ԱՄՆ օրենսդիրները հավանություն են տվել Կիեւին $40 մլրդ հատկացնելու օրինագծին
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը հավանություն է տվել Ուկրաինային մոտ $40 միլիարդի չափով լրացուցիչ օգնություն հատկացնելու մասին օրինագծին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Նախաձեռնությանը կողմ է քվեարկել 368 կոնգրեսական, դեմ՝ 57։ Այժմ օրինագիծը պետք է քննարկվի Կոնգրեսի Սենատի կողմից:
Սենատի դեմոկրատական մեծամասնության առաջնորդ Չակ Շումերը (Նյու Յորք նահանգից) ավելի վաղ խոստացել էր հնարավորինս շուտ կազմակերպել նախաձեռնության քվեարկությունը: Վերին պալատի կողմից հաստատվելու դեպքում այն կուղարկվի ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին ստորագրման։
Փաստաթուղթը նախատեսում է միջոցներ հատկացնել Կիեւին ռազմական, տնտեսական եւ մարդասիրական օգնության համար։
Հիշեցնենք, որ մինչ այդ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը Կոնգրեսին հորդորել էր անհապաղ հաստատել Ուկրաինային լրացուցիչ $33 միլիարդի օգնություն տրամադրելու իր դիմումը, որպեսզի նա կարողանա ստորագրել համապատասխան օրինագիծը առաջիկա օրերին։
Նրա խոսքով, եթե դա չարվի, ապա ԱՄՆ-ը ստիպված կլինի մոտ 10 օրից դադարեցնել օգնությունը Կիեւին։ «Սա հրատապ անհրաժեշտություն է. ես գրեթե սպառել եմ Կոնգրեսի երկկուսակցական մեծամասնության կողմից ինձ հատկացված միջոցները՝ ուկրաինացի մարտիկներին աջակցելու համար: Մենք չենք կարող թույլ տալ, որ մեր օգնության մատակարարումները դադարեցվեն, մինչ մենք սպասում ենք Կոնգրեսի կողմից հետագա գործողություններին: Այս կրիտիկական գծին մոտ 10 օր է մնացել»,- զգուշացրել էր Սպիտակ տան ղեկավարը։

Палата представителей Конгресса США одобрила выделение Украине $40 млрд
Палата представителей Конгресса США одобрила законопроект о выделении дополнительной помощи Украине в объеме около $40 млрд, передает ТАСС.
В поддержку инициативы проголосовали 368 конгрессменов, 57 выступили против. Теперь законопроект поступит на рассмотрение Сената Конгресса.
Лидер демократического большинства в Сенате Чак Шумер (от штата Нью-Йорк) ранее обещал организовать голосование по инициативе как можно скорее. В случае одобрения в верхней палате она будет направлена на подпись президенту США Джо Байдену.
Документ предполагает выделение средств на военную, экономическую и гуманитарную помощь Киеву.
Напомним, что до этого президент США Джо Байден призвал Конгресс незамедлительно одобрить его запрос о выделении дополнительного финансирования в размере $33 млрд на помощь Украине, чтобы он подписал соответствующий законопроект в ближайшие дни.
По его словам, если это не будет сделано, США вынуждены будут приостановить помощь Киеву примерно через 10 дней. «Это срочная потребность: я почти исчерпал ресурсы, выделенные мне двухпартийным большинством в Конгрессе на поддержку украинских бойцов. Мы не можем допустить того, чтобы наши поставки помощи остановились, пока мы ждем дальнейших действий со стороны Конгресса. У нас осталось примерно 10 дней до этой критической черты»,- предупреждал глава Белого дома.