ՌԴ էներգակիրներից հրաժարվելու դեպքում ԵՄ նոր ներդրումները գնահատվել են €1 տրլն
Եվրահանձնաժողովի կողմից REPowerEU ծրագրի շրջանակում ռուսաստանյան էներգակիրներից հրաժարվելու համար պահանջվող ծախսերի գնահատումը կարող է անհիմն լինել, կարծում են նորվեգական Rystad Energy խորհրդատվական ընկերության վերլուծաբանները:
Նրանց հաշվարկների համաձայն՝ մինչեւ 2030 թվականը վերականգնվող էներգիայի մասնաբաժինը 45%-ի հասցնելու համար կպահանջվեն առնվազն €1 տրիլիոնի ներդրումներ։
«Եվրամիության REPowerEU ծրագիրը նպատակ ունի նվազեցնել ԵՄ-ի կախվածությունը ռուսաստանյան հանածո վառելիքից եւ արագացնել անցումն էներգիայի նոր աղբյուրներին: Եվրահանձնաժողովի ծախսերի գնահատումը, սակայն, կարող է անհիմն լինել, քանի որ Rystad Energy-ի վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ծրագիրը կպահանջի առնվազն €1 տրիլիոնի ներդրումներ՝ մինչեւ 2030 թվականը էներգամատակարարման ընդհանուր ծավալում վերականգնվող աղբյուրներից էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը 40%-ից մինչեւ 45%-ը բարձրացնելու համար»,- վերլուծաբանների կարծիքն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը:
Այս նպատակներին հասնելու համար կպահանջվեն լրացուցիչ ներդրումներ, այդ թվում՝ ցանցերի եւ մարտկոցների մշակման համար՝ կայուն էներգամատակարարում ապահովելու նպատակով։
Այնուամենայնիվ, Եվրամիությունում դեռեւս չեն կողմնորոշվել այս նպատակներին հասնելու համար անհրաժեշտ գումարի շուրջ, ընդգծում են փորձագետները։ «Վերջին հայտարարություններում եւ հաղորդագրություններում նշվում է, որ €225 միլիարդ գումարն արդեն հասանելի է վարկերի տեսքով, եւ որ մինչեւ 2030 թվականը կարող են պահանջվել €300 միլիարդի լրացուցիչ ներդրումներ: Անկախ վերականգնվող էներգիայի նոր մշակումներին հատկացվող ընդհանուր գումարից, թվերը, հավանաբար, զգալիորեն ավելի ցածր են պահանջվող լրացուցիչ ներդրումներից, որոնք անհրաժեշտ են էներգիայի փոխանցման, պահեստավորման, գազային ենթակառուցվածքի եւ ջրածնի արտադրության համար»,- ասված է ընկերության հաղորդագրության մեջ։
Վերլուծաբանները նաեւ կարծում են, որ նոր հզորությունների նկատմամբ մեծ պահանջարկը լրացուցիչ ճնշում կգործադրի արեւային մարտկոցների եւ հողմային տուրբինների արտադրության համար մատակարարման շղթայի վրա եւ կարող է հանգեցնել այդ տեխնոլոգիաների վրա ծախսերի հետագա աճին:
Եվրամիությանը կպահանջվեն €300 միլիարդի լրացուցիչ ներդրումներ եւ էներգիայի սպառման 13% կրճատում՝ մինչեւ 2027 թվականը ռուսաստանյան էներգակիրներից անկախ դառնալու համար:
Այս մասին անցած շաբաթ հայտարարել էր Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը՝ ներկայացնելով Եվրահանձնաժողովի լրամշակված ծրագիրը՝ մինչեւ 2027 թվականը հրաժարվելու ռուսաստանյան էներգետիկ ռեսուրսներից։

При отказе от российских энергоносителей новые инвестиции ЕС оценены в €1 трлн
Оценка Еврокомиссии расходов, необходимых для отказа от российских энергоресурсов в рамках плана REPowerEU, может оказаться несостоятельной, считают аналитики норвежской консалтинговой компании Rystad Energy.
По их подсчетам, увеличение доли возобновляемой энергии до 45% к 2030 году потребует минимум €1 трлн инвестиций.
«Программа Европейского союза REPowerEU направлена на снижение зависимости ЕС от российского ископаемого топлива и ускорение перехода к новым источникам энергии. Оценка расходов Европейской комиссии, однако, может оказаться несостоятельной, поскольку анализ Rystad Energy предполагает, что план потребует инвестиций на сумму не менее €1 трлн для увеличения производства электроэнергии из возобновляемых источников с 40% до 45% от общего объема энергоснабжения к 2030 году»,- приводит мнение аналитиков агентство ТАСС.
Для достижения поставленных целей потребуются дополнительные инвестиции, в том числе в развитие сетей и аккумуляторных батарей для обеспечения стабильного энергоснабжения.
Между тем, в ЕС пока не определились с суммой, необходимой для достижения целей, отмечают эксперты. «В недавних объявлениях и сообщениях упоминается, что €225 млрд уже доступны в виде кредитов и что к 2030 году могут потребоваться дополнительные инвестиции в размере €300 млрд. Независимо от общей суммы, выделяемой на новые ВИЭ-разработки, цифры, вероятно, значительно ниже требуемых дополнительных инвестиций, необходимых для передачи энергии, хранения, газовой инфраструктуры и производства водорода»,- говорится в сообщении компании.
Аналитики также считают, что большой спрос на новые мощности окажет дополнительное давление на цепочку поставок для производства солнечных панелей и ветряных турбин и может привести к дальнейшему увеличению затрат на эти технологии.
Евросоюзу (ЕС) потребуется €300 млрд дополнительных инвестиций и сокращение потребления энергии на 13%, чтобы стать независимым от импорта российских энергоресурсов к 2027 году.
Об этом на прошлой неделе заявила сегодня глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, представляя доработанный план Еврокомиссии по отказу от российских энергоресурсов к 2027 году.