Փոփոխությունները, որոնք տեղի են ունենում աշխարհում Ուկրաինայում ռազմական հատուկ գործողության մեկնարկից հետո եւ դրան ի պատասխան Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան երկրների կիրառած պատժամիջոցները, «միանշանակ բացասաբար են ազդում» Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) գործունեության վրա։ Այս մասին RBC-ին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) կոլեգիայի անդամ, ԵՏՀ արդյունաբերության եւ ագրոարդյունաբերական համալիրի նախարար Արտակ Քամալյանը։ԵԱՏՄ երկրները տնտեսապես փոխկապակցված են, հիշեցնում է Քամալյանը։ Վերջին տարիներին ընդլայնվել է եվրասիական «հնգյակի» անդամների միջեւ համագործակցությունը, այդ թվում՝ պարենային ապրանքների առեւտրի ոլորտում, արտասահմանյան մատակարարումները փոխարինվում էին ներմիութենականներով։ Արդյունքում, երբ արտաքին հանգամանքների բերումով միության առանձին անդմներ ստիպված են լինում սահմանափակել ապրանքների տեղաշարժը եւ գյուղմթերքի արտահանումը, վտանգ է առաջանում գործընկեր երկրների պարենային անվտանգությանը, նշել է Քամալյանը։Ապրիլի վերջին ԵՏՀ նիստում Ղազախստանը դժգոհություն էր հայտնել Ռուսաստանի կողմից ԵԱՏՄ երկրներ հացահատիկի արտահանման արգելքի առնչությամբ։ Ռուսաստանի կառավարությունը մարտի 15-ից հունիսի 30-ը արգելել է հացահատիկի մատակարարումը ԵԱՏՄ երկրներ, բացառությամբ Բելառուսի։ Նաեւ մարտի 15-ից օգոստոսի 31-ը երկրից արգելվում է շաքարավազի արտահանումը (դեպի ԵԱՏՄ երկրներ արտահանումը հնարավոր է գյուղատնտեսության նախարարության կողմից տրված թույլտվությամբ)։ Ղազախստանում այս որոշման մեջ նկատել են ԵԱՏՄ-ի մասին համաձայնագրի խախտման նշաններ։ 11.03.2022 | 00:01 ՌԴ-ն ժանամակավորապես կարգելի ցորենի եւ շաքարի արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ Ըստ «Կոմերսանտ»-ի՝ Ղազախստանը նախատեսում էր վիճարկել դեպի ԵԱՏՄ ցորենի արտահանման Ռուսաստանի արգելքը։ Սակայն իրավաբանական տեսանկյունից անհնար է վիճարկել այս արգելքը, նշել Քամալյանը. ԵԱՏՄ-ի մասին պայմանագրի 29-րդ հոդվածը նախատեսում է, որ երկրները կարող են սահմանափակումներ մտցնել ապրանքների փոխադարձ առեւտրի վրա, երբ հարցը վերաբերում է ազգային անվտանգությանը։Արգելքը պայմանավորված էր «արտաքին ուրվագիծը» փակելու եւ դեպի երրորդ երկրներ վերաարտահանման խնդիրը լուծելու անհրաժեշտությամբ, ինչը շահավետ է դառնում անմաքս առեւտրի հաշվին գների տարբերությամբ. «Սակայն այն երկրների համար, որոնք սահմանափակումների պատճառով հայտնվել են դժվար դրության մեջ, այս միջոցները որոշակի անհանգստություն են առաջացնում»։Արտակ Քամալյանը նշել է, որ ԵԱՏՄ-ում կարեւոր է հստակեցնել մոտեցումը պարենային անվտանգության հարցին. «Եթե մենք հասկանում ենք այն որպես պարենային կոլեկտիվ անվտանգություն բոլոր հինգ երկրների համար, երբ Լիպեցկի բնակչի պարենային ապահովվածությունը չի տարբերվում Ալմա-Աթայի բնակչի մոտ եղածից, եւ այն ամենը, ինչ հասանելի է Լիպեցկի բնակչին, հասանելի է նաեւ Ալմա-Աթայի բնակչին՝ դա մեկ մոտեցում է: Բայց եթե ենթադրում ենք, որ ԵԱՏՄ պարենային անվտանգությունը հինգ առանձին երկրների պարենային հնարավորությունների հանրագումարն է միայն, ապա սա բոլորովին այլ մոտեցում է»։ԵԱՏՄ երկրների համար պարենային ընդհանուր անվտանգության հայեցակարգը դեռ չի իրականացվել, սակայն վերջին մի քանի տարիների ընթացքում այն քննարկվել է առանձին մեխանիզմների ներդրման միջոցով, պարզաբանել է Քամալյանը։ Տարածաշրջանայնացումը կամ, այսպես կոչված, խելացի մասնագիտացումը ձեռնտու է երկրներին, կարծում է նա։Բայց երբ Ռուսաստանը կամ Բելառուսը սահմանափակումներ են մտցնում հացահատիկի, շաքարավազի մատակարարման վրա, այն երկրները, որոնք ավանդաբար ներմուծում են այդ ապրանքների առյուծի բաժինն այս պետություններից, հայտնվում են շատ ծանր վիճակում. «Եվ ես վախենում եմ, որ նման դեպքերը կազդեն ինտեգրացիոն միավորման մասնակիցների ազգային ագրարային քաղաքականության վրա՝ պարենի արտադրության ավելի մեծ տեղայնացման մասով, նույնիսկ եթե դա տնտեսապես ոչ այդքան նպատակահարմար է: Այսինքն՝ բոլորը կարտադրեն ամեն ինչ եւ կդիվերսիֆիկացնեն մատակարարներին»։Դեպի երրորդ երկրներ վերաարտահանման խնդրի հնարավոր լուծումը կարող էին դառնալ արտահանման ժամանակ միակողմանի սակագնային եւ ոչ սակագնային համաձայնեցված միջոցները, ասել է Քամալյանը։ Նրա խոսքով՝ հանձնաժողովի խորհուրդը համապատասխան հանձնարարական է տվել։ Բայց քննարկումները դեռ չեն հանգեցրել մեխանիզմի շուրջ համաձայնության, հարցի լուծումը «դեռ չի հասել իր տրամաբանական ավարտին»։ԵԱՏՄ շուկայում պարենի դեֆիցիտ այժմ չկա, ընդգծել է Քամալյանը։ Հետագա տարիներին գյուղատնտեսական ապրանքների արտադրության արդյունավետությունը կարող է նվազել լոգիստիկ խնդիրների եւ նյութառեսուրսային բազայի գների բարձրացման պատճառով: «Բայց, չնայած արտադրության արդյունավետության հնարավոր նվազմանը, պարենային անվտանգությունը կմնա բավականին բարձր մակարդակի վրա»,- նշել է Քամալյանը։Պարենի ընդհանուր ինտերվենցիոն հիմնադրամԵԱՏՄ շուկայում գյուղմթերքների գների կայունացման ուղիներից մեկը կարող էր դառնալ պարենի ընդհանուր ինտերվենցիոն հիմնադրամի ստեղծումը։ Նման մեխանիզմ Ռուսաստանում կիրառվում է հացահատիկի գների կայունացման համար։ Այդպիսի հիմնադրամի ստեղծման հարցը բազմիցս քննարկվել է ԵԱՏՄ երկրների կողմից, ասել է Քամալյանը։ Մինչ օրս նրանք պայմանավորվել են պարենային անվտանգության ընդհանուր սկզբունքների եւ մոտեցումների շուրջ, բայց սա «խնդիրը չլուծող շատ ընդհանուր փաստաթուղթ է»,- նշել է նա։ Քամալյանը համոզված է, որ ընդհանուր մոտեցումներից պետք է անցնել պարենային կոլեկտիվ անվտանգության մեխանիզմների ներդրմանը, սակայն այսօր «ավաղ, ոչ բոլոր երկրներն են պատրաստ աջակցել այդ գաղափարին»։ Tweet Դիտում՝ 10029

«В ЕАЭС важно определиться с подходом к вопросу продовольственной безопасности»
Изменения, которые происходят в мире после начала военной спецоперации на Украине и введенных в ответ на нее санкций западных стран в отношении России, «однозначно оказывают негативное влияние» на функционирование Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
Об этом заявил RBC член коллегии Евразийской экономической комиссии, министр по промышленности и агропромышленному комплексу Артак Камалян.
Страны ЕАЭС экономически взаимозависимы, напоминает Камалян. В последние годы между участниками евразийской «пятерки» расширялось сотрудничество, в том числе в сфере торговли продовольствием, импортные поставки замещались внутрисоюзными. В итоге, когда из-за внешних обстоятельств отдельные члены союза вынужденно ограничивают движение товаров и экспорт сельхозпродукции, возникает угроза продовольственной обеспеченности стран-партнеров, отмечает Камалян.
В конце апреля на совещании в Евразийской экономической комиссии Казахстан выразил недовольство запретом России на экспорт зерна в страны Евразийского экономического союза. Поставки зерна в государства ЕАЭС, за исключением Белоруссии, российское правительство запретило с 15 марта по 30 июня. Также с 15 марта до 31 августа из страны запрещено вывозить сахар (в государства ЕАЭС вывоз возможен по разрешениям, которые выдает Минсельхоз). В Казахстане в этом решении увидели признаки нарушения договора о ЕАЭС.
Казахстан планировал оспорить запрет России на экспорт пшеницы в ЕАЭС, сообщал «Коммерсантъ». Но с юридической точки зрения оспорить этот запрет невозможно, говорит Камалян: 29-я статья договора о ЕАЭС предусматривает, что страны могут вводить ограничения во взаимной торговле товарами, когда вопрос касается национальной безопасности.
Запрет был вызван необходимостью закрыть «внешний контур» и решить проблему реэкспорта в третьи страны, который становится выгодным из-за разницы в цене за счет беспошлинной торговли: «Но у стран, которые страдают от ограничений, эти меры вызывают определенное беспокойство».
В ЕАЭС важно определиться с подходом к вопросу продовольственной безопасности, отмечает Камалян: «Если мы понимаем ее как коллективную продовольственную безопасность для всех пяти стран, когда обеспеченность продуктами питания жителя Липецка не отличается от обеспеченности жителя Алма-Аты и все, что доступно липчанину, доступно жителю Алма-Аты, - это один подход. Но если мы предполагаем, что продовольственная безопасность ЕАЭС - это только сумма продовольственных возможностей пяти отдельных стран, то это совершенно другой подход».
Концепция общей продовольственной безопасности для стран ЕАЭС до сих пор не реализовалась, но последние несколько лет она обсуждалась через реализацию отдельных механизмов, поясняет собеседник RBC. Регионализация, или так называемая умная специализация, выгодна странам, считает он.
Но когда Россия или Белоруссия вводят ограничения на поставки зерна, сахара, то страны, которые традиционно импортируют из этих государств львиную долю указанных продуктов, оказываются в весьма затруднительном положении: «И я боюсь, что подобные случаи повлияют на национальную аграрную политику участников интеграционного объединения в части большей локализации производства продовольствия, даже если это не очень экономически целесообразно. Другими словами, все будут производить всё и диверсифицировать поставщиков».
Возможным решением проблемы реэкспорта в третьи страны могли бы стать согласованные односторонние тарифные и нетарифные меры при экспорте, говорит Камалян. По его словам, совет комиссии дал соответствующее поручение. Но консультации пока не привели к согласованию механизма, решение вопроса «еще не дошло до логического завершения».
Дефицита продовольствия на рынке ЕАЭС сейчас нет, подчеркивает Камалян. В последующие годы эффективность производства сельхозпродукции может снизиться из-за логистических проблем и роста цен на материально-ресурсную базу. «Но, несмотря на возможное снижение эффективности производства, обеспеченность продовольствием останется на достаточно высоком уровне»,- отмечает Камалян.
Общий интервенционный фонд продовольствия
Одним из способов стабилизации цен на сельхозпродукцию на рынке ЕАЭС могло бы стать создание общего интервенционного фонда продовольствия. Такой механизм применяется в России для стабилизации цен на зерно. Вопрос о создании такого фонда неоднократно обсуждался странами ЕАЭС, говорит Камалян. На сегодня они договорились об общих принципах и подходах к продовольственной безопасности, но это «очень общий документ, который не решает проблему», отмечает он. Камалян убежден, что от общих подходов нужно перейти к реализации механизмов коллективной продовольственной безопасности, но сегодня, «увы, не все страны готовы поддержать эту идею».