Տնտեսագետները կիսվել են ռուբլու փոխարժեքի մասին իրենց կանխատեսումներով
Ուժեղ ռուբլին շահավետ չէ Ռուսաստանի կառավարության եւ բյուջեի համար, Lenta.ru-ի հետ զրույցում ասել է տնտեսագետ Գրիգորի Բաժենովը։ Նա ենթադրել է, որ Ռուսաստանի ԿԲ-ն կփորձի փոխարժեքը պահել մեկ դոլարի դիմաց 70-80 ռուբլու միջակայքում, ինչն ընդունելի է եւ օպտիմալ՝ գնաճային ռիսկերը կասեցնելու եւ տնտեսական ակտիվությանն աջակցելու տեսանկյունից։
«Հարցն այն է, որ այսօր ուժեղ ռուբլին նույնպես որոշակի խնդիր է առաջացնում կառավարության եւ բյուջեի համար։ Ակնհայտ է, որ տարեվերջին լինելու է բյուջեի եկամուտների նվազում՝ պայմանավորված տնտեսության աճի դանդաղ տեմպով եւ տնտեսական ակտիվության նվազմամբ, այն պետք է փոխհատուցվի արտարժույթի վաճառքի միջոցով։ Սա նշանակում է, որ ուժեղ ռուբլին հարվածելու է բյուջեի եկամուտներին»,- ասել է Բաժենովը։
Տնտեսագետը պարզաբանել է, որ ի սկզբանե ԿԲ-ի սահմանափակումների նպատակը ոչ թե ռուբլու ամրապնդումն էր, այլ կանգնեցնելն էր դրա լուրջ թուլացումը եւ, համապատասխանաբար, բնակչության գնաճային սպասումների աճը։ Այժմ Ռուսաստանի Բանկը տեսնում է, որ խուճապի ալիքն արդեն մարել է, ինչը հնարավորություն է տալիս թուլացնել մոնետար խիստ քաղաքականությունը եւ շուկայի վերահսկողությունը՝ տնտեսական ակտիվությունը խթանելու նպատակով։
«Բայց, իհարկե, այժմ կարգավորիչն այլ ռիսկեր է տեսնում։ Սա առաջին հերթին ներդրումային եւ տնտեսական ակտիվության ընդհանուր անկումն է։ Ամենաաժիոտաժային պահերն արդեն անցել են, ուստի հիմա Կենտրոնական բանկի խնդիրն է ինչ-որ կերպ կարգավորել շուկան տնտեսական ակտիվությունը վերականգնելու համար, ինչի պատճառով էլ թուլացնում է սանձերը։ Բայց պետք է հասկանալ, որ այդ սանձերը միշտ էլ կարելի է ձգել, ինչն էլ ԿԲ-ն կանի, եթե տեսնի, որ իրավիճակը նորից սկսում է վատանալ»,- նշել է տնտեսագետը։
Բաժենովի գնահատմամբ՝ մեկ դոլարի դիմաց 70-80 ռուբլի փոխարժեքը օպտիմալ կլինի, եւ ԿԲ-ն կփորձի մնալ այս միջանցքում։
«Սա ընդունելի է թե՛ գնաճային սպասումները զսպելու, թե՛ գնաճային ռիսկերը կասեցնելու տեսանկյունից։  Հասկանալի է, որ շուկայական փոխարժեքը որոշ չափով ավելի թանկ է, քան այն, ինչ նկատվում է բորսայում։ Ռուբլին ինքնին շատ ավելի է թուլացել»,- եզրափակել է փորձագետը։
Ավելի վաղ Կենտրոնական բանկը մեղմացրել էր արժութային վերահսկողության որոշ միջոցներ։ Ի թիվս այլի, չեղարկվում է արտարժույթի գնման 12% միջնորդավճարը, իսկ ապրիլի 18-ից ԿԲ-ն կվերադարձնի բանկերում արտարժույթ գնելու հնարավորությունը։
Իր հերթին, «Ունիվեր Կապիտալ» ներդրումային ընկերության կապիտալի շուկայի դեպարտամենտի գործադիր տնօրեն Արտյոմ Տուզովը Prime գործակալությանն ասել է, որ արտարժույթների նկատմամբ ռուբլու փոխարժեքն առաջին հերթին առաջարկի եւ պահանջարկի հավասարակշռությունն է։
Նրա խոսքով՝ մինչեւ 2022 թվականն արտահանողներին չէին ստիպում վաճառել արժութային եկամուտը, իսկ նավթի արտահանման հարկերից բյուջեի գերեկամուտները գնում էին ՌԴ Ազգային բարեկեցության հիմնադրամ: Արդյունքում դոլարի պահանջարկն ավելի մեծ է եղել, քան առաջարկը, եւ միայն ֆինանսների նախարարությունն է արդյունավետորեն աջակցել ռուբլու փոխարժեքին՝ պահելով այն բյուջեին ձեռնտու ցուցանիշների վրա:
«Այժմ իրավիճակը փոխվել է, արտահանողները բորսայում վաճառում են արժութային եկամուտների 80%-ը՝ ստեղծելով դոլարի ավելցուկային առաջարկ, իսկ ֆինանսների նախարարությունը, ընդհակառակը, ոսկեարժութային պահուստների արգելափակման պատճառով չի կարող արդյունավետ կերպով աջակցել ռուբլուն:
Բայց հաշվի առնելով դոլարով եւ եվրոյով առեւտրում եղած դժվարությունները, ինչպես նաեւ մի շարք օտարերկրացիների հեռանալը ռուսաստանյան շուկայից եւ արտարժույթի գնման համար 12% միջնորդավճարը, առաջարկը գերազանցում է պահանջարկին եւ դոլարի փոխարժեքը ռուբլու նկատմամբ նվազում է:
Այս իրավիճակում կարելի է ասել, որ ռուբլու նկատմամբ դոլարի իրական փոխարժեքը կկազմի 74 ռուբլի մեկ դոլարի դիմաց։ Այսինքն՝ այս տարվա սկզբի փոխարժեքը, այն ձեռնտու է ֆինանսների նախարարությանը, քանի որ պատկերացում է ստեղծում ապագա հարկերի հավաքագրման եւ արտահանողների եկամուտների մասին։ Այս ցուցանիշի վրա ֆինանսների նախարարությունը կկարողանա պահպանել դոլարի փոխարժեքը ռուբլու նկատմամբ»,- նշել է  Արտյոմ Տուզովը։

Финансисты поделились прогнозами относительно курса рубля
Крепкий рубль невыгоден правительству и бюджету России, заявил «Ленте.ру» экономист Григорий Баженов. Он предположил, что ЦБ России будет стараться держать курс в коридоре 70-80 рублей за доллар, что приемлемо и оптимально с точки зрения купирования инфляционных рисков и поддержания экономической активности.
«Дело в том, что крепкий рубль сегодня тоже представляет определенную проблему для правительства и бюджета. Очевидно, что по итогам года будет просадка бюджетных доходов в силу замедления экономики и снижения экономической активности, ее надо компенсировать посредством продажи валюты. А значит, крепкий рубль будет бить по доходам бюджета»,- сказал Баженов.
Экономист объяснил, что изначально задачей ограничений ЦБ было не укрепить рубль, а остановить его серьезное ослабление и, соответственно, рост инфляционных ожиданий населения. Теперь Банк России видит, что волна паники уже схлынула, что дает возможность ослабить жесткую монетарную политику и контроль рынка с целью активизации экономической деятельности.
«Но, естественно, теперь регулятор видит другие риски. В первую очередь, это спад инвестиционной активности и общий спад экономической деятельности. Самые ажиотажные моменты уже ушли, так что задача ЦБ теперь - как-то настроить рынок на возобновление экономической деятельности, именно поэтому он и ослабляет вожжи. Но нужно понимать, что вожжи эти всегда можно натянуть снова, что и сделает ЦБ, если увидит, что ситуация опять начинает ухудшаться»,- отметил экономист.
По оценкам Баженова, оптимальным окажется курс в 70-80 рублей за доллар, именно в этом коридоре постарается остаться ЦБ.
«Это приемлемо и с точки зрения сдерживания инфляционных ожиданий, и с точки зрения купирования инфляционных рисков. Понятное дело, что рыночный курс несколько дороже того, что наблюдается на бирже. Сам по себе рубль ослаб значительно сильнее»,- уточнил эксперт.
Ранее ЦБ смягчил некоторые меры валютного контроля. Среди прочего отменяется комиссия в 12 процентов на покупку иностранных валют, а с 18 апреля ЦБ возвращает возможность покупки в банках иностранной валюты.
В свою очередь, исполнительный директор Департамента рынка капиталов инвесткомпании «Универ Капитал» Артем Тузов сказал агентству «Прайм», что курс рубля к иностранным валютам - это в первую очередь баланс спроса и предложения.
По его словам, до 2022 года экспортеров не принуждали продавать валютную выручку, а сверхдоходы бюджета от налогов за экспорт нефти шли в Фонд национального благосостояния. В результате спрос на доллар был больше предложения и действенно поддерживал курс рубля только Минфин, удерживая его на выгодных бюджету значениях.
«Сейчас ситуация поменялась, экспортеры продают 80% валютной выручки на бирже, создавая избыточное предложение доллара, а Минфин, наоборот, из-за блокировки золотовалютных запасов, не может эффективно поддерживать рубль.
Но с учетом трудностей в торговле за доллар и евро, а также уходе ряда иностранцев с российского рынка и комиссии в 12% за покупку валюты, предложение опережает спрос, и курс доллара к рублю снижается.
В этой ситуации можно говорить, что реальным курсом доллара к рублю станет 74 рубля за доллар. То есть курс на начало этого года, такой курс выгоден Минфину, так как создает понимание по будущим налоговым сборам и доходам экспортеров. На этом значении Минфин сможет удерживать курc доллара к рублю»,- рассказал Артем Тузов.