ՌԴ ԿԲ-ն սահմանափակումներ է մտցրել Ռուսաստանում իտալական բանկերի նկատմամբ
Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) ժամանակավոր սահմանափակումներ է մտցրել Intesa եւ UniCredit բանկերի աշխատանքի նկատմամբ․ վերջիններս հանդիսանում են Իտալիայի երկու խոշորագույն բանկային խմբերի՝ UniCredit Group-ի եւ Intesa Sanpaolo-ի ռուսաստանյան դուստր բանկերը: RBC-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով իրավիճակին ծանոթ աղբյուրները։
Գործակալության տվյալներով՝ Կենտրոնական բանկը նամակներ է ուղարկել, որոնցում նշել է, որ իտալական ընկերությունները, հյուպատոսությունները եւ ՌԴ կացության թույլտվություն չունեցող քաղաքացիները չեն կարողանա այդ բանկերի հաշիվներից միջոցներ հանել առանց «տեղական ղեկավարության» թույլտվության։ Սահմանափակումները վերաբերում են այն հաշիվներին, որոնց վրա առկա է €100 հազարից ավել կամ դրան համարժեք այլ արժույթներով գումար։ Սահմանափակումները գործում են մայիսի 25-ից՝ մեկ տարվա ընթացքում:
Բացի այդ, ֆիզիկական անձանց եւ ընկերություններին արգելվել է նոր հաշիվներ բացել, հավելել են Bloomberg-ի զրուցակիցները։ Սահմանափակումների են ենթարկվել նաեւ Ռուսաստանում Իտալիայի գլխավոր հյուպատոսության գործարքները։ Բացառություն է արվել Իտալիայի քաղաքացիների համար, ովքեր ունեն ՌԴ կացության իրավունք։
Intesa-ի նկատմամբ սահմանափակումների մասին ավելի վաղ հայտնել էր Forbes-ը։ Վերջինս մանրամասնել էր, որ հաշիվներից եւ ավանդներից միջոցներ հանելու համար գլխավոր հյուպատոսությանը, իտալական ընկերություններին եւ Իտալիայի քաղաքացիներին կպահանջվի «Բանկ Ինտեզա» ԲԸ ղեկավարի, մասնաճյուղի կամ ներքին կառուցվածքային ստորաբաժանման թույլտվությունը:
Այս շաբաթվա սկզբին Իտալիայի վիզաների կենտրոնը դադարեցրել է վիզայի համար դիմումների ընդունումն այն ռուսաստանցիներից, ովքեր չեն հասցրել նախապես վճարել հյուպատոսական վճարը։ Դա կապված է դժվարությունների հետ, որոնց բախվում է հյուպատոսական վճարները մշակող Intesa բանկը, պարզաբանվում է վիզաների կենտրոնի կայքում:
Իրավիճակին ծանոթ The Bell-ի աղբյուրը նշել է, որ Կենտրոնական բանկի սահմանափակումները պատասխան միջոց են Իտալիայում Ռուսաստանի հյուպատոսության դեմ սահմանափակումներին։ Ապրիլի սկզբին Իտալիան պերսոնա նոն գրատա էր հայտարարել 30 ՌԴ դիվանագետների։ Երկրի ԱԳՆ-ում պարզաբանել էին, որ որոշումն ընդունվել է «գործընկերների հետ համաձայնությամբ» եւ «ազգային անվտանգության նկատառումներից ելնելով»։ Մայիսի 18-ին ՌԴ ԱԳՆ-ն որպես պատասխան միջոց հայտարարեց իտալացի 24 դիվանագետների արտաքսման մասին։

Центральный банк РФ ввел ограничения на работу итальянских банков в России
Банк России (ЦБ) ввел временные ограничения на работу банков «Интеза» и «ЮниКредит», которые являются российскими «дочками» двух крупнейших банковских групп Италии - UniCredit Group и Intesa Sanpaolo. Как пишет RBC, об этом со ссылкой на источники, знакомые с ситуацией, сообщает Bloomberg.
По данным агентства, ЦБ разослал письма, в которых говорится, что итальянские компании, консульства и граждане без российского вида на жительство не смогут снимать средства со счетов в этих банках без разрешения «местного руководства». Ограничения касаются счетов, на которых находится более €100 тыс. или эквивалентная сумма в других валютах, и действуют с 25 мая в течение года.
Физическим лицам и компаниям также запрещено открывать новые счета, добавляют собеседники Bloomberg. Под ограничения в том числе попали операции для генерального консульства Италии в России. Исключение сделано для граждан Италии с российским видом на жительство.
Ранее об ограничениях для «Интезы» сообщал Forbes. Издание уточнило, что для снятия денежных средств со счетов и вкладов генконсульству, итальянским компаниям и гражданам требуется разрешение руководителя АО «Банк Интеза», филиала или внутреннего структурного подразделения банка.
В начале этой недели визовый центр Италии перестал принимать документы на визу у россиян, которые не успели оплатить консульский сбор заранее. Это связано со сложностями, с которыми сталкивается банк «Интеза», занимающийся обработкой консульских сборов, объясняется на сайте визового центра.
Источник The Bell, знакомый с ситуацией, отметил, что ограничения ЦБ - это «зеркальная мера» на ограничения против российского консульства в Италии. В начале апреля Италия объявила 30 российских дипломатов персонами нон грата. В МИД страны объяснили, что решение было принято «по согласованию с партнерами» и из «соображений национальной безопасности». МИД России 18 мая объявил о высылке 24 итальянских дипломатов в качестве ответной меры.