Եվրոպայում գնահատել են Ռուսաստանի նկատմամբ նավթային էմբարգոյի հետեւանքները
Ռուսաստանից նավթի ներկրման արգելքի պատճառով գնաճը եվրոպական երկրներում կշարունակի աճել, ինչը կհարվածի եվրոպացի սպառողներին եւ տեղական ձեռնարկություններին, Der Spiegel-ին ասել է Բրյուսելում գործող Bruegel վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Գունտրամ Վոլֆը։
«Գնաճային ճնշումը կշարունակվի»,- տնտեսագետի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն։ Նա ակնկալում է «գնողունակության զգալի անկում»։ Վոլֆի կարծիքով՝ կառավարությունները կարող են փորձել թուլացնել գնային շոկը գազալցակայաններում զեղչերի հաշվին, ինչպես նաեւ հարկերի կրճատման եւ դոտացիաների շնորհիվ, ինչը, հավանաբար, կավելացնի պետական պարտքը:
Bruegel-ի ղեկավարի խոսքով՝ Եվրամիությանն անհրաժեշտ է էմբարգոյի տնտեսական եւ սոցիալական հետեւանքները հաղթահարելու հայեցակարգ, որը երկարաժամկետ հեռանկարում կնվազեցնի Ռուսաստանի նավթային եկամուտները։
Իսկ Energy Comment վերլուծական ընկերության ղեկավար Շտեֆեն Բուկոլդը կարծում է, որ նոր պատժամիջոցներն ուժի մեջ մտնելուց հետո «էմբարգոն կարող է խնդիր դառնալ Ռուսաստանի համար», սակայն մինչ այդ «դեռ երկար ճանապարհ կա անցնելու»։ Նա գտնում  է, որ թե՛ Բրյուսելը, թե՛ Մոսկվան ժամանակ կունենան պատրաստվելու ռուսաստանյան վառելիքի մատակարարման արգելքին։
Դա վերաբերում է նաեւ լցանավերով (տանկեր) նավթի փոխադրմանը, ասել է Բուկոլդը։ Ըստ վերլուծաբանի՝ եվրոպական ընկերությունները «մինչեւ վերջին պահը չեն սպասի», նրանք չեն երկարաձգի ժամկետը լրացող պայմանագրերը, այլ կվերակողմնորոշվեն դեպի այլ մատակարարներ։ Ռուսաստանն, իր հերթին, նոր հաճախորդներ է փնտրելու, առաջին հերթին՝ Ասիայում, ասել է փորձագետը։
«Ռուսաստանյան նավթի մեծ մասը փոխադրվում է եվրոպացիներին պատկանող լցանավերով»,- նշել է Միջազգային էներգետիկ գործակալության (IEA) ղեկավար Ֆատիհ Բիրոլը։ Ապահովագրությամբ հիմնականում զբաղվում են եվրոպական կամ ամերիկյան ընկերությունները: Ռուսաստանյան հումքով լցանավերի ապահովագրության վրա ԵՄ-ի արգելքի հետ կապված՝ Ռուսաստանը կարող է դիմել այլ երկրների ընկերություններին, գրում է Spiegel-ը։
Financial Times-ի աղբյուրներն ավելի վաղ հնարավոր էին համարել, որ Ռուսաստանը ստիպված կլինի դիմել ապահովագրողներին «ավելի փոքր եւ ավելի քիչ զարգացած շուկաներում»:
Հիշեցնենք, որ Եվրամիության պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթի շրջանակում կարգելվի ռուսաստանյան նավթի ներմուծումը ծովային ճանապարհով։ «Այս արգելքը, զուգորդված Գերմանիայի եւ Լեհաստանի կողմից ընդունված ազգային որոշումների հետ, մինչեւ տարեվերջ կնվազեցնի ՌԴ նավթի ներմուծումը 92%-ով»,- ասված էր հայտարարության մեջ։ Մոտ ժամանակներս այն կլրացվի խողովակաշարով Ռուսաստանից նավթի ներմուծման արգելքով։

В Европе оценили последствия нефтяного эмбарго против России
Из-за запрета на ввоз нефти из России рост инфляции в странах Европы продолжится, это ударит по европейским потребителям и предприятиям, заявил Der Spiegel глава базирующегося в Брюсселе аналитического центра Bruegel Гунтрам Вольф.
«Инфляционное давление будет продолжаться»,- приводит слова экономиста RBC. Он ожидает «значительной потери покупательной способности». По мнению Вольфа, правительства могут попытаться смягчить ценовой шок за счет скидок на топливо на заправках, снижения налогов и дотаций, что, вероятно, приведет к увеличению государственного долга.
По словам главы Bruegel, Евросоюзу нужна концепция преодоления экономических и социальных последствий эмбарго, которое сократит доходы России от продажи нефти в долгосрочной перспективе.
А глава аналитической компании Energy Comment Штеффен Буколд считает, что после вступления новых санкций в силу «эмбарго может стать проблемой для России», но до этого «еще долгий путь». Он полагает, что и Брюссель, и Москва успеют подготовиться к запрету на поставки российского топлива.
Это касается в том числе перевозки нефти танкерами, заявил Буколд. По словам аналитика, европейские компании «не будут ждать до последнего момента», они не продлят истекающие контракты, а переориентируются на других поставщиков. Россия, со своей стороны, будет искать новых клиентов - прежде всего в Азии, говорит эксперт.
«Большая часть российской нефти перевозится танкерами, принадлежащими европейцам»,-заявил глава Международного энергетического агентства Фатих Бироль. Страхованием в основном занимаются европейские или американские компании. В связи с запретом ЕС на страхование танкеров с российским сырьем страна может обратиться к компаниям из других стран, пишет Spiegel.
Источники Financial Times ранее допускали, что России придется обращаться к страховщикам «на более мелких и менее развитых рынках».
Напомним, что в рамках шестого пакета санкций Евросоюза предусматривается запрет на импорт российской нефти морем. «Этот запрет в сочетании с национальными решениями, принятыми Германией и Польшей, к концу года сократит импорт российской нефти на 92%»,- отмечалось в сообщении. В ближайшее время он будет дополнен запретом на импорт нефти из России по трубопроводу.