Նոր որոշում ՌԴ արտահանողների համար եւ դրա ազդեցությունը ռուբլու փոխարժեքի վրա
Ռուսաստանի ֆինանսների նախարարությունը մայիսի 23-ին հայտարարել է արտահանումից արտարժույթով եկամուտի պարտադիր վաճառքի պահանջի մեղմացման մասին։
Ինչպես հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով գերատեսչության հաղորդագրությունը, այսուհետ արտահանողները պարտավոր են վաճառել արտարժույթի 50%-ը՝ նախկինի 80%-ի փոխարեն։ Ֆինանսների նախարարությունն իր որոշումը բացատրել է ռուբլու փոխարժեքի կայունացմամբ եւ «ներքին արժութային շուկայում արտարժույթով իրացվելիության բավարար մակարդակի ապահովմամբ»։
Ուկրաինայում ռազմական գործողության մեկնարկից եւ դրան հաջորդած արեւմտյան պատժամիջոցներից հետո` փետրվարի 28-ից, ֆինանսների նախարարությունը ՌԴ արտահանողներին պարտավորեցրել էր երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում վաճառել իրենց հաշիվներին ստացված արտարժութային եկամուտի 80%-ը։ Ակնկալվում էր, որ այս միջոցը կամրապնդեր ազգային արժույթը։
Ռուսաստանյան փորձագետները մեկնաբանել են այս որոշումը ռուբլու փոխարժեքի վրա դրա ազդեցության տեսանկյունից։ Մասնավորապես, Raiffeisenbank-ի տնտեսագետ Ստանիսլավ Մուրաշովը կարծում է, որ փոխարժեքի վրա հիմնարար ազդեցություն պետք չէ սպասել՝ հատկապես հաշվի առնելով, որ արտարժութային եկամուտի վաճառքը ձգված է ժամանակի մեջ:
«Կարծում եմ՝ ֆինանսների նախարարությունը փորձել է «շոշափել» ռուբլու զգայունությունը փոքր փոփոխությունների նկատմամբ»,- կարծում է նա։ Սակայն դժվար կլինի հասնել արտարժույթի նկատմամբ պահանջարկի նույն մակարդակին, որը ճգնաժամից առաջ էր, զգուշացնում է փորձագետը. Կենտրոնական բանկը բաց շուկայում արտարժութային ինտերվենցիաներ չի իրականացնում, շուկայում նաեւ բացակայում են ոչ ռեզիդենտները։ Պետք չէ նաեւ մոռանալ, որ գազային հատվածում, որտեղ հաշվարկներն այժմ իրականացվում են ռուբլով, փաստացի վաճառվում է արտարժութային եկամուտի 100%-ը:
«Դրան էլ գումարած, ընկերություններն իրենք առանձնապես շահագրգռված չեն մեծ ծավալների արտարժույթ պահելու հարցում. կապիտալ ծախսերը կրճատվել են, դոլարային մեծ բարձիկը պատժամիջոցների տակ ընկնելու վտանգ է ներկայացնում»,- ավելացրել է Մուրաշովը:
Ֆինանսների նախարարության որոշումը «խոսում է ռուբլու ամրապնդումից իշխանությունների աճող անհարմարության մասին»,- գրել է «Լոկո-Ինվեստ»-ի ներդրումային տնօրեն Դմիտրի Պոլեւոյը։
«Մենք վստահ չենք, որ այս միջոցը մեծապես կթուլացնի ռուբլին. Կենտրոնական բանկի տվյալներով՝ 2021 թվականին առանց որեւէ սահմանափակումների արտահանողները վաճառում էին եկամուտի 78%-ը, ուստի սահմանաչափի իջեցումը մինչեւ 50% կարող է նրանց ավելի մեծ ազատություն տալ։ Եթե արտարժույթի վաճառքի պահանջմունքը գերազանցի 50%-ը (հարկեր, ռուբլով ծախսեր), բայց ընկերությունները սպասեն ավելի բարենպաստ փոխարժեքի, ապա փոխարժեքի փոփոխականությունը կարող է էլ ավելի աճել»,- նշել է նա։

Министерство финансов России 23 мая объявило о смягчении требования об обязательной продаже экспортной выручки в иностранной валюте. Как передает RBC cо ссылкой на сообщение ведомства, теперь экспортеры обязаны продавать 50% валюты вместо 80%. Свое решение министерство объяснило стабилизацией курса рубля и «достижением достаточного уровня ликвидности в иностранной валюте на внутреннем валютном рынке».После начала военной операции на Украине и последующих западных санкций Минфин с 28 февраля обязал российских экспортеров продавать 80% валютной выручки, поступившей на их счета, в течение трех рабочих дней. Эта мера должна была поддержать рубль.Российские эксперты прокомментировали это решение с точки зрения его влияния на курс рубля. В частности, экономист Райффайзенбанка Станислав Мурашов считает, что фундаментального влияния на курс быть не должно, особенно с учетом того, что продажа валютной выручки растянута во времени. «Мне кажется, что Минфин попытался «пощупать» чувствительность рубля к небольшим изменениям»,- полагает он. Но добиться спроса на валюту на том же уровне, что до кризиса, будет сложно, предупреждает эксперт: ЦБ не проводит валютные интервенции на открытом рынке, нет на нем и нерезидентов. Также не стоит забывать, что в газовом сегменте, где расчеты теперь проводятся в рублях, продается фактически 100% валютной выручки.«Плюс ко всему сами компании не особо заинтересованы в том, чтобы держать большие объемы валюты: капитальные затраты порезали, большая долларовая подушка - риск попадания под санкции»,- добавил Мурашов. 23.05.2022 | 15:52 «Из-за курса рубля российской экономике грозит риск «голландской болезни»» Решение Минфина «говорит о растущем дискомфорте властей от укрепления рубля», написал в обзоре директор по инвестициям «Локо-Инвест» Дмитрий Полевой.«Мы не уверены, что мера позволит сильно ослабить рубль: по оценкам ЦБ, в 2021-м без каких-либо ограничений экспортеры продавали 78% выручки, поэтому снижение лимита до 50% может дать им больше свободы. Если потребность в продаже валюты будет выше 50% (налоги, рублевые расходы), но компании будут ждать более выгодный курс, то волатильность курса может еще больше возрасти»,- отметил он. Tweet Просмотры 11747