Փորձագետները՝ ՌԴ-ից մեկնած ՏՏ մասնագետների վերադառնալու հեռանկարների մասին
8-10 ամսվա ընթացքում Ռուսաստանն ինքնաբուխ լքած ՏՏ ոլորտի մասնագետների մեկ երրորդից մինչեւ կեսը կվերադառնա Ռուսաստան։
Այս կանխատեսմամբ «Իզվեստիա»-ի հետ կիսվել է «Ռուսսոֆթ» ծրագրային ապահովման մշակողների միավորման նախագահ Վալենտին Մակարովը: Նա 2022 թվականի փետրվար-մարտին ՌԴ-ից հեռացածների թիվը գնահատում է 18-20 հազար մարդ։
Նրա խոսքով՝ Հայաստան, Վրաստան, Թաիլանդ եւ այլ երկրներ են մեկնում հիմնականում այն արտասահմանյան ընկերությունների նախագծման կենտրոնների աշխատակիցները, որոնք որոշել են փակել դրանք Ռուսաստանում, ինչպես նաեւ նրանք, ում գործատուները կողմնորոշված են եղել արտահանման վրա, ինչպես նաեւ ֆրիլանսերները։
Ռուսաստանյան կազմակերպված բիզնեսն ավելի քիչ տուժեց, ընդգծում է Վալենտին Մակարովը։ Շատերը հեռանում են իրենց իսկ ընկերությունների համար հեռավար աշխատելու նպատակով եւ վերադառնալու հեռանկարով:
Երկրից հեռացող ՏՏ ոլորտի մասնագետներին վախեցրել է, մասնավորապես, բանակ զորակոչվելու հեռանկարը, նշում է Վալենտին Մակարովը։ Մոբիլիզացիայի հեռանկարների բացակայության մասին Ռուսաստանից տեղեկատվություն ստանալու հետ մեկտեղ, ինչպես նաեւ օտար երկրում կյանքի բացասական կողմերի, գների աճի եւ ռուսաֆոբիայի ֆոնին, նրանք կսկսեն վերադառնալ, կանխատեսում է փորձագետը։
InfoWatch ընկերությունների խմբի նախագահ Նատալյա Կասպերսկայան իր հերթին նշել է, որ մեկնածների մեծ մասը շարունակում է հեռավար աշխատել իրենց ընկերությունների համար։ «Ամենայն հավանականությամբ, որոշ ժամանակ անց նրանք կվերադառնան։ Օրինակ, մեզ մոտից մի քանի աշխատակից է մեկնել, իսկ աշխատանքից ազատվել է ընդամենը մեկը։ Մնացածը շարունակում են աշխատել նույն խնդիրների վրա»,- ասել է նա։
Նատալյա Կասպերսկայայի խոսքով՝ մարդիկ, ովքեր խուճապի մեջ են որոշումներ կայացնում, ուշքի գալով, կարող են արմատապես փոխել իրենց դիրքորոշումը։ «Սա եւս մեկ պատճառ է, որ ես չէի շտապի խոսել զանգվածային արտահոսքի մասին, հիմնականում հեռացան երիտասարդները, ովքեր կարող էին վախենալ բանակ հնարավոր զորակոչից կամ, ընդհանուր առմամբ, իրավիճակի փոփոխությունից»,- նշել է փորձագետը։

Эксперты рассказали о перспективах возвращения покинувших Россию IT-специалистов
В течение 8-10-и месяцев в Россию вернется от трети до половины спонтанно покинувших ее IT-специалистов.
Таким прогнозом с «Известиями» поделился президент объединения разработчиков ПО «Руссофт» Валентин Макаров. Количество тех, кто уехал из РФ в феврале-марте 2022 года, он оценивает в 18-20 тыс. человек.
По его словам, в Армению, Грузию, Таиланд и другие страны отправляются в основном сотрудники центров разработки зарубежных компаний, которые приняли решения об их закрытии в России, а также те, чьи работодатели ориентировались на экспорт, а также фрилансеры.
Организованный российский бизнес пострадал меньше, подчеркивает Валентин Макаров. Многие уезжают для удаленной работы на свои же компании и с перспективой возвращения.
Уезжающих IT-специалистов, в частности, пугала перспектива быть призванными в армию, отмечает Валентин Макаров. Возвращаться они будут по мере получения из России информации об отсутствии перспектив мобилизации, на фоне негатива от жизни в чужой стране, роста цен и русофобии, прогнозирует он.
Президент группы компаний InfoWatch Наталья Касперская в свою очередь отметила, что Большинство уехавших продолжают работать на свои компании дистанционно. «Скорее всего, через какое-то время они вернутся. Например, у нас уехало несколько сотрудников, а уволился всего один. Остальные продолжают работать над теми же задачами»,- сказала она.
По словам Натальи Касперской, люди, которые принимают решения в панике, придя в себя, могут их кардинально поменять. «Это еще одна причина, по которой я бы не торопилась говорить о массовом оттоке. Уезжали в основном молодые люди, которые могли испугаться возможного призыва в армию или вообще изменения обстановки»,- отметила она.