Ռուսաստանի Թվային զարգացման նախարարությունը եւ Կենտրոնական բանկը լայնածավալ ծրագիր են պատրաստում թվային ռուբլին շրջանառության մեջ դնելու նպատակով։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Նոր հորիզոններ» դաշնային կրթական մարաթոնի շրջանակում հայտարարել է ՌԴ թվային զարգացման նախարարության ղեկավար Մաքսուտ Շադաեւը։«ԿԲ-ի հետ համատեղ պատրաստում ենք թվային ռուբլու ներդրման մեծ ծրագիր»,- ասել է նա՝ կարծիք հայտնելով, որ թվային ռուբլին «խոստումնալից պատմություն է»։ «Մենք ցանկանում ենք, որ ռուբլին նույնպես թվային դառնա»,- ընդգծել է Շադաեւը։2020թ․ հոկտեմբերին Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկն իր զեկույցում ներկայացրել էր թվային ռուբլու հայեցակարգը. այն կունենա թվային եզակի կոդ, որը կպահվի հատուկ էլեկտրոնային դրամապանակում, իսկ թվային ռուբլու փոխանցումը մեկ օգտատիրոջից մյուսին տեղի կունենա թվային կոդը մեկ էլեկտրոնային դրամապանակից մյուսը տեղափոխելու տեսքով: Թվային ռուբլու թողարկումը կիրականացնի Ռուսաստանի Բանկը։ Գումարի սեփականատերերը կկարողանան ռուբլին ազատորեն մի ձեւից փոխանցել մյուսի: 10.12.2021 | 15:03 Ռուսաստանի ԿԲ-ն ներկայացրել է թվային ռուբլու հարթակի ձեւավորման փուլերը Անցած տարվա դեկտեմբերին ՌԴ ԿԲ-ն տեղեկացրել էր, որ թվային ռուբլու հարթակի զարգացումը տեղի կունենա փուլերով՝ դրան միացած մասնակիցների շրջանակի եւ հասանելի գործարքների տեսակների աստիճանական ընդլայնմամբ։Հարթակի փորձարկման առաջին փուլը կգործարկվի 2022 թվականին, որի շրջանակում կմիանան վարկային հաստատությունները եւ կիրականացվեն C2C գործարքները (սպառողից մինչեւ սպառող): Փորձարկման երկրորդ փուլը ենթադրում է Դաշնային գանձապետարանի միացումը եւ սմարթ պայմանագրերի գործառույթների իրականացումը, ինչպես նաեւ սպառողները բիզնեսի հետ (C2B), բիզնեսը բիզնեսի հետ (B2B), բիզնեսը պետության հետ (B2G) գործարքները եւ այլն:Դրանից հետո Ռուսաստանի բանկը մտադիր է միացնել ֆինանսական միջնորդներին, ֆինանսական ենթակառուցվածքը (բորսաներ, բրոքերներ, մարքետփլեյսեր, ապահովագրական ընկերություններ եւ այլն), ինչպես նաեւ ներդնել օֆլայն ռեժիմ եւ ապահովել թվային ռուբլու փոխանակումն արտարժույթով ու ոչ ռեզիդենտ հաճախորդների կողմից դրամապանակների բացման հնարավորություն: Tweet Դիտում՝ 5956

Минцифры России совместно с российским Центральным банком готовят обширную программу по введению в обращение цифрового рубля. По сообщению ТАСС, об этом в рамках федерального просветительского марафона «Новые горизонты» сообщил глава Минцифры РФ Максут Шадаев.«Совместно с ЦБ готовится большая программа по введению цифрового рубля»,- сказал он, выразив мнение, что цифровой рубль является «перспективной историей». «Нам хочется, чтобы и рубль тоже стал цифровым»,- подчеркнул Шадаев.В середине октября 2020 года ЦБ РФ в своем докладе представил концепцию цифрового рубля - он будет иметь форму уникального цифрового кода, который будет храниться на специальном электронном кошельке, а передача цифрового рубля от одного пользователя к другому будет происходить в виде перемещения цифрового кода с одного электронного кошелька на другой. Эмиссию цифрового рубля будет осуществлять Банк России. Владельцы денег будут иметь возможность свободно переводить рубли из одной формы в другую. 10.12.2021 | 15:03 Банк России представил этапы формирования платформы цифрового рубля В декабре прошлого года ЦБ России отмечал, что развитие платформы цифрового рубля будет происходить поэтапно - с постепенным расширением круга подключенных участников и видов доступных операций.Первый этап тестирования платформы будет запущен в 2022 году, в рамках которого будут подключены кредитные организации и реализованы С2С-операции (от потребителя к потребителю). Второй этап тестирования предполагает подключение Федерального казначейства и реализацию функциональности смарт-контрактов, а также операций потребителей с бизнесом (С2B), бизнеса с бизнесом (B2B), бизнеса с государством (B2G) и так далее.После этого Банк России намерен подключить финансовых посредников, финансовую инфраструктуру (биржи, брокеры, маркетплейсы, страховые компании и др.), а также внедрить офлайн-режим и обеспечить обмен цифрового рубля на иностранную валюту и возможность открытия кошельков клиентам-нерезидентам. Tweet Просмотры 5954