Իրանը կարեւորում է ՌԴ-ի հետ բանկային ոլորտում խոչընդոտների վերացումը
Ռուսաստանում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին հայտարարել է, որ ՌԴ-ի հետ համագործակցությունն ընդլայնելու համար անհրաժեշտ է վերացնել «այն խոչընդոտները, որոնք կանգնած են մեր բանկային կապերի, ֆինանսական հարաբերությունների զարգացման ճանապարհին»։
Այս մասին նա ասել է այսօր ՌԴ Առևտրաարդյունաբերական պալատի հարթակում Ռուսաստանի և Իրանի գործարար շրջանակների հանդիպման ժամանակ։
Ջալալին նաեւ առաջարկել է «համակարգել մաքսային ծառայությունների կողմից իրականացվող գործողությունները, ավելացնել իրանական սահմանին անցակետերի թիվը»։
Ըստ դեսպանի՝ այժմ երկու երկրների միջև պոտենցիալ հնարավորությունները տնտեսությունում «լիարժեքորեն չեն օգտագործվում», չնայած 2021 թվականին առևտրաշրջանառությունն աճել է 82%-ով` կազմելով $4 միլիարդ։
Բացի այդ, Քազեմ Ջալալին անհրաժեշտ է համարել գնալ վիզաների փոխադարձ վերացման ճանապարհով՝ առնվազն բիզնեսի ներկայացուցիչների համար։ «Սա շատ կարևոր է, որպեսզի մեր գործարարները կարողանան հեշտությամբ փոխադարձ այցեր կատարել: Եվ մենք շատ ուրախ ենք, որ ՌԴ կառավարությունն ունի նույն կամքը»,- Ջալալիի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Դեսպանը նաեւ ընդգծել է, որ տնտեսական համագործակցության ճանապարհին «անհրաժեշտ է կարգավորել մեր հարաբերությունները միջնորդ երկրների հետ»։

В сотрудничестве с Россией Иран выделил устранение преград в банковских связях
Посол Ирана в России Казем Джалали заявил, что для расширения сотрудничества c Россией необходимо устранить «те препоны, которые есть на пути развития наших банковских связей, наших финансовых отношений».
Об этом он сказал сегодня на встрече деловых кругов России и Ирана на площадке Торгово-промышленной палаты России.
Джалали также отметил, что следует «согласовать те действия, которые осуществляют таможенные службы, увеличить количество пропускных пунктов на границе Ирана».
По мнению посла, сегодня «до конца не использованы» потенциальные возможности в экономике между странами, несмотря на рост товарооборота в 2021 году на 82% - до $4 миллиардов.
Кроме того, Казем Джалали считает необходимым двигаться в сторону взаимной отмены виз - как минимум для представителей бизнеса. «Это очень важный момент, чтобы наши предприниматели могли легко ездить друг к другу. И мы очень рады, что такая же воля есть у правительства РФ»,- приводит слова  Джалали агентство ТАСС.
Посол таже подчеркнул, что на пути экономического сотрудничества «надо регулировать наши отношения со странами-посредниками».