Skolkovo-ի ռեզիդենտ հաշվապահական ընկերությունը մուտք է գործել Հայաստանի շուկա
Հաշվապահական աութսորսինգի «Kнопка» ընկերությունն այս տարվա մայիսից գործունեություն է ծավալում Հայաստանում։ Այս մասին RB.ru պորտալին հայտնել է «Kнопка»-ի ներկայացուցիչը։ Նոր շուկա մուտք գործելու հետ կապված ներդրումների մասին ընկերությունը մեկնաբանություններ չի արել:
«Kнопка»-ում Հայաստանի ընտրությունը բացատրել են մի քանի գործոնով. «Բառացիորեն մեկ ամսում Հայաստանում բիզնեսի գրանցման պահանջարկը բազմապատկվել է։ Եվ մենք արագ հասկացանք, որ ռուսաստանցի ձեռներեցների համար շատ դժվար է ընդհանուր լեզու գտնել հայաստանյան նման ծառայությունների շուկայի հետ։ Գործարարները սովոր են թափանցիկ աշխատանքին, լավ սպասարկմանը եւ իրենց խնդրանքներին արագ արձագանքելուն»։
Ընկերության ներկայացուցչի խոսքով՝ ռելոկացիան ավելի մեծ չափով տարածվել է ՏՏ ոլորտի վրա։ «Այն ունի իր առանձնահատկությունները, որոնք մենք լավ հասկանում ենք»,- վստահեցրել են ընկերությունում։
Անհատ ձեռներեցների (ԱՁ) համար Հայաստանում հաշվապահական համալիր սպասարկումն արժե ամսական 5 հազար ռուբլի, աշխատակիցներով ԱՁ-ների եւ ՍՊԸ-ների համար՝ 10 հազար ռուբլի։
Ծառայությունը ներկայումս չի նախատեսում ընդլայնվել այլ երկրներում, սակայն դիտարկում է նման հնարավորություն ապագայում։ Ընկերությունում կոնկրետ երկրների անուններ չեն տվել:
«Kнопка»-ն ստեղծվել է 2014 թվականին, ներկայումս «Սկոլկովո»-ի ռեզեդենտ է։ Ձեռնարկության գլխամասային ընկերությունը գտնվում է Կիպրոսում։

Российская компания по аутсорсингу бухгалтерии вышла на рынок Армении
Сервис аутсорсинга бухгалтерии «Кнопка» в мае 2022 года начал деятельность в Армении. Об этом порталу RB.ru сообщил представитель компании. Инвестиции в выход на новый рынок в «Кнопке» называть не стали.
Выбор Армении в «Кнопке» объясняют несколькими факторами: «Буквально за месяц кратно вырос спрос на регистрацию бизнеса в Армении. И мы быстро поняли, что российским предпринимателям очень сложно находить общий язык с рынком подобных услуг в Армении. Предприниматели привыкли к прозрачной работе, к хорошему сервису и быстрой реакции на свои запросы».
По словам представителя компании, релокация в большей степени затронула IT-сферу. «Там есть своя специфика, которую мы хорошо понимаем»,- заверили в сервисе.
Комплексное бухгалтерское обслуживание в Армении для индивидуальных предпринимателей (ИП) без сотрудников стоит 5 тыс. рублей в месяц, для ИП с сотрудниками и ООО - 10 тыс. рублей.
Расширяться на другие страны сервис сейчас не планирует, но рассматривает такую возможность в будущем. Конкретные страны в компании не назвали.
«Кнопка» появилась в 2014 году, в настоящее время является резидентом «Сколково». Головная компания предприятия находится на Кипре.