Ռուսաստանի սառեցված ոսկեարժութային պահուստների հնարավոր փոխանցումը Ուկրաինային գողություն է, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Ալժիր կատարած այցի արդյունքներով մամուլի ասուլիսի ժամանակ, հաղորդում է RBC-ն։«Սա, նույնիսկ կարելի է ասել, գողություն է, որն անգամ չեն փորձում թաքցնել»,- ասել է Լավրովն ի պատասխան հարցին՝ կարելի է արդյոք կողոպուտ որակել առաջարկը՝ Կիեւին փոխանցել ՌԴ միջոցները երկիրը վերականգնելու համար։Նա հայտարարել է, որ Արեւմուտքի համար գողությունը դառնում է «սովորության պես մի բան», եւ օրինակ է բերել ԱՄՆ-ում Աֆղանստանի Կենտրոնական բանկի գումարների սառեցումը։ «Ցանկանում են դրանք ուղղել ոչ թե Աֆղանստանի բնակիչների կարիքներին, ովքեր տուժել են ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների 20-ամյա մնալու հետեւանքներից, այլ ուզում են դրանք օգտագործել այլ նպատակների համար, որոնք կապված չեն Աֆղանստանի տնտեսության վերականգնման հետ»,- ընդգծել է նա։Լավրովը նաեւ նշել է, որ ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելը, ում պատկանում է Ուկրաինայի վերականգնման համար գումար փոխանցելու գաղափարը, «հայտնի է ոչ միայն ուրիշների ունեցվածքի բռնագրավման ոլորտում իր գաղափարներով»։ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը Բորելին խորհուրդ է տվել չմոռանալ, որ ինքը գլխավոր դիվանագետն է, այլ ոչ թե ԵՄ ռազմական ղեկավարը՝ ուկրաինական ճգնաժամի ռազմական լուծման մասին իր խոսքերի պատճառով։Լավրովը ենթադրել է, որ շուտով գլխավոր դիվանագետի պաշտոն չի լինի, քանի որ ԵՄ-ն չունի իր արտաքին քաղաքականությունը ԱՄՆ-ի «պարտադրված» մոտեցումների պատճառով։ «Բայց ես կարող եմ ձեզ վստահեցնել, որ մենք հետեւողականորեն հակազդելու ենք միաբեւեռ աշխարհակարգի հաստատման եւ այն սկզբունքները ոչնչացնելու փորձերին, որոնց վրա հիմնվել է ՄԱԿ-ը»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը։ 09.05.2022 | 13:05 Բորելն առաջարկել է ՌԴ-ի սառեցված պահուստներն առգրավել հօգուտ Ուկրաինայի Մայիսի 9-ին Financial Times-ին տված հարցազրույցում Եվրամիության արտաքին գործերի եւ անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը հայտարարել էր, որ ԵՄ երկրներին անհրաժեշտ է դիտարկել Ռուսաստանի սառեցված արտարժութային պահուստների առգրավման հարցը՝ օգնելու վճարել հակամարտությունից հետո Ուկրաինայի վերականգնման ծախսերը:Նա օրինակ է բերել ԱՄՆ-ի կողմից Աֆղանստանի Կենտրոնական բանկից առգրավված «միլիարդավոր դոլարների» ակտիվները, որոնք, նրա խոսքով, հետագայում կօգտագործվեն ահաբեկչությունից տուժածներին փոխհատուցելու եւ երկրին մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար։ Դիվանագետը նշել է, որ «տրամաբանական կլինի» դիտարկել նմանատիպ քայլեր նաեւ Ռուսաստանի սառեցված պահուստների հետ կապված։«ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը սառեցումը բացատրել էր որպես իշխանության եկած թալիբների համար փողերին հասանելիությունը արգելափակելու փորձ: Փետրվարին նախագահ Ջո Բայդենը հանձնարարեց այդ միջոցների $9 միլիարդից $7 միլիարդը հատկացնել Աֆղանստանին մարդասիրական օգնության, ինչպես նաեւ եւ 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչության զոհերի հարազատներին աջակցելու համար»,- գրում է RBC-ն։Ավելի վաղ, անդրադառնալով Արեւմուտքի կողմից շուրջ $300 միլիարդ ծավալով Ռուսաստանի ոսկեարժութային պահուստների սառեցմանը, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն «անամոթ կողոպուտ» էր որակել այդ քայլը։«Երբ Ուկրաինայում հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից հետո մեր արեւմտյան «ընկերները» մեզանից գողացան ավելի քան $300 միլիարդ, փաստացի նրանք գողացան այն, ինչ իրենք իսկ վճարել էին գազի համար։ Այսինքն՝ այս տարիների ընթացքում մեր գազը նրանք անվճար էին օգտագործում»,- նշել էր Սերգեյ Լավրովը։ Tweet Դիտում՝ 5418

Лавров։ Для Запада воровство становится «чем-то вроде привычки»
Возможная передача Украине замороженных золотовалютных резервов России - это воровство, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам визита в Алжир, передает RBC.
«Это, можно даже сказать, воровство, которое даже не пытаются скрыть»,- ответил Лавров на вопрос о том, является ли предложение передать Киеву российские деньги на восстановление страны грабежом.
Он заявил, что для Запада воровство становится «чем-то вроде привычки», и привел в пример заморозку денег афганского Центробанка в США. «Хотят пустить их не на нужды жителей Афганистана, которые пострадали от последствий 20-летнего пребывания стран НАТО, а хотят их пустить на некие другие цели, которые не связаны с восстановлением экономики Афганистана»,- подчеркнул он.
Лавров также отметил, что глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель, которому принадлежит идея передать деньги на восстановление Украины, «известен не только своими идеями в сфере конфискации чужого имущества». Глава российского МИДа посоветовал Боррелю не забывать о том, что он главный дипломат, а не военный руководитель ЕС, из-за его слов о военном решении украинского кризиса.
Лавров предположил, что вскоре должности главного дипломата не будет, так как у ЕС нет своей внешней политики из-за «навязанных» подходов США. «Но я вас заверю, что мы будем последовательно противодействовать попыткам установить однополярный миропорядок и разрушить принципы, на которых была основана ООН»,- заявил глава российского МИДа.
9 мая в интервью в интервью Financial Times верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Боррель заявил, что странам ЕС необходимо рассмотреть вопрос об изъятии замороженных валютных резервов России, чтобы помочь оплатить расходы на восстановление Украины после конфликта.
Он привел в пример изъятые Соединенными Штатами активы «на миллиарды долларов» у Центрального банка Афганистана, которые, по его словам, в дальнейшем пойдут на компенсации жертвам терроризма и для гуманитарной помощи стране. Дипломат отметил, что «было бы логично» рассмотреть аналогичные шаги и с замороженными резервами России.
«Администрация президента США объясняла заморозку попыткой закрыть доступ к деньгам пришедшему к власти «Талибану». В феврале президент Джо Байден поручил выделить $7 млрд из $9 млрд этих активов на гуманитарную помощь Афганистану и родственникам жертв теракта 11 сентября 2001 года»,- пишет RBC.
Ранее, касаясь вопроса заморозки Западом золотовалютных резервов России на около $300 млрд, министр иностранных дел России Сергей Лавров оценил этот шаг как «бесстыдный грабеж».
«Когда после начала специальной военной операции на Украине наши западные «друзья» украли у нас более чем $300 млрд, по факту они украли то, что заплатили сами же за газ. Иными словами, они все эти годы пользовались нашим газом бесплатно»,- отмечал Сергей Лавров.