ԵՏՀ նախագահ. Պատժամիջոցների խստացումը վկայում է Արեւմուտքի թուլության մասին
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) Կոլեգիայի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խստացումը որակել է որպես արեւմտյան երկրների թուլություն։
Միաժամանակ, նա նշել է, որ պատժամիջոցների ֆոնին Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրներն ակտիվացրել են իրենց աշխատանքը եւ դարձել ավելի համախմբված։
«Կարծում եմ, պատժամիջոցները, որոնք մեզ ներկայացվում են Ռուսաստանում եւ Բելառուսում, վկայում են այն պետությունների թուլության մասին, որոնք չեն կարող մրցակցել մեր երկրների հետ եւ փորձում են կիրառել ուժային արգելված որոշ մեթոդներ, որոնք, ըստ էության, հակասում են ՄԱԿ-ի նորմերին եւ քաղաքակիրթ համագործակցությանը»,- Մյասնիկովիչի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նրա խոսքով՝ ԵԱՏՄ երկրների համախմբվածությունը լավ արդյունքներ է տալիս: «Մենք ունենք ամեն ինչ՝ ինտելեկտուալ ռեսուրսներ, Միության ներսում ունենք պարենային ամբողջական ապահովվածություն»,- ընդգծել է Մյասնիկովիչը։
Նա նշել է, որ նախորդ տարվա արդյունքներով ԵԱՏՄ երկրների միջեւ փոխադարձ առեւտրի ծավալն աճել է մեկ երրորդով։
«Աճում է փոխադարձ կոոպերացիան։ Սա վկայում է, որ մենք ունենք այն, ինչով կարելի է առեւտուր անել։ Եվ մենք կարող ենք մեզ լիարժեք ապահովել թե՛ արդյունաբերական, թե՛ գյուղատնտեսական արտադրանքով։ Այդ համախմբվածությունը դրսեւորվել է նոր նախագծերի իրականացման ոլորտում, ակտիվացել է գիտատեխնիկական բնագավառի աշխատանքը, մեր բուհերն ավելի ակտիվ են աշխատում այդ ուղղությամբ»,- հավելել է Մյասնիկովիչը։

Глава ЕЭК: Ужесточение санкций против РФ свидетельствует о слабости западных стран
Председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Михаил Мясникович назвал ужесточение антироссийских санкций слабостью западных стран.
При этом он отметил, что на фоне санкций страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС) активизировали работу и стали более сплоченными.
«Я считаю, что эти санкции, которые нам предъявляются в Российской Федерации, в Республике Беларусь, это признак слабости тех государств, которые не могут конкурировать с нашими странами и пытаются использовать некие силовые запрещенные методы, которые в принципе противоречат нормам Организации объединенных наций (ООН) и цивилизованному сотрудничеству»,- приводит слова Мясниковича агентство ТАСС.
По его словам, сплоченность государств ЕАЭС дает хорошие результаты. «У нас есть все - интеллектуальные ресурсы, у нас полная продовольственная обеспеченность внутри союза»,- подчеркнул Мясникович.
Он отметил, что по итогам прошлого года объем взаимной торговли между странами ЕАЭС вырос на треть.
«Растет взаимная кооперация. Это говорит о том, что у нас есть чем торговать. И мы можем полностью обеспечивать себя как продукцией промышленного производства, так и сельскохозяйственного назначения. Эта сплоченность проявилась в реализации новых проектов, активизировалась работа научно-технической сферы, вузы наши активнее работают над этим»,- добавил Мясникович.