FT․ Արեւմուտքում ՌԴ սառեցված ակտիվները Կիեւին փոխանցելը հեշտ հարց չէ
Ուկրաինան վերականգնելու համար Արեւմուտքում ռուսաստանյան սառեցված ակտիվներն օգտագործելը կարող է այդքան էլ հեշտ հարց չլինել: Անցած շաբաթ նման կարծիք է հայտնել Financial Times-ի (FT) մեկնաբան Ջիլիան Թեթը (Gillian Tett)` անդրադառնալով համապատասխան առաջարկին, որն Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հնչեցրել էր Դավոսի տնտեսական համաժողովի նիստում։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նշված առաջարկին աջակցել են Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը եւ ԵՄ արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը։
Այնուամենայնիվ, ինչպես գրում է Թեթը, նման հրապարակային քաղաքական կոչերը ծայրահեղ անհանգստություն են առաջացրել Դավոսում հավաքված ֆինանսական էլիտայի շատ անդամների մոտ՝ ինչպես արեւմտյան երկրներից, այնպես էլ դրանց դաշնակիցների: Թերթի մեկնաբանի կարծիքով՝ այս դեպքում խոսքն Ուկրաինայի նկատմամբ համակրանքի պակասի մասին չէ, քանի որ կա կոնսենսուս, որ երկրի վերականգնումը հսկայական միջոցներ է պահանջելու։
Ինչպես նշվում է հոդվածում, նախաձեռնության նկատմամբ նման վերաբերմունքի պատճառը պատշաճ իրավական ընթացակարգերի բացակայությունն է, որոնք կլինեին համոզիչ եւ թափանցիկ։ Այս դեպքում, ինչպես նշվում է նյութում, արեւմտյան երկրների կառավարությունները կարող են բախվել երկարաժամկետ եւ շատ թանկ դատական ծախսերի կամ այդ երկրների նկատմամբ վստահության կորստի հետ։
«Տասնամյակներ շարունակ մեզ ասում էին, որ Արեւմուտքը հարգում է օրենքի գերակայությունը, եւ մենք դրանից ելնելով ներդրումներ ենք կատարել: Հիմա դա պատառ-պատառ է եղե՞լ : Ի՞նչ պետք է մենք հիմա մտածենք»,- հոդվածում բերվում է մի ներդրողի կարծիքը՝ առաջատար ոչ արեւմտյան սուվերեն բարեկեցության հիմնադրամից, որի անվանումը չի նշվում:
Գործողությունների տարբերակներ Արեւմուտքի համար
Այս կապակցությամբ մեկնաբանը նկարագրում է այն տարբերակները, որոնք կարող են դիտարկել արեւմտյան առաջնորդները՝ ռուսաստանյան սառեցված ակտիվներն Ուկրաինան վերականգնելու համար օգտագործելու նպատակով։ Դրանցից մեկն ԱՄՆ-ում քաղաքացիական իրավական իրավախախտման մեխանիզմի կիրառումն է, որն Ուկրաինային թույլ կտա փոխհատուցում պահանջել ռուսաստանյան գործարարների ձերբակալված միջոցների հաշվին։ Ինչպես նշել են Թեթի զրուցակիցները, նման մեխանիզմ կարող է կիրառվել նաեւ Ֆրանսիայում եւ Նիդեռլանդներում։ Մեկ այլ գաղափար արբիտրաժային գործընթաց սկսելն է՝ հիմնված 1990-ականներին Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ ուղղակի ներդրումների վերաբերյալ քիչ հայտնի երկկողմ համաձայնագրերի վրա:
Առանձին ԱՄՆ վարչակազմը կարող է փորձել օրենսդրական լիազորություններ ստանալ՝ Կոնգրեսի միջոցով անցկացնելով օրենսդրություն, որը թույլ կտա բռնագրավել Ռուսաստանի արտարժութային միջոցները: Կամ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը կարող է գործի դնել Միջազգային արտակարգ տնտեսական լիազորությունների մասին օրենքը՝ վերաբաշխելու ամերիկյան բանկերում ակտիվները՝ հիմնվելով 1980-ականներին Իրանի հետ կապված նախադեպի վրա:

FT։ Передача замороженных на Западе российских активов Украине - непростая задача
Использование замороженных на Западе активов России для восстановления Украины может оказаться не столь простой задачей. Такое мнение выразила на прошлой неделе обозреватель газеты Financial Times (FT) Джиллиан Тетт (Gillian Tett), комментируя соответствующее предложение, с которым президент Украины Владимир Зеленский выступил на сессии Всемирного экономического форума в Давосе.
Как передает ТАСС, данное предложение было поддержано главой Европейской комиссии Урсулой фон дер Ляйен и верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепом Боррелем.
Однако такие публичные политические призывы, пишет Тетт, вызвали крайнюю обеспокоенность многих представителей собравшейся в Давосе финансовой элиты как из стран Запада, так и их союзников. По мнению обозревателя газеты, речь в этом случае не идет о недостатке симпатии к Украине, так как существует консенсус, что восстановление страны потребует огромных средств.
Как говорится в статье, причина такого отношения к этой инициативе заключается в отсутствии надлежащих правовых процедур, которые были бы твердыми и прозрачными. В этом случае, отмечается в материале, правительствам западных стран могут грозить многолетние и очень затратные судебные издержки или потеря доверия к ним.
«В течение десятилетий нам говорили, что Запад соблюдает принцип верховенства закона, и мы инвестировали, исходя из этого. Теперь это рвется в клочья? Что мы должны думать теперь?", приводится в статье мнение одного инвестора из неназванного ведущего незападного суверенного фонда благосостояния.
Варианты действий Запада
В связи с этим обозреватель описывает варианты, которые могут рассматриваться западными лидерами для того, чтобы пустить замороженные российские активы на восстановление Украины. Один из них - использование механизма гражданско-правового деликта в Соединенных Штатах, что позволило бы Украине затребовать возмещения ущерба за счет арестованных средств российских предпринимателей. Как сообщили собеседники Тетт, такой механизм может быть также использован во Франции и Нидерландах. Другая идея заключается в том, чтобы запустить арбитражный процесс на основании малоизвестных двусторонних соглашений о прямых инвестициях, заключенных между Россией и Украиной в 1990-х годах.
Отдельно американская администрация может попробовать получить законодательные полномочия, проведя через Конгресс закон, позволяющий конфисковать российские валютные средства. Или президент США Джо Байден может задействовать закон о международных чрезвычайных экономических полномочиях, чтобы перераспределить активы в банках США, основываясь на прецеденте с Ираном, созданном в 80-х годах прошлого века.