных европейскому рынках и в 2022 году существенно увеличит прибыль от экспорта энергоносителей. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью боснийско-сербской телерадиокомпании «Радио и телевидение Республики Сербской».«Нефть, по большому счету, не подчиняется политике, на нее есть спрос. Нефтяные рынки не следуют политическим «приказам», «капризам». У нас есть альтернативные рынки сбыта, на них мы уже увеличиваем продажи. Учитывая уровень цен, который установился в результате политики Запада, у нас нет никаких потерь бюджета. Наоборот, в этом году существенно увеличим прибыль, получаемую от экспорта наших энергоносителей»,- приводит слова Лаврова агентство ТАСС.Как отметил министр, российская сторона извлекает урок из текущей ситуации, что «никогда впредь не надо полагаться на этих людей» на Западе. «Это не означает, что мы не будем с ними вообще разговаривать. Когда они «перебесятся», посмотрим, что они нам скажут. Ни в коем случае, отныне и вовеки нельзя допускать, чтобы какие-то критические сферы жизнедеятельности нашего государства, жизни нашего народа зависели от инвестиций, технологий со стороны западных стран»,- добавил Лавров. 04.06.2022 | 20:35 В Европе оценили последствия нефтяного эмбарго против России Одновременно, министр заявил, что европейские жители сталкиваются с инфляцией и ухудшением уровня жизни в результате введенных санкций против России, многим из них грозит нищета. «В Европе ухудшается уровень жизни, растет инфляция, замедляются темпы роста. Появилось даже понятие «новые бедные». Люди страдают от наступающих проблем, включая рост цен. Многим грозит нищета»,- сказал он.Тем не менее, как отметил Лавров, десятки миллиардов долларов и евро идут на вооружение Украины. «Германия объявила, что для них важно не поддержать немцев в тяжелые периоды роста цен, а выделить $100 млрд на милитаризацию своей страны»,- добавил министр.Он подчеркнул, что Россия уже давно утратила веру в договороспособность и надежность западных стран. Лавров обратил внимание, что после введенных в 2014 году санкций Россия начала полагаться на свои силы и контакты с надежными партнерами. «В результате предпринятых мер мы превратились в крупнейшую сельскохозяйственную державу. До этого долгие годы импортировали большое количество продовольствия»,- подчеркнул глава МИД РФ. Tweet Просмотры 8685