Ապրիլին կշարունակվի ռուբլու ամրապնդումը հիմնական արժույթների նկատմամբ․ դոլարը կարող է իջնել մինչեւ 75 ռուբլի կամ նույնիսկ փորձարկել 70 ռուբլու մակարդակը։Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրել են SberCIB Investment Research-ի վերլուծաբանները «ՍբերՆերդրումներ» («СберИнвестиции») Telegram ալիքում։Փորձագետները նշել են, որ ապրիլին ռուսաստանյան արտահանողներին սպասվում են խոշոր հարկային վճարումներ՝ մոտ 21 միլիարդին համարժեք։ Փետրվարի վերջին եւ մարտին ռուբլու արժեզրկման եւ նավթի բարձր գնի հաշվին արտահանողների եկամուտներն ու հարկերի գումարն աճել են։ Օգտակար հանածոների արդյունահանման համար հարկը մարտ ամսին կլինի ռեկորդային բարձր՝ այն գնահատվում է 1,3 տրիլիոն ռուբլի, ինչպես նաեւ մուտքեր կապահովեն շահութահարկը եւ նավթային հատվածի համար լրացուցիչ եկամտահարկը 2021 թվականի առաջին եռամսյակում։ Ռուբլով հարկերը վճարելու համար արտահանողներին անհրաժեշտ կլինի վաճառել արտարժույթ։ Ուժի մեջ է մնում նաեւ ՌԴ նախագահի պահանջն արտահանողներին՝ վաճառել արտարժութային եկամուտի 80%-ը դրա ստանալուց առաջին երեք օրվա ընթացքում։ 12.04.2022 | 15:38 Տնտեսագետները կիսվել են ռուբլու փոխարժեքի մասին իրենց կանխատեսումներով Բացի այդ, դեռեւս գործում է կապիտալի շարժի վրա Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) կողմից ներդրված սահմանափակումների զգալի մասը, թեեւ որոշակի մեղմացումներ արդեն տեղի են ունեցել։ Մասնավորապես, ԿԲ-ն չեղարկել է բորսայում դոլարի, եվրոյի եւ ֆունտ ստերլինգի գնման համար 12% միջնորդավճարը, ինչպես նաեւ թույլատրել է բանկերին կանխիկ արտարժույթ վաճառել ռուսաստանցիներին, որը նրանք ստացել են ապրիլի 9-ից ոչ շուտ։Մինչեւ 2022 թվականի ավարտն, այնուամենայնիվ, դոլարի փոխարժեքը, միեւնույն է, սահուն կաճի մինչեւ 85 ռուբլի եւ կմնա այս մակարդակում 2023 թվականի առաջին եռամսյակում (ըստ բազային սցենարի), կարծում են SberCIB Investment Research-ի վերլուծաբանները։ Ռուբլու ամրապնդմանը կխանգարի դեպի Ռուսաստան ներմուծման աճը՝ մատակարարման շղթաների վերականգնման եւ կապիտալի շարժի (օրինակ, «բարեկամ» երկրների հետ) սահմանափակումների հետագա թուլացման հետ մեկտեղ։ Բացի այդ, դոլարն ինքնին կարող է ամրապնդվել նաեւ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից հիմնական տոկոսադրույքի բարձրացման հաշվին, ավելացրել են փորձագետները։ Tweet Դիտում՝ 6102

Аналитики SberCIB оценили потенциал укрепления рубля
Укрепление рубля к основным валютам продолжится в апреле: курс доллара может снизиться до 75 рублей или даже протестировать уровень 70 рублей.
Как передает российское издание Forbes, об этом написали аналитики SberCIB Investment Research в Telegram-канале «СберИнвестиции».
В апреле российским экспортерам предстоят крупные налоговые выплаты в эквиваленте около $21 млрд, отметили эксперты. За счет падения курса рубля в конце февраля и в марте и высокой цены на нефть выручка экспортеров и сумма налогов увеличились. Рекордно высоким станет налог на добычу полезных ископаемых за март - его оценивают в 1,3 трлн рублей, также поступления составят налог на прибыль и налог на дополнительный доход для нефтяного сектора в первом квартале 2021 года. Экспортерам надо будет продавать валюту, чтобы выплатить налоги в рублях. В силе остается и требование президента к ним продавать 80% валютной выручки в первые три дня после получения.
Кроме того, действует пока и значительная часть ограничений Банка России на движение капитала, хотя некоторое смягчение уже последовало. В частности, ЦБ отменил комиссию 12% с покупки долларов, евро и фунтов стерлингов на бирже, а также разрешил банкам продавать россиянам наличную валюту, которая поступила им не раньше 9 апреля.
До конца 2022 года, впрочем, курс доллара все равно плавно вырастет до 85 рублей и останется таким в первом квартале 2023-го (по базовому сценарию), считают аналитики SberCIB Investment Research.
Укреплению рубля помешает рост импорта в Россию по мере восстановления цепочек поставок и дальнейшее послабление ограничений на движение капитала, например, с «дружественными» странами. Кроме того, усилиться может и сам доллар за счет повышения ключевой ставки Федеральной резервной системой США, добавили эксперты.