Bloomberg. «Գազպրոմ»-ի դուստր կառույցի ազգայնացումը Լոնդոնին կարժենա $5,3 մլրդ
«Գազպրոմ»-ի դուստր ընկերության՝ Gazprom Marketing & Trading Retail (հայտնի է որպես Gazprom Energy) ազգայնացումը բրիտանացի հարկատուներին կարժենա £4 միլիարդ ($5,3 միլիարդ), Bloomberg-ին անանունության պայմանով հայտնել են իրազեկ աղբյուրները:
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ նրանք պարզաբանել են, որ եթե ընկերությունը ազգայնացվի, ապա կառավարությունը, հնարավոր է, ստիպված լինի ներդնել այնտեղ կառավարման հատուկ ռեժիմ, ինչը կստիպի նրան բաժանորդների համար գազ եւ էլեկտրաէներգիա գնել ներկայիս բարձր գներով, քանի որ ստորաբաժանման հեջավորումը պատկանում է իր մայր ընկերությանը եւ չի փոխանցվի:
«Առանցքային խնդիրներից մեկն այն է, որ հեջավորումը փոխանցվում կամ պահպանվում է, որպեսզի Մեծ Բրիտանիա մատակարարման շղթան ապահովող ձեռնարկությունները չունենան գնային ուժեղ շոկ»,- գործակալությանն ասել է Էներգատար օգտատերերի խմբի նախագահ Ռիչարդ Լիզը:
Bloomberg-ը նշում է, որ Gazprom Energy-ն երկրի շուկա է մատակարարում գազի մոտ մեկ հինգերորդը՝ ապահովելով խոշոր սպառողների երկու երրորդին, այդ թվում՝ թուղթ, պողպատ եւ պարարտանյութ արտադրողներին: Սա ավելի քան կրկնակի գերազանցում է Bulb Energy-ի մատակարարման ծավալները, որն ազգայնացվել էր Մեծ Բրիտանիայում 2021 թվականին: Ազգայնացումն, ըստ երկրի ֆինանսների նախարարության, մինչեւ 2023 թվականի մարտի ավարտը հարկատուներին կարժենա £2,2 միլիարդ։
Այն, որ Մեծ Բրիտանիան պատրաստվում է ժամանակավոր արտաքին կառավարում ներդնել Gazprom Marketing & Trading Retail-ում, ավելի վաղ հայտնել էր Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրը։ Որոշումը կարող է ընդունվել երկիր ռուսաստանյան գազի մատակարարումների կայունությունն ու շարունակականությունն ապահովելու նպատակով։ Գործակալության վարկածով՝ «Գազպրոմ»-ը եւ նրա դուստր ձեռնարկությունները ճնշման տակ են հայտնվել այն պատճառով, որ շատ եվրոպական էներգետիկ ընկերություններ հրաժարվում են աշխատել ռուսաստանյան ընկերության հետ՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի ռազմական հատուկ գործողության ֆոնին:
Gazprom Energy-ի հայտարարության մեջ նշվում էր, որ ընկերությունը տեղյակ չէ այն պետական վերահսկողության ներքո փոխանցելու որեւէ որոշման մասին, եւ որ իր մայր ընկերության միջոցով այն կարող է «ապահովել գազի եւ էլեկտրաէներգիան ամբողջ ծավալը, որն անհրաժեշտ է իր հաճախորդների կարիքները բավարարելու համար՝ համաձայնեցված պայմանագրային պայմաններով»:

Bloomberg: национализация «дочки» «Газпрома» обойдется Лондону в $5,3 млрд
Национализация «дочки» «Газпрома», компании Gazprom Marketing & Trading Retail (известна как Gazprom Energy), обойдется налогоплательщикам Великобритании в £4 млрд ($5,3 млрд), сообщили Bloomberg информированные источники на условиях анонимности.
Как передает российское издание Forbes, они объяснили, что в случае национализации компании правительству, возможно, придется ввести в ней специальный режим управления, что вынудит его покупать газ и электроэнергию для клиентов по текущим высоким ценам, поскольку хеджирование подразделения принадлежит его материнской компании и не будет передано.
«Один из ключевых вопросов заключается в том, что хеджирование передается или соблюдается для того, чтобы предприятия, поддерживающие цепочку поставок в Великобританию, не испытывали сильного ценового шока»,- рассказал агентству председатель Группы энергоемких пользователей Ричард Лиз.
Bloomberg отмечает, что Gazprom Energy поставляет на рынок страны примерно пятую часть газа, снабжая им две трети крупных потребителей, включая производителей бумаги, стали и удобрений. Это более чем в два раза превышают объемы поставок Bulb Energy, которая была национализирована в Великобритании в 2021 году. Национализация, по оценке Минфина страны, обойдется налогоплательщикам в £2,2 млрд до конца марта 2023 года.
О том, что Великобритания готовится ввести временное внешнее управление в Gazprom Marketing & Trading Retail, сообщил ранее Bloomberg со ссылкой на осведомленный источник. Решение может быть принято для того, чтобы обеспечить стабильность и продолжение поставок российского газа в страну. По версии агентства, «Газпром» и его подразделения оказались под давлением из-за того, что многие европейские энергетические компании отказываются от работы с российской компанией на фоне военной спецоперации России на Украине.
Gazprom Energy в своем заявлении сообщила, что компании ничего не известно о каком-либо решении передать ее под контроль государства и что через свою материнскую компанию она может «обеспечить весь объем газа и электроэнергии, необходимые для удовлетворения потребностей своих клиентов на согласованных договорных условиях».