Ջո Բայդենը Տոկիոյում կիսվել է պատմական նորությամբ
40 տարվա մեջ առաջին անգամ ԱՄՆ-ի ՀՆԱ-ն կաճի ավելի արագ, քան Չինաստանինը։ ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ճապոնիայի վարչապետ Ֆումիո Կիսիդոյի հետ այսօր Տոկիոյում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը։
«Նշանակո՞ւմ է արդյոք սա, որ մենք չունենք խնդիրներ։ Իհարկե, ունենք, ունենք նույն խնդիրները, ինչ ամբողջ աշխարհը, բայց խնդիրներն այնքան լուրջ հետեւանքներով չեն, որքան ամբողջ աշխարհում»,- ասել է նա՝ պատասխանելով հարցին՝ արդյոք անխուսափելի է ռեցեսիան ԱՄՆ-ում եւ արդյոք ամերիկացիները պետք է պատրաստվեն դրան:
Ավելի վաղ ԱՄՆ առեւտրի նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ երկրի ՀՆԱ-ն առաջին եռամսյակում տարեկան կտրվածքով կնվազի 1,4%-ով։ Չնայած դրան, ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի նախագահ Ջերոմ Փաուելը հայտարարել էր, որ բարձր գնաճը երկրում ռեցեսիայի չի հանգեցնի։ Նա նշել էր, որ ֆինանսական կարգավորիչը տարվա ընթացքում աստիճանաբար կբարձրացնի հիմնական տոկոսադրույքը՝ գների աճի դեմ պայքարելու համար։
Հիշեցնենք, որ օրերս Bloomberg-ի վերլուծաբանները կանխատեսել էին, որ  կորոնավիրուսային կարանտինի հետ կապված` Չինաստանի տնտեսության աճը 46 տարվա մեջ առաջին անգամ կարող է հետ մնալ ԱՄՆ-ից։
Վերլուծաբանները Չինաստանի ՀՆԱ-ի աճի անկումը կապել են կորոնավիրուսի նկատմամբ «զրոյական հանդուրժողականության» քաղաքականության հետ (COVID-Zero), ինչը նշանակում է վիրուսի տարածման սահմանափակում լոքդաունների եւ պարտադիր կարանտինի միջոցով նրանց համար, ովքեր շփվել են վարակված քաղաքացիների հետ։ Սակայն սա միակ գործոնը չէ. Չինաստանի ՀՆԱ-ի կրճատումն այս եռամսյակում տեղի ունեցավ ապրիլին մանրածախ վաճառքների եւ արդյունաբերական արտադրության անկման ֆոնին, նշել են փորձագետները:

Джо Байден в Токио поделился исторической новостью
ВВП Соединенных Штатов впервые за последние 40 лет будет расти быстрее, чем в Китае. По сообщению ТАСС, об этом сегодня на совместной пресс-конференции с премьер-министром Японии Фумио Кисидой в Токио заявил президент США Джо Байден.
«Означает ли это, что у нас нет проблем? Конечно, есть, у нас такие же проблемы, как у всего остального мира, но проблемы не с такими серьезными последствиями, как у всего остального мира»,- заявил он, отвечая на вопрос, неизбежна ли рецессия в США и нужно ли американцам к ней готовиться.
Ранее Минторг США сообщил, что ВВП страны в первом квартале сократится на 1,4% в годовом исчислении. Несмотря на это, председатель Федеральной резервной системы США Джером Пауэлл заявил, что высокая инфляция не приведет к рецессии в стране. Он указал, что финансовый регулятор будет в течение года постепенно повышать базовую процентную для борьбы с ростом цен.
Напомним, что на днях аналитики агентства Bloomberg представили прогноз, согласно которому рост экономики Китая в связи с карантином из-за коронавируса может отстать от США впервые за 46 лет.
Аналитики связывают снижение роста ВВП Китая с политикой «нулевой терпимости» в отношении коронавируса (COVID-Zero), что означает ограничение распространения вируса через локдауны и обязательный карантин для тех, кто вступал в контакт с инфицированными гражданами. Но это не единственный фактор - сокращение ВВП Китая в этом квартале произошло на фоне апрельского снижения розничных продаж и промышленного производства, считают эксперты.