Ղազախստանում ԱԹՍ-ների թուրք-ղազախական արտադրություն կգործարկվի
Թուրքական TUSAS օդատիեզերական ընկերությունը եւ Kazakhstan Engineering-ը նախատեսում են Ղազախստանում հիմնել թուրքական «Անկա» անօդաչու թռչող սարքերի (ԱԹՍ) համատեղ արտադրություն։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով թուրքական Milliyet թերթը, կողմերը ստորագրել են մտադրությունների մասին արձանագրություն։
Պարբերականը չի մանրամասնում՝ արդյո՞ք փաստաթուղթը ստորագրվել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի՝ Թուրքիա կատարած այցի ժամանակ: Նշվում է, որ անօդաչու սարքերի հավաքման հետ մեկտեղ նախագիծը նախատեսում է դրանց տեխնիկական սպասարկում եւ տեխնոլոգիաների փոխանցում։
Milliyet-ը նաեւ հայտնել է, որ Ղազախստանը կլինի Թուրքիայի սահմաններից դուրս առաջին երկիրը, որը կհավաքի «Անկա» հարվածային եւ հետախուզական անօդաչու սարքեր։
Թերթը մեջբերում է TUSAS-ի գլխավոր տնօրեն Թեմել Քոթիլի խոսքերն առ այն, որ գործարքի իրականացումը ավելի կամրապնդի Թուրքիայի եւ եղբայրական Ղազախստանի միջեւ առեւտրային եւ բարեկամական հարաբերությունները։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Թուրքիան Ղազախստանի հետ 2021 թվականին ստորագրված համաձայնագրի շրջանակում վերջինին երեք «Անկա» անօդաչու թռչող սարք է վաճառելու։

В Казахстане будет запущено турецко-казахское производство беспилотников
Турецкая аэрокосмическая компания TUSAS и Kazakhstan Engineering планируют наладить совместное производство турецких беспилотных летательных аппаратов «Анка» в Казахстане.
Как передает ТАСС со ссылкой на турецкую газета Milliyet, стороны подписали соответствующий протокол о намерениях.
Издание не уточняет, подписан ли документ в ходе визита в Турцию президента Казахстана Касым-Жомарта Токаева, отмечая, что наряду со сборкой беспилотников в рамках проекта предусмотрены их техническое обслуживание и передача технологии.
Milliyet также сообщает, что Казахстан станет первой страной за пределами Турции, где будут собирать ударно-разведывательные беспилотники «Анка».
Газета приводит высказывания гендиректора TUSAS Темеля Котиля, который отметил, что реализация сделки будет способствовать дальнейшему укреплению торговых и дружеских отношений Турции с братским Казахстаном.
Ранее сообщалось, что Турция в рамках подписанного в 2021 году с Казахстаном соглашения продаст ему три беспилотника «Анка».